פתרונות יצירתיים ל- 92 ימי חופש בשנה

אמהות ואבות מתמודדים בכל שנה עם המשוואה המתמטית הנצחית: כיצד מבוגרים, שזכאים ל- 12 ימי חופשה בשנה "מוצאים סידור", לילדיהם ב-92 ימי החופשה של ילדיהם בשנה. ובכן, בנותיי היקרות, הרי לכן פתרונות יצירתיים

04/05/2015
נעמה תורן קבלו עדכונים מנעמה
  • RSS

פתרונות יצירתיים לחופש. צילום: שאטרסטוק

ילדות, התקבצו ובואו נא אל הישיבה המשפחתית השנתית. יש לי דבר חשוב לומר לכן.

שימו לב, יקרות שלי, וכשאני אומרת יקרות, אני מתכוונת שאתן עולות לי הון. ובכן, גם השנה לא הרווחתי 120 מיליון דולר על 45 דקות עבודה וכל זה בגלל שפרשתי מקייטנת האגרוף בכתה ו'. ולמה פרשתי? כי קייטנות הן דבר יקר.

אני ביליתי את חופשות הקיץ שלי בבית בהקשבה לטוני פיין, בלי מזגן, מיינד יו, בעודי מחכה לאמא שתחזור מהעבודה. ונחשו מה? זה בדיוק מה שאתן תעשו בקיץ הזה ובקיץ הבא. ותראו איזה יופי! אמנם לא הרווחתי 120 מיליון דולר ב-45 דקות אגרוף, אבל חסכתי 2000 שקל בשניה של החלטה. 2000 שקלים! ואתן יודעות איך עשיתי את זה? בקלי קלות! פשוט לא רשמתי את הטרום מתבגרת, שעוד בשנה שעברה בילתה בבריכה תחת טילים ואזעקות.

כפיים לאמא! עכשיו יש לכן כסף לכמה סרטי קיץ ופופקורן. תחושת השחרור שאני חשה דומה לזו שהרגשתי בפעם הראשונה שבה הצעירה שבכן נגמלה מחיתולים ויצאתי סופית לחופשי ממערכת השיעבוד הכלכלית השואבת שכל הורה נידון לה בשנים הראשונות.

עניין החינוך הוא כבר הרבה יותר טריקי. הרי ידוע שחינוך חינם הוא ביטוי שמבחינה לוגית אין לו תוקף. חינם זה לא. וגם החינוך נתון לוויכוח. אבל מכיוון ששלחתי אתכן למערכת הזאת, הקרויה מערכת החינוך, ולא התנפלתי בהתלהבות על אתגר החינוך הביתי, למשל, ובעיקר מכיוון שאני צריכה לעשות את הדבר הזה שנקרא.. נו... אה, כן - לעבוד, כדי לפרנס אתכן ואותי.

לא נותר לי אלא לקוות שיום יבוא וגם אצלנו יהפוך חודש אוגוסט המהביל לתקופה של ערפול חושים שמתמסר לחום והורדת ההמשק להילוך איטי של "וואקאנס", חופשה בתשלום - כן, בתשלום - לעובדים, שקורעים את התחת כל השנה ולא יכולים להרשות לעצם אפילו חופשה של חמישה ימים בשנה, לא כל שכן קייטנה. שלא לדבר על ההורים שזקוקים לקייטנה מסובסדת ולכן הממשלה החדשה לקחה מהם את הממתק הזה, שיאפשר להם להמשיך להשתעבד לעבודה בקיץ.

אנחנו עם של עבדים ויש לנו עוד הרבה מה ללמוד בעניין מחאה. ראו את הכיכר הבוערת אתמול, בנות. כל עוד אנחנו ההורים נהיה מנומסים ורק נחלום על שבועיים שבהם נבלה עם הילדים סתם ימים של חום ותירס וים מבלי שזה יעלה לנו כליה ורק ניזכר שסבא וסבתא היו נוסעים פעם בשנה לבית הבראה על חשבון המדינה הסוציאליסטית-משהו.

כל עוד זה לא יקרה, לא נותר לי אלא להשתאות מול הפתרונות היצירתיים של אמהות ואבות, המתמודדים בכל שנה עם המשוואה המתמטית הנצחית: כיצד מבוגרים, שזכאים ל- 12 ימי חופשה בשנה "מוצאים סידור", לילדיהם ב-92 ימי החופשה של ילדיהם בשנה. ובכן, בנותיי היקרות, יש פתרונות יצירתיים, והריהם לפניכן:

קייטנת מכונת צילום

כל אחד עבר את זה. גם אתן. קייטנה ערכית, אתגרית, שבה המשימה של ההורה המלווה (להלן: העובד) היא למנוע מאחד מצאצאיו להשיג את המטרה הנכספת: צילום זירוקס של פרצופו או ישבנו. זכורה לי במיוחד קייטנה נהדרת כזאת, שבה השתתפתי בעל כורחי, כאשר במסדרונות משרדי אחת מזכייניות ערוץ 2, הדהדה זעקה: "קקי! אבא, קקי!", כשפעוט לחוץ הדהיר את אביו במשחק תופסת מקורי לאורך המסדרון.

קייטנת האח הגדול

או האחות, או השכנה ממול. חמש עד שמונה של שעות שבהן אתן, ילדותיי האהובות, נמצאות במחיצת בן משפחה צעיר אך מבוגר מכן, בזמן שאנו ההורים עושים כאילו אנחנו מתרכזים בעבודה ומקווים שלא תבדקו מה באמת קורה כשמנסים לאכול את השקע במזלג.

קייטנת סבא וסבתא

אין דבר כזה. סבא וסבתא הם אנשים נמרצים עם המון עיסוקים, לא סתם הם אמרו לנו במשך שנים להזדרז עם העניין הזה של ילדים, כל עוד הם צעירים ופנויים. ועכשיו תראו מה זה, הם ממהרים לטיסה להודו או לסין, ושיהיה לנו קיץ נפלא.

קייטנת VOD

שווה כל שקל. בסופה אנחנו ההורים מגיעים הביתה רצוצים מיום עבודה ב-90 אחוזי לחות, מורידים את הילדים מהתקרה וגוררים אותם לים, לאוורר אותם קצת לקראת יום חדש ומאתגר בקייטנת ה-vod  של מחר.

קייטנת הורים

מיזם שכל השנים נמלטתי ממנו. כל יום הורה אחר מארח קבוצת קטנטנים ומעסיק אותם, כך שיוצא לו להבריז מהעבודה רק יום אחד בשבוע. לי אף פעם לא היתה בעיה לארח ילדים של אחרים. עניין ההפעלה קצת הלחיץ אותי. גם יש לי פחד מסמכות והילדים של היום יודעים בדיוק מה הם רוצים. שאני אנגב להם! לא.. בחיי, מזל שאתן גדולות, ילדות.

קייטנת דוכני מכירה

החיים נתנו לכם לימונים? למה שלא תעשו הם מיץ מגעיל ותתנו לילדים למכור בשדרה? נכון, אין מיץ בלימוני קיץ, אבל זה רק מעלה את ערכו. מדובר במיזם קפיטליסטי נפלא, שבו מלמדים את הילדים כיצד למכור גם משחקי קופסה מחוסרי חלקים, בובות שבורות ואוספים שתמיד חלמתם להיפטר מהם, ואפילו לראות מזה איזה שקל. אבל לא יותר.

קייטנת אבא

בלעדי לילדים של הורים גרושים! תענוג!

קייטנת הלו אמא

הילדים נשארים בבית וכל רבע שעה מתקשרים אלייך לעבודה, לברר מה יש לאכול, איפה הכסף (כדי לרדת לקנות משהו לאכול כי מה שיש לאכול בבית לא טעים), לספר שמישהו עומד מחוץ לדלת ושואל אם אמא בבית ולספר לך ששמונה-תשעה חבר'ה בגיל המצריך שימוש דחוף בדאודורנט מגיעים לראות סרט ויישארו כבר לישון. במיטה שלך.

קייטנת החבר

אלוהים, אנחנו מתקרבות לשם? לאאאאא! אני רושמת אתכן לקייטנת מנזר בירושלים.

צימרים בצפון

זה כמו חו"ל, אבל יותר יקר. נו בטח, בגלל שיש ג'קוזי. אז תשכחו מזה.

חו"ל

יש דבר כזה. צאו לעבוד בנות. מאמי, את יכולה לנגן ליד הכספומט ובובי, את תרקדי יפה, כן? אולי נגיע ככה לחו"ל. או שנמשיך לאכול חול.

.

>> חיתמו על העצומה לקיצור החופש
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה