פוחדת לקחת סיכונים? אין לך ברירה

"אוהבי הסיכון" נוטים לחשוב על אפשרויות ביצוע שאנשים שונאי סיכון לא מעזים בכלל להעלות בדעתם. בהרבה מקרים האפשרות שיש בה יותר סכנה היא גם זו שיש בה יותר סיכוי לתוצאה טובה יותר

11/05/2015
מיכל יערון קבלו עדכונים ממיכל
  • RSS

לקחת סיכונים. צילום: שאטרסטוק

יעל הגיעה אלי נרגשת. שוב היא ובעלה בעימות. הם מתווכחים הרבה, תמיד בעניינים עקרוניים: חינוך הילדים, הבילויים המשותפים ולפעמים גם על בילוייה הרבים בבתי קפה. אבל הפעם הדברים שונים. הפעם הם התווכחו על כסף.

זה לא מכבר יעל קיבלה ירושה של כמה מאות אלפי שקלים. לא סכום שיהפוך אותה לעשירה, אך מכובד מספיק כדי לעורר ויכוח משפחתי. יעל לא מבינה בכספים והתייעצה עם חברה טובה ש"מבינה" בתחום. החברה טוענת שזו תקופה קשה כלכלית ועכשיו צריך לשים את הכסף במקום בטוח. יעל לא אוהבת סיכונים וההמלצה נראתה לה מתאימה. לעומת זאת, בעלה חשב אחרת וטען שזו הזדמנות "לשחק" קצת עם הכסף.

הטיפוסים אוהבי הסיכונים ואלה שפוחדים מהם

הנטייה לקחת סיכונים היא תכונה מאד משמעותית בקבלת החלטות. הטיפוס שאוהב סיכונים יבחר מצב שבו יש סיכון גדול יותר וייהנה להמר עליו, לעומת הטיפוס שנמנע מלקחת סיכון, שיראה באותה סיטואציה סכנה מיותרת. העניין הוא שסיכון הוא לרוב סובייקטיבי ותלוי באופן שבו הפרט תופס את הסיטואציה. בעבור "אוהבי סיכון", כמו בעלה של יעל, הנושאים הנחשבים מסוכנים אצל "שונאי הסיכון", נחשבים שגרתיים למדי.

"אוהבי הסיכון" נוטים לחשוב על אפשרויות ביצוע שאנשים שונאי סיכון לא מעזים בכלל להעלות בדעתם. זה נכון בחיים בכלל ונכון גם לגבי השקעות כספים. בהרבה מקרים האפשרות שיש בה יותר סכנה היא גם זו שיש בה יותר סיכוי לתוצאה טובה יותר.

כלומר, ככל שהאפשרות מסוכנת יותר, ההצלחה שבה תביא לתוצאה טובה יותר מזו שתביא בחירה באפשרות הלא מסוכנת. יש גמול על אומץ.

גישתה של יעל אמנם לא תגרום להפסדים אך בטוח שגם לא לרווח גדול לעומת בעלה שאולי יגרום להפסד הכסף אך מאידך, באם ירוויח, יעשה זאת "בגדול". מה שברור הוא, שיש גמול רגשי גדול ללקיחת סיכונים, וזה מהווה גורם חשוב אצל האנשים שאוהבים את זה.

עכשיו הסתכלו סביבכם - אם תוכלו להבחין בין אוהבי סיכון לבין שונאי סיכון, תוכלו לנבא את התנהגותם ההפוכה באותם מצבים.

אז איזה טיפוס אתם?

בכל הנוגע לניהול עניינייך הכספיים נדרשת קבלת החלטות מושכלת. לקבל החלטות בחיים זו משימה יומיומית מחד אך מורכבת ומפחידה מאידך. כל החלטה טומנת בחובה ויתור על דברים מסוימים והתחייבות לאחרים. לא משנה כמה אנו מתנסים בה, הרצון להימנע מטעות מניע אותנו ראשון.

אי אפשר להתקדם בעולם מבלי לקבל החלטות ואי אפשר לקבל החלטות מבלי לטעות. זה ידוע וברור לכל ובכל זאת, פעמים רבות אנו מעדיפים להמנע מאשר להגיע לצומת בו נצטרך לקבל החלטה. אני פוגשת חדשות לבקרים אנשים בכל הגילאים שבוחרים שמצויים בהתלבטויות לגבי החיים האישיים, הזוגיים והמקצועיים שלהם ואינם מקבלים החלטה. אולם הם לא מכירים בעובדה שאי קבלת החלטה גם היא סוג של החלטה.

התלבטות וחוסר בחירה הם סוג של תנועה, כמו נסיעה בכיכר, שהיא כידוע מאד מבלבלת. מחד אתה נוסע כל הזמן, נע במעגליות ללא הפסק. מאידך, אתה לא מתקדם לשום מקום, לא מגיע לצמתים ולא צריך לקבל החלטות.

אתה מבזבז הרבה אנרגיה, חי בתחושה שאתה בתנועה, משכנע את עצמך שהדברים זזים ומדלג על החלק המרכזי - ההתקדמות.

מתי נכון לא לקבל החלטה?

יש מצבים שבהם נכון להקיף את הכיכר. קצת מנוחה מהדרך, קצת הפוגה. אתה נע באיטיות, צובר כוח ומתכנן את המשך הדרך. אולם פעמים רבות אנו מטעים את עצמנו, מאמינים שאנו בתנועה אך זו תנועת סרק, אשליה של תנועה ושל התקדמות וצמיחה.

אנחנו יכולים להסתובב גם שבועות וחודשים ולא להבין מדוע יש עייפות, מדוע אנחנו לא מחייכים בבוקר. מדוע אנחנו חשים מיאוס. אלה בדיוק הרגעים לשנס מותניים, לקחת קצת אוויר, לאזור בטחון, לנוע לכיוון הצומת ולקחת החלטה. אכן, הסיכוי לטעות עלה, אך האפשרות להתקדמות ולסיפוק נפתחת.

אין פה קסמים. הדרך היחידה לנוע קדימה, לממש ולאהוב את עצמנו ואת הסובבים אותנו היא דרך החלטות כואבות ואנחנו חייבים להסתכן בשביל לעשות את השינויים בחיינו.

* מיכל יערון היא פסיכולוגית קוגניטיבית המלווה מנהלים וספורטאים.

יערון מרצה בסדנת "השיק של השוק" - 5 מפגשים לנשים העוסקת בנושאי פנסיה, השקעה, ניהול כסף ועוד. המפגשים, ביוזמת הבורסה לניירות ערך, בית ההשקעות IBI ובית האופנה Comme il Faut, יתקיימו בימי שישי, אחת לשלושה שבועות במרכז המבקרים של הבורסה לניירות ערך.

>> לפרטים נוספים והרשמה 

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך