בחייאת, שר החינוך. תעשה שיהיה קל יותר

אם אני לא עובדת 3 חודשים בשנה זו בעיה: בעיה של עצמאים ושכירים, בעיה של הילדים שלי, בעיה של המשק כולו, שמפסיד מאות אלפי הורים עובדים שלא יכולים לתפקד כרגיל כשהדאגה הזו מרחפת על ראשם

04/05/2015
דנה נחום קבלו עדכונים מדנה
  • RSS

דנה נחום ובתה. צילום עצמי

מתי? מתי זה נגמר למען השם? מתי הם יוכלו להישאר בבית לבד מבלי שאחשוש שהבית יעלה באש? מתי זה יקרה? מתי חום יולי-אוגוסט לא יעלה לנו תועפות של של אנרגיות מבוזבזות של מי ישמור עליהם בשבוע הבא? ואיך לעזאזל נממן את זה? מתי נפסיק לחשוב על פתרונות לילדים? מתי נבין שהילדים הם לא הבעיה?

פתאום הגיע השבוע הזה בשנה. בכניסה לבית הספר עומדים נערים ונערות ומחלקים פליירים של קייטנות. קייטנות על גלגלים, במים ובאוויר, קייטנות סוסים ואיגואנות, קייטנות שפים וקייטנות למדען הצעיר. הגדול שלי אוסף אותם בשמחה גדולה ומביא אותם אלי בהתלהבות. אני רואה את המחירים, מכפילה בשלושה ילדים, מגלה שלחודש אוגוסט עוד אין לי סידור ומתפלצת.

השנה הקטנים ירשמו לקייטנות הצהרונים שממשיכות בגנים שלהם והגדול, לשמחתי, ממשיך זו השנה השניה את בית הספר של החופש הגדול. וכן, עדיין אין לי סידור לאוגוסט. סבא וסבתא אנשים עסוקים ומתחלקים בין כל הנכדים. מה שאומר שאני ואבא שלהם, לסירוגין, לא נעבוד.

אני כל כך מייחלת לכך ששר החינוך החדש ימשיך את מה שעשה קודמו וירחיב את בתי הספר של החופש הגדול ויתן מענה חינוכי לילדים 365 ימים בשנה, אם במסגרות פורמאליות או משלימות וייעשה מהפך ותפיסה מחודשת של  לוח החופשות, רק שהפעם יקח אותי ואת שאר ההורים בחשבון.

שיקח בחשבון שכל יום חופשה של תלמיד משפיע לא רק על ההתנהלות המשפחתית שלנו אלא על ההתנהלות של משק העבודה כולו. שיקח בחשבון שאני מאוד רוצה להשאר ולבלות עם הילדים שלי בכל יום חופשה שלהם,  בכל יום בחודש אוגוסט במזגן ובמוזיאונים, בכל ימי יולי לטייל איתם ברחבי הארץ עם גיחות לים, בכל יום בחנוכה לקפץ מפסטיגל לפסטיבל ובכל איסרו חג לקחת חמור ולעלות איתו לירושלים.

שיקח בחשבון שלוח החופשות מותאם לימי קדם בהם באמת לקחו חמור ועלו איתו לירושלים, אבל גם אז ילדים רכים לקחו איתם הורה אחראי שישמור עליהם בדרך לאיסרו חג. ובתכלס שיקח בחשבון  שהכי מתאים לי בשבוע שלפני פסח לצאת לחופשה ולהעביד את כולם בנקיון חלונות. אבל אני לא יכולה. אני לא יכולה. פשוט כי אני צריכה לפרנס אותם. ואותו סיפור גם עם אבא שלהם, שלמרבה הצער - גם הוא עובד.

אני לא יכולה כי זה פשוט לא מתאפשר וזה לא הגיוני. זה לא הגיוני שבגלל שמדליקים נרות בערבי חנוכה יש חופשה ביום. זה לא הגיוני שילד בן חמש מסיים מדורה בשבע בערב ולמחרת יש לו יום חופשה אבל להורים שלו אין.

 אני לא שכירה. אני עצמאית, כך שגם את מעט ימי החופשה שיש לשכירים - אין לי. ואם אני לא עובדת 3 חודשים בשנה זו בעיה - בעיה של עצמאים ושכירים. זו בעיה של הילדים שלי, בעיה של המשק כולו, שמפסיד מאות אלפי הורים  עובדים שלא ממש יכולים לתפקד כרגיל כשהדאגה הזו מרחפת על ראשם.

אז עד שלא יהיה כאן שינוי אמhתי אני צריכה לצלול ולהוציא את הראש מהמים רק עוד כמה שנים רק כדי לגלות שהתחלפו עוד כמה שרים וששום דבר לא השתנה.

בחייאת, שר החינוך, תעשה שיהיה אחרת, תעשה שיהיה קל יותר, הגיוני יותר.

זה בידיים שלך.

.

.*  דנה נחום היא ארט דיירקטור ומפיקה בסטודיו הנחומים, חברת ארגון "הורים עובדים לשינוי".

.

>> חיתמו על העצומה לקיצור ימי החופש
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה