הח"כיות: החופשות הופכות לנטל כבד על ההורים

פנינו לכל הח"כיות הנכנסות של הכנסת ה-20 לקבלת עמדתן בנושא ימי החופש המרובים במערכת החינוך. להלן התגובות שלהן וגם כמה פתרונות מעניינים במיוחד

04/05/2015
יעל קציר קבלו עדכונים מיעל
  • RSS

במסגרת פרויקט "מקצרים את החופש", פנינו לחברות הכנסת ה-20 כדי לקבל את עמדתן בנושא קיצור ימי החופש במערכת החינוך ב-30 יום. חלקן גם הבטיחו לפעול בעניין. להלן התגובות המלאות, לפי סדר ה-א' ב' של שם משפחתן:

ח"כ קארין אלהרר, יש עתיד

 

קארין אלהרר. צילום מתוך המועמדות

אני בהחלט בעד הנושא. כרגע אני מחכה להתכנסות הכנסת ווועדות הכנסת, ובכוונתי להעלות את הנושא לדיון בוועדת החינוך. לוועדות יש כוח של שולחן עגול כי כל הגורמים המעורבים בנושא מגיעים, ואז אפשר לראות מה הכשלים ואיפה הבעיות וניתן לפתור את הבעיה בדרך הנכונה ביותר. אפשר יהיה להבין איך לא לשחוק את המורים, האם ניתן לתגמל אותם על העבודה הקשה שהם עושים מלכתחילה, נוכל לחדד את הבעיה, לשמוע ממשרד החינוך איך אפשר לצמצם דווקא ולא להרחיב, את מכסת ימי החופש. אחרי שאבין את הקושי אוכל להציע הצעת חוק בעניין.

ח"כ נאוה בוקר, הליכוד

עמדתי בעניין צמצום ימי החופשה חיובית ובלבד שאין הצמצום גורר אחריו הארכת ימי הלימוד. הפתרון המוצע על ידי הינו שילוב הפעלת קייטנות במסגרת הבית ספרית ע"י הגורמים הפרטיים הפועלים כיום באמצעות מכרז לתוכן ועלות ההפעלה.

מקורות מימון - כספי ההורים ישולמו לרשות המקומית ובכך ייחסך חיוב מע"מ על תשלום הקייטנות שכן אין חיוב מע"מ לתשלומי רשות. סבסוד (עפ"י קריטריונים) של משרד החינוך הרווחה והרשות המקומית לתלמידים שהוריהם חסרי יכולת. תלמידים אלה אינם נהנים היום מקייטנות מעשירות ומעצימות הכוללות לימודי שחייה, רכיבה על סוסים, מדעים ועוד.

מתקני הפעלה - חסכון ביורוקרטי ובעלויות קייטנה למפעילים הפרטיים הינה העמדת מתקני ביה"ס, שממילא עומדים בסטנדרטים הנדרשים, להפעלת התלמידים במשך כל השנה, כך שינוצלו באופן מירבי - חסכון משמעותי לגורמים הפרטיים  בתשלומי שכירות, בהוצאות הכשרת מקום להפעלה נאותה, דרישה לעמידה בסטנדרטים בטיחותיים הנדרשים כיום להפעלת קייטנה.

גורמים מפעילים - זכיינים פרטיים מקומיים וכן העמדת אפשרות למורים להחליף חלק ו/או כל ימי חופשתם לימי עבודה עפ"י בחירה.

ח"כ מיכל בירן, המחנה הציוני

ברור לכל כי המצב בישראל, בו לילדים ישנם פי 3 ימי חופשה מלהוריהם מציב את ההורים בבעיה חמורה. הפיתרון לסוגיה זו צריך להיות יצירתי ותוך כדי הידברות עם כלל הגורמים: ההורים, המורים, מנהלים ומשרד החינוך. דרך אחת לדוגמא, יכולה להיות הרחבת מסגרות מסובסדות לילדים בחופשה. אשקול בחיוב להצטרף לחקיקה שכזו באם תוצע.

ח"כ מירב בן-ארי, כולנו

מירב בן ארי. צילום מתוך "המועמדות"

 אני לא מאמינה שצריך לצמצם את ימי החופשה של התלמידים בחודש שלם אך כמובן שיש ימים שבהחלט ניתן לבטל (אסרו חג וכדומה). צמצום מסיבי כזה יפגע בתלמידים ובמורים במקביל. לדעתי יש להעלות את ימי החופשה המגיעים לעובדים היום במדינת ישראל וכך ניתן יהיה לצמצם את הפער, בעיקר אם כל הורה ייקח על עצמו ימים משלו להיות עם הילדים.

ובנימה אישית, גם כאשר אני גדלתי אמי עבדה תמיד וגם את ימי החופשה המגיעים לה היא בקושי לקחה. כתוצאה מכך למדנו אני ואחותי להיות עצמאיות וללמד את עצמנו כישורים נוספים אשר לא היו מתפתחים אצלנו במסגרת הורית רגילה, אני מציעה להמשיך עם הסטטוס קוו הקיים ולא להוביל שינויים מרחיקי לכת אשר עוצמת הפגיעה באוכלוסיות המעורבות בכך תהיה משמעותית.

ח"כ ענת ברקו, הליכוד

אני בעד שימי החופשה יאפשרו עבודה להורים. נראה לי שאנחנו שיאני החופשה, לפחות בהשוואה לארה"ב וצריך לראות איך מתמרנים כך שההורים לא יישחקו והילדים ילמדו והחופשות יהיו במועדי חגים פלוס חופשת קיץ לא ארוכה מדי, שתאפשר להורים להמשיך את הרוטינה של חייהם, הרי להם אין כל כך הרבה ימי חופשה.

עוד לא התחלתי לעבוד אז עוד לא יודעת מה אעשה בנושא, אך גם אם לא אזום משהו בעניין, בהחלט אצטרף אליו.

ח"כ זהבה גלאון, מרצ

זהבה גלאון, צילום: ינאי יחיאל

הפער בין מספר ימי החופשה של התלמידים לזה של ההורים יוצר נטל כבד, כלכלי ואישי, על הורים עובדים ובעיקר על אימהות. יש למצוא פתרונות דחופים למצב הזה, אך הצעד הראשון צריך להיות הגדלת מספר ימי החופש של ההורים. נכון להיום, העובדים בישראל עובדים יותר ימים והרבה יותר שעות בכל יום מהממוצע המקובל בעולם המערבי, דבר אשר פוגע הן בפריון העבודה במשק וחשוב מכך – באיכות החיים של העובדים והעובדות ושל ילדיהם/ן.

מעבר לכך, יש גם מקום לבחינה מחודשת של מבנה החופשות במערכת החינוך, ובעיקר של פיזורן על פני השנה. אסור לשכוח שביטול ימי חופשה מהווה פגיעה בתנאי העבודה של המורים, אוכלוסיית עובדים שסובלת כבר היום מתגמול מביש עבור עבודה קשה, שוחקת ומתישה, ואשר רובה הגדול הן נשים אשר סובלות מאפליה מובנית בשוק העבודה. כל עוד שכר המורים והמורות ותנאי העסקתם אינם משקפים את העבודה הקשה והחשובה שהם עושים, לא אתמוך בפגיעה בתנאים הקיימים.

>> חתמו על העצומה לקיצור החופש

ח"כ גילה גמליאל, הליכוד

גילה גמליאל ומשפחתה

נושא היחס שבין חופשות התלמידים בישראל לבין ימי החופש להם זכאים ההורים הוא אחד הנושאים החשובים העומדים לפתחו של שר החינוך הנכנס. המצב לפיו ימי החופשה של מערכת החינוך במדינת ישראל גבוהים כמעט פי 2 ביחס לחלק ממדינות העולם המערבי פשוט אינו מתקבל על הדעת.

הפתרון לסוגיה זו, הוא צמצום מידתי של ימי החופש במערכת החינוך ובמקביל לכך העלאת מספר ימי החופשה לכלל העובדים במשק. זהו צעד חברתי ראשון במעלה שכן רוב ההוצאות הכספיות הכרוכות בימי החופשה של הילדים נופלות על ההורים. בנוסף, ישנה חשיבות גדולה לעגן את פרויקט הקייטנות המסובסדות בחודשי הקיץ במקביל ליום לימודים ארוך במהלך שנת הלימודים.

אני בטוחה כי חבריי לשאר הסיעות יתמכו בהצעות אלו אשר יתרמו בצורה ישירה להוזלת יוקר המחייה במדינת ישראל.

ח"כ יעל גרמן, יש עתיד

יעל גרמן. צילום: יח"צ

בעבר הייתי מורה, לימדתי זמן קצר ילדים והרבה שנים מבוגרים, וזה אחד המקצועות הקשים והשוחקים והחופש ממש נחוץ. לקצר היום חופשים יהיה בלתי אפשרי בגלל ארגוני המורים. מעבר לכך שמגיע להם חופש, הם עוסקים באחת העבודות הקשות והחשובות ביותר. אם כבר, אז צריך להעלות את שכרם ובשביל לקצר את החופש באישורם צריך יהיה להוסיף הרבה מאוד כסף.

אלא שכרגע ההורים, ובעיקר האמהות, צריכים למצוא סידור וזה בעייתי. יש כרגע פתרון אפשרי מוצלח, ששי פירון כבר התחיל בו: בתי הספר של החופש הגדול. אמנם כרגע זה לא לכל הגילאים ורק עד 13:00, אבל בהחלט הייתי מפתחת את קייטנות החופש הגדול, שמאפשרות לתת פתרון לאנשים שרוצים לצאת לעבודה.

ח"כ שי פירון וח"כ עליזה לביא, חבריי למפלגה, צפויים לקדם את הנושא ככל הנראה ואני אתמוך ואסייע בכל מה שניתן.

ח"כ חנין זועבי, הרשימה המשותפת

חנין זועבי. מתוך "המועמדות"

במסגרת כהונתי בכנסת פעלתי בנושא חופשת הקיץ מתוך מודעות למצוקתם של הורים ובמיוחד אמהות עובדות, לאור אורכה של החופשה לעומת ימי החופש הממוצעים לעובדות ועובדים שאינם חופפים את ה-90 יום בהם התלמידות ותלמידים אינם לומדים.

טיפולי בסוגיה התמקד במצוקתן של משפחות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך שאין ביכולתן לממן קייטנות או מסגרות פרטיות, אך בהחלט אני מודעת להיותה של מצוקה זו משותפת ברמה כזו או אחרת לרוב המשפחות.

אינני חושבת שהפתרון טמון בצמצום ימי החופשה וקיצור החופש בחודש כהצעתכן ובפגיעה אפשרית בתלמידות והתלמידים ובציבור המורות והמורים, אלא, לדעתי, בסיפוק פיתרונות הולמים על ידי משרד החינוך, דרך יצירת מסגרות קיציות הכוללות תוכניות במסלולים שונים וחוגים קיציים מגוונים להעסקת התלמידות והתלמידים.

בכנסת הבאה אפעל למען מטרה זו באמצעות הצעות לסדר היום של הכנסת לדיון בסוגיה וכן באמצעות הצעות חוק לחיוב משרד החינוך בכך. את השבוע הראשון בכנסת פתחתי בשאילתה דחופה לשר החינוך בנוגע לתוכניות המשרד בנדון לחופשת הקיץ הקרובה.

ח"כ תמר זנדברג, מרצ

פערי החופשות בין הורים לילדיהם הם אבסורד מוחלט. על פניו נראה שהפתרון פשוט ומתבקש - צמצום ימי החופש וקיום ימי לימודים במקומם. אבל כאשר בודקים יותר לעומק מגלים כי תלמידי ישראל לומדים גם היום מספר שעות גדול ביחס לחבריהם בעולם וכי משכורות המורים (או יותר נכון, המורות), לעומת זאת, נמצאות דווקא בתחתית הרשימה.

כל שינוי שייעשה בימי הלימודים, כגון צמצום חופשת חנוכה או החופש הגדול, צריך להיעשות תוך הסכמה ופיצוי המורות על העבודה הנוספת. המדינה יכולה להציע מסגרות חלופיות בחופשים, כמו שכבר קורה כיום, בתנאי כמובן שיהיו רציניות ומשמעותיות ולא "סידור" לילדים בזמן שאין מי שישמור עליהם.

ויכול להיות שהפתרון נמצא דווקא במקום אחר לגמרי, והוא שוק העבודה התובעני. השוואה בינלאומית מציבה את ישראל במקום נמוך ברשימת ימי החופש ויחד עם זאת גם עם פריון עבודה חסר בהשוואה לעולם המערבי. שינוי חוקי העבודה כך שיעניקו ימי חופש רבים יותר ואולי "וואקאנס" שנתי בחלק מאוגוסט יכולים לצמצם את הפער הגדול הזה בין חופשות ההורים והילדים וגם להפחית בשחיקה ולפצות בכך את מקומות העבודה על צמצום ימי העבודה.

ח"כ ציפי חוטובלי, הליכוד

ציפי חוטובלי, צילום: יח"צ

יש מקום לייצר מיתאם ראוי בין ימי החופשה של התלמידים במערכת החינוך לבין ימי החופשה של ההורים העובדים. ישנם פתרונות שבוצעו כבר במדינות מתקדמות כמו צרפת, בה החופשה היא מרוכזת לכל המדינה במהלך הקיץ. אני מקווה לפעול בנושא על מנת ליצור מצב שבו להורים יהיה פתרון לריבוי החופשות במערכת החינוך ומאמינה שבסוף הדבר יגיע לידי הסדר.

ח"כ שלי יחימוביץ', המחנה הציוני

לא התקבלה תגובה עד לסגירת הכתבה.

ח"כ עליזה לביא, יש עתיד

עליזה לביא. צילום מתוך "המועמדות"

התאמת ימי החופש של מערכת החינוך לעולם העבודה, היא צעד נדרש והכרחי בדרך לשוויון ולמיגור אפליית נשים בעולם העבודה. לצערנו, התחזיות מצביעות על כך, שגם בשנת 2015 נשים יהיו אלו שלרוב תישארנה עם הילדים, בעת חופשה או מחלה. בין שלל הגורמים לכך, ניתן למנות גם את פערי השכר בין גברים לנשים (העומדים על קרוב ל- 30%).

כבר בכנסת הקודמת קראתי לתיקון מכסת ימי החופשה השנתית, באופן שיהלום את אופיו של שוק התעסוקה העכשווי, ויביא לחיסכון עצום של מאות ואלפי שקלים לכל משפחה. כאשר לא יאלצו עוד לאתר מסגרות חינוך משלימות ויקרות לימי החופשה, או להפסיד ימי עבודה.

כידוע, שר החינוך לשעבר מיש עתיד, ח"כ שי פירון, הנהיג את פרויקט הקייטנות המסובסדות - 'בתי הספר של החופש הגדול'. זה אמנם פתרון חלקי, אך מבורך ומשמעותי ביותר שזכה לתמיכה רחבה בקרב ההורים ובמערכת החינוך. בחופשת הקיץ הקודמת, קייטנות החופש הגדול פעלו בכיתות א' וב' בלבד ובשנה הקרובה היה הפרויקט אמור להתרחב אף לכיתות ג' וד', אך התפרקות הממשלה ודחייה של קבלת תקציב 2015 פגעו בתוכנית, ומנעו את התרחבותה.

אני מחויבת להמשיך ולקדם את הנושא, ואפעל לכך גם בכנסת הנוכחית.

ח"כ ציפי לבני, המחנה הציוני

לא התקבלה תגובה.

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, ישראל ביתנו

לא התקבלה תגובה.

ח"כ סופה לנדבר, ישראל ביתנו

סוגיית אורכה של חופשת הקיץ נמצאת כל העת על סדר היום הציבורי, כשהשאלה העיקרית היא אם ראוי לקצרה או להותירה על כנה.

אני מבינה ללבם של ההורים, שמתקשים להתמודד עם תקופה ארוכה בה נמצאים הילדים ללא מסגרת מסודרת ועם הדאגה הנלווית לכך. אולם איני סבורה, שפתרון הבעיה טמון בקיצור החופשה.

החום הכבד שמאפיין את ישראל בחודשי הקיץ מקשה על יכולת הריכוז של הילדים ובייחוד כשכיתות הלימוד, בהרבה בתי ספר, אינן מותאמות ללימודים בתקופה זו של השנה. מאותה סיבה קיימת גם סכנה למשחקים בחוץ בזמן ההפסקות תחת השמש החמה. בנוסף, מכיוון שהתלמידים רגילים לחופשה המרוכזת וזקוקים להפוגה, יהיה קשה לערוך שינוי דרסטי בשגרתם.

לצד זאת, ניתן לפעול בדרכים אחרות בכדי לתת מענה לדאגתם של ההורים: ראשית יש לקזז את חופשות החגים כך שאלה יהיו מתואמות עם ימי החופשה להם זכאים ההורים במקום עבודתם ושנית, באשר לחופשת הקיץ, יש לקדם תכנית ייעודית שתוצע להורים ותסובסד על ידי משרד החינוך ותכלול מגוון פעילויות בסגנון הקייטנות הקיימות, ותהווה מסגרת חלופית עבור התלמידים לתקופת הקיץ.

ח"כ מרב מיכאלי, המחנה הציוני

מרב מיכאלי. צילום: מיכל פתאל

הפער העצום בין מספר ימי החופשה של ילדים וילדות במערכת החינוך לאלה של ההורים שלהם הוא סימפטום לשתי בעיות מרכזיות: האחת, התנערות המדינה מהאחריות על גידול הדור הבא והשנייה, ההתעלמות מערכן הכלכלי של עבודות הבית והעובדה שנשים הן כבר מזמן חלק שווה מעולם העבודה.

ממשלת ישראל צריכה לקחת אחריות. בשלב ראשון, חופשת הלידה צריכה להיות ארוכה יותר ולשני ההורים, כך שגם גברים יוכלו להיות שותפים מלאים בגידול הילדים והילדות. חינוך חינם איכותי, ע"י עובדות שקיבלו הכשרה ראויה, צריך להתחיל בגיל סיום חופשת הלידה. מסגרת הלימודים חייבת להיות מותאמת לעובדה שמשפחה זקוקה לשני מפרנסים כדי להתקיים כלכלית ולכך שלכל אחת ואחד יש זכות למימוש עצמי בעבודה מחוץ לבית.
בשלב שני, המדינה חייבת להתחיל לחשוב איך היא מכלילה את עבודות הבית וגידול הילדות והילדים בכלכלה, כך שהכלכלה מפסיקה להיות מנותקת מהחיים עצמם ונשים מפסיקות לשלם את המחיר שלה. בהמשך, המדינה צריכה להבין שמשפחה ופנאי הם אינטרסים שלה לא פחות מגובה התל"ג. ובינינו, מדיניות תומכת-משפחה כראוי תתרום גם לגידול בתל"ג. למען כל אלה פעלתי עוד לפני בואי לכנסת ואמשיך לפעול ככל יכולתי גם בכנסת הזאת.

ח"כ איילת נחמיאס ורבין, המחנה הציוני

איילת נחמיאס ורבין. צילום מתוך המועמדות

לא ייתכן שכמות ימי הלימודים תרד מדי שנה, זה חייב להיות מטופל. אחד הפתרונות היותר מעניינים הוא של מעבר לחמישה ימי לימודים בשבוע, כלומר ביטול ימי שישי.הכוונה היא להתאים את שבוע ההוראה לשבוע העבודה. אבל חייבים לדון בכך בשיתוף עם ארגוני המורים. יש לי כבוד אדיר לעבודתם של המורים, זו עבודה קשה ושוחקת, אבל נדרשת התאמה למשק וחייב להימצא מנגנון שבו מפגישים בין ההורים לבין המורים.

בכוונתי להתחיל במהלך של הידברות בין ארגוני המורים וההסתדרות לבין ארגוני ההורים השונים - ארגון ההורים הארצי וארגון הורים עובדים לשינוי, שיצאו בעבר עם יוזמה של מעבר לחמישה ימים בשבוע ולנסות להגיע להבנות. אצלנו במפלגה יש כמה הורים שהם פעילים בולטים - נגה קלינגר וענת רוזיליו. אני מאוד מאמינה בשיתופי פעולה בין ההסתדרות לבין ההורים בהקשר הזה, אי אפשר לעשות את זה חד-צדדית, הנושא מחייב שולחן עגול המורכב מכנסת, הסתדרות, הורים וממשלה.

בהקשר הזה ובמקביל, ההורים חייבים להוביל גם מהלך של הפסקת העסקת מורי הקבלן, כפי שמובילה אותו לילי בן עמי. זה מאוד חשוב וזה חלק מתקומתה של מערכת החינוך בישראל.

ח"כ קסניה סבטלובה, המחנה הציוני

ח''כ קסניה סבטלובה. צילום מתוך יוטיוב

כאמא לשתי בנות אני מכירה מקרוב את הבעייתיות הכרוכה בחוסר הסנכרון וההלימה בין חופשי הילדים לחופשי ההורים. לדעתי הפתרון לבעיה זו, שגורמת לתסכול רב ולהוצאות מטורפות לכלל ההורים במשק, חייב להיות רב-מערכתי ולבוא הן ממקומות העבודה וכן ממערכת החינוך:

* מכסת ימי החופשה במשק צריכה לעלות. ברוב מדינות OECD העובד זכאי למספר רב הרבה יותר של ימי חופשה ביחס לישראל. כך אפשר יהיה ליצור התאמה בין ימי החופש של ההורים לימי חופשת הילדים בחגי ישראל.

* בצד מערכת החינוך צריך להוריד את כמות ימי החופשה בקיץ. חופשת הקיץ בישראל היא בין הארוכות במדינות OECD והדבר גורם כן להוצאות גבוהות מצד ההורים וכן לנתק ברצף הלימודי אצל הילדים.

* אפשר ליצור שיטה של דיפרנציאציה בימי חופשה על פי גיל הילד - הורים לילדים בגיל הרך אינם יכולים להשאירם בבית לבד, וכמעט בלתי אפשרי למצוא מטפלת לתקופות קצרות, אי לכך הורים לילדים בגיל זה יהיו זכאים ליותר ימי חופשה.

* קיום של מסגרות  (קייטנות) לילדים גם בחודש אוגוסט.

ח"כ רויטל סויד, המחנה הציוני

ח''כ רויטל סוויד. צילום מתוך יוטיוב

לא בגלל שאנחנו לא אוהבים ומשתוקקים לבלות איתם, לא בגלל שיש לנו, חס וחלילה, די מהם, אלא אך ורק מכיוון שאנחנו צריכים לעבוד, להתפרנס ולשמור על מקום עבודתנו.

אין לי ספק שחופשות ושעות פנאי עבור הילדים הינם מרכיב חשוב והכרחי בחוויית הילדות. יחד עם זאת עלינו לנקוט בצעדים אמיצים, כיאה למדינה מתקדמת ומתוקנת, ליצירת הלימה ואיזון ראוי בין ימי העבודה הקבועים במשק לבין ימי הלימודים, או יותר מדויק ימי החופשה של בתי הספר והגנים.

נכון הוא שאף המורים, שעושים עבודת קודש, זקוקים לחופשה על מנת לאגור אנרגיות וכוח לעבודתם השוחקת. לפיכך יש לדאוג שמשרד החינוך בשיתוף עם הרשות המקומית, יפעיל מסגרות חברתיות וחינוכיות בימי החופשה. כמו כן על המעסיקים לגלות גמישות רבה יותר לבקשות לחופשה של הורים לילדים צעירים ולמצער לאפשר חצי יום עבודה בימים אלו. על ההורים להיות רגועים ושלווים בעבודתם ועל הילדים להיות במסגרות אשר תאפשרנה להם מחד חופשה והנאה מאידך הקניית ערכים וחוויה. המשאב העיקרי שלנו הוא חינוך ילדינו - יש לאפשר למורים רווחה, לתלמידים חופשה, ולציבור ההורים שקט נפשי והמשך עבודה מועילה.

ח"כ רחל עזריה, כולנו

ח"כ רחל עזריה. צילום מתוך יוטיוב

אני תומכת גדולה בהתאמת ימי החופשה של הורים לאלה של ילדים. אני עובדת על כך כבר מספר שנים יחד עם ארגוני ההורים, עוד בתפקידי הקודם בירושלים כחברת מועצת העיר ירושלים וסגנית ראש העיר. מספר ימי החופשה בישראל ובמדינות המערב אמנם דומה, אבל בישראל אנחנו עובדים שעות ארוכות יותר וברוב המשפחות שני ההורים עובדים, יחסית למדינות הOECD-  שבהן למשפחות רבות מפרנס יחיד.
בנוסף, המשפחות בארץ גדולות יותר וכך ימי החופשה של מערכת החינוך משפיעות עלינו הרבה יותר שנים.

בירושלים הובלתי פרויקט שנקרא החודש ה-11, שבו הארכנו את גני הילדים בעיר לחודש יולי, כך שהילדים נשארים באותה המסגרת במהלך חופשת הקיץ.

הנושא דורש טיפול מערכתי מהמדינה, וכרגע אנחנו עובדים על מספר מתווים שיקדמו את הנושא יחד עם משרד החינוך ומשרד האוצר. אנחנו מתכוונים להביא לשיפור בנושא כבר בשנת הלימודים הקרובה, זו חובתנו.

ח"כ טלי פלוסקוב, כולנו

ח"כ טלי פלוסקוב. צילום מתוך יוטיוב

הפער בין ימי החופשה השנתית של העובדים לבין מספר הימים שבהם לא מתקיימים לימודים הינו בין הגדולים במדינות ה- OECD. הדבר גורם להשפעה שלילית ביכולת ההשתכרות של ההורים, שנאלצים להוציא כסף רב עבור פתרונות חלופיים לילדים בזמן החופשה.

ההורים, שכורעים תחת העומס הכלכלי, העלו את הנושא וזו המחויבות שלנו כמחוקקים לתת מענה לבעיה הזו. אני מאמינה שהפתרון הוא במציאת מסגרות משלימות בחינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי. בהיותי ראש עיריית ערד אף דאגתי להגדלת התמיכה בחינוך הבלתי פורמאלי ובעידוד השתתפות בתנועות הנוער בעיר.

אני מאמינה כי באמצעות מסגרות אלו הפועלות בימי חופשה בבתי הספר ניתן יהיה לגשר על הפער בין זמני הפעילות של מערכת החינוך ובין זמני העבודה של ההורים. יחד עם זאת, אני חושבת שיש לעשות זאת בתיאום עם ארגוני המורים על מנת לוודא שאנחנו פועלים מתוך שיתוף ורצון להגיע לפתרון בנושא.

יתרה מזאת, בכוונתי לדרוש הקמת צוות בדיקה אשר יבחן מס' פתרונות כגון: סבסוד עלויות החינוך בלתי פורמאלי דרך נקודות זיכוי במס ובדיקה של הקמת גוף ארצי שיהיה אחראי על הסדרה ופיקוח של הנושא.

ח"כ נורית קורן, הליכוד

נורית קורן. צילום מתוך פייסבוק

כאם לארבעה ילדים בוגרים חוויתי את הפער העצום בין ימי החופשה בגנים ובבתי הספר, כ–90 יום, לבין ימי החופשה של ההורים, כ–30 יום. הפער הוא עצום, הנטל הכספי נופל על ההורים במימון מסגרות חלופיות כגון בייביסיטר, קייטנות וכיוצא בזה.

בעבר המשפחה המורחבת עזרה להורים הצעירים. היום המצב שונה, הסבים והסבתות אינם פנויים לעזור. אני כסבתא טרייה וקרייריסטית מוצאת את עצמי לא זמינה לעזור עם הנכדים.

לדעתי יש לבחון מחדש את מס' ימי החופשה הקיימים במערכת החינוך ולבדוק אם ניתן לצמצם את מספרם. לדעתי הפתרון האמיתי יגיע מתמיכה כספית של המדינה במסגרות חלופיות - שמצד אחד יקלו על ההורים בהוצאות הכספיות ומצד שני יספקו עוד מקומות עבודה, ובעצם בכך לא נפגע בתנאי העבודה של המורים והגננות.

לכשיושבע שר החינוך בכוונתי להגיש שאילתה בנושא זה.

ח"כ מירי רגב, הליכוד

לא התקבלה תגובה.

ח"כ מיכל רוזין, מרצ

מיכל רוזין. צילום: גלעד בר שלו

הפער הקיים כיום בין מספר ימי החופש של מערכת החינוך לבין אלה של כלל העובדים הוא הגבוה בעולם המערבי. מצב זה מזיק לא רק להורים העובדים אלא גם לתלמידים עצמם. אני מאמינה שיש לפעול לצמצום הפער, לא על ידי צמצום ימי החופש של התלמידים שגם יפגע בזכויות המורות והמורים, אלא על ידי יצירת חופשות מרוכזות במערכת החינוך לצד הגדלת מספר ימי החופש של העובדים במשק הישראלי.

העובד והעובדת בישראל עובדים כיום הכי הרבה שעות וימים בעולם המערבי. אפשר לומר שהעובד הישראלי הוא ממש עבד מודרני. יש לצמצם את ימי ושעות העבודה במשק, מה שגם יגדיל את הפיריון ויסייע לכלכלה הישראלית. אפשר להיעזר במודלים סקנדינביים שעוברים להפחתת ימי העבודה בשבוע מתוך הבנה שצעד כזה יגדיל את הפיריון ואף יקטין את אחוזי האבטלה. צעד כזה יאפשר איזון טוב יותר בין קריירה ובין משפחה ויקל את הנטל על ההורים העובדים.

אני קוראת לשר החינוך הנכנס לכנס את נציגי המורים, ההורים והתלמידים לגיבוש פתרון שיהיה מוסכם על כל הצדדים.

ח"כ יפעת שאשא ביטון, כולנו

ח"כ יפעת שאשא ביטון. צילום מתוך "המועמדות"

אין ספק כי החופשות במתכונתן הנוכחית אינן מאפשרות ניצול מיטבי שלהן, הן מבחינת הילדים, במיוחד הצעירים שבהם והן מבחינת ההורים. הדבר המתבקש הוא להתאים את החופשות במשק לאלו של מערכת החינוך ככל שניתן. כמו כן, ביתר ימי החופשה יש לנצל את ההזדמנות לחיזוק המערך הבלתי פורמאלי, הן בתוך בתי הספר (לשכבות הצעירות) והן במתנ"סים או במרכזים הקהילתיים, לשכבות הבוגרות יותר, כמענה ממוסד לימי החופשה.
חשוב לי לציין שלחופשות יש ערך מוסף וחשוב ואסור לוותר עליהן אלא לעשותן נכון. הסיבה לכך היא שגם הילדים זקוקים לשבירת שגרה וחשוב מכך יש בהן משום הזדמנות לזמן איכות משפחתי ובילוי משותף. כמו כן יש להן ערך חברתי במידה והילדים מופעלים במסגרת המרכזים הקהילתיים.

לצערנו, במתכונת הקיימת היום הופכות החופשות לנטל כבד על ההורים שאינם יכולים לנצלן עם ילדיהם ולכן הן מחטיאות את המטרה.

ח"כ סתיו שפיר, המחנה הציוני

סתיו שפיר. צילום: ניר אריאלי

המירוץ אחרי סידור לילדים הפך ממש למאבק, מרבית ההורים הצעירים פשוט לא יכולים להתמודד עם ההוצאה על הקייטנות, המטפלות והמסגרות האלטרנטיביות שסוחטות מההורים אלפי שקלים בחודש. מצד שני, ילדי ישראל זקוקים לחופש הגדול.

בישראל 2015 הגיע הזמן לספק מסגרות חינמיות לילדים גם בימי החופש. הם באחריות משרד החינוך לא פחות מבימי הלימודים. עלינו להפעיל קייטנות בעלות מסובסדת לכל ילד בישראל, לא משנה היכן נולד ולמי. בנוסף, יש לחזק ולסבסד את תנועות וארגוני הנוער המפעילות ברובן קייטנות קיץ ומשלבות תכנים ערכיים עם פעילות חברתית מהנה - להנגיש אותם לכל ילד ובכל מקום.

על התלמיד הישראלי מופעלים לחצים רבים ושנת הלימודים הינה אינטנסיבית מאוד. צריך לנצל את תקופת החופש ליצירת מסגרות חינוכיות אלטרנטיביות שיאפשרו לילדים גם ליהנות, לנוח ולחזק את הקשרים החברתיים שלהם, ותוך כדי להרחיב את ידיעותיהם וכישוריהם בתחומי העניין שלהם רוב בתי הספר מקדישים מעט מדי שעות שבועיות במהלך השנה - מדע, אומנות, ספורט, שפות ועוד.

ח"כ איילת שקד, הבית היהודי

לא התקבלה תגובה.

ח"כ עאידה תומא סלימאן, הרשימה המשותפת

עאידה תומא סולימאן. צילום מתוך יוטיוב

ישנם כמה שיקולים בנושא: הילדים צריכים להיות במסגרת ראויה, לקבל חינוך כמו שצריך ולהתפתח. וגם ההורים צריכים להתקדם בעבודה ולפעמים גם לצאת ללמוד במקביל. הממשלה חייבת להשקיע יותר במערכות החינוך, הפורמליות והלא פורמליות. וצריך לדאוג שמשרד החינוך והממשלה יממנו את הנושא.

אתמוך בכל פעילות בנושא, במיוחד בהשקעה גם בחינוך הילדים וגם בקריירה של ההורים, כי במקרים כאלו, כשצריך לבחור בין הילד לעבודה, בדרך כלל האישה היא זו שמקבלת את התפקיד באופן מסורתי, שלא לדבר על אמהות חד הוריות. זה פוגע בהכנסתה ובהתקדמותה בעבודה.

אנחנו בכנסת הנוכחית כרגע בתחילת דרכנו. מן הראוי שנבקש דיונים בוועדות החינוך והכספים. הגיע הזמן להגיד באופן הכי ברור שבמקום שישקיעו בתוכניות מיליטריסטיות ובהתנחלויות, שישקיעו בילדים שלנו. ואם צריך הצעת חוק, נצטרך להגיש כזו.

זה נושא שצריך לעבוד עליו ולדאוג לו, למרות שאנחנו בפגרה מאז שהושבענו. למעשה, אנחנו עברנו את השיא של המורים בחופשות, למרות שאנו עובדים גם מחוץ לכנסת, אולי כדאי שנתחיל מלקצר את החופשות של עצמנו.

>> חתמו על העצומה לקיצור ימי החופש
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה