הטרדות מיניות, פונדקאות ואפליית שכר בכותל

זה היה שבוע שהתחיל ברעידת אדמה בצד השני של העולם ונמשך בזעזועי משנה כאן אצלנו. דווקא התחשק לנו לכתוב על לבלוב והתחדשות, אבל נדמה שאנחנו רק הולכים אחורה. מדד נשי רועד לתחילת האביב

29/04/2015
שלומית הברון קבלו עדכונים משלומית הברון
  • RSS

הכותל המערבי. צילום: שאטרסטוק

 חוק השבות לפונדקאיות בנפאל

בתחילת השבוע רעדה האדמה בנפאל והשאירה את כולנו צמודים לטלוויזיה ומבינים מה הטבע יכול לעשות לנו בחצי דקה. ישראלים, כמו ישראלים, התמקדו במטיילות ומטיילים דוברי עברית שאבדו במהומה הגדולה ולכותרות עלו הזוגות ההומואים ששהו בנפאל אחרי (או לפני) שנולדו להם תינוקות בהליכי פונדקאות.

להיות אדם בוגר ללא ילדים בישראל זה "חטא" גדול וכדי להשתייך לאומה צריך להגדיל את מספר הצאצאים העתידיים כאן ולהתרבות (דמוגרפיה!). אני לגמרי מבינה את הצורך האמיתי שיש לזוגות הומואים בילדים, גם את הרצון הפנימי וגם את הלחץ החברתי. סוגיית הפונדקאות היא יותר ממורכבת ואין ספק שנשים מוחלשות בצד השני של העולם משמשות כפונדקאיות לא מתוך אלטרואיזם, אלא מתוך צורך כלכלי הישרדותי.

הדיון בסוגיית הפונדקאות עלה לכותרות יחד עם השאלה האם יש להביא לארץ את הפונדקאיות שעוד לא ילדו (כן!) ואם יורשה לנו, גם את הפונדקאיות שכן ילדו צריך להביא לכאן לכמה חודשים. שיקבלו טיפול רפואי, רגע של השתהות להתאושש מההיריון והלידה ותמיכה אחרי שביתן נחרב ברעידת אדמה. הן לא צריכות להשאר פה לנצח, אבל כמה חודשים של מקלט זה יותר מראוי. זה מתבקש.

מאי פאטל, אפרת יעקב ורות עוקשי מורידות את הפיקסול

רעידת אדמה חברתית שקרתה לנו השבוע היתה חשיפתה האמיצה של מאי פאטל החייל שהמפקד שלה, לירן חג'בי, הטריד ותקף אותה מינית. פתאל יצאה נגד הסדר הטיעון והעונש הקל שקיבל חג'בי וחשפה את מה שקרה בפוסט חזק בפייסבוק.

"לא חשבתי שאגיע למצב שבו אני מרגישה שוב חסרת אונים, כבולה ומשותקת, הפעם אל מול מערכת אטומה, ולרגע לא האמנתי שאבין את אלו שלא מתלוננות כי ידועה להן מראש 'חומרת' העונש שמקבלים מטרידים מיניים במדינת ישראל".

יחד עם פאטל נחשפו בשבועיים האחרונים שתי נשים נוספות. הראשונה היא אפרת יעקב, סטודנטית באוניברסיטה העברית שהתלוננה על הטרדה ותקיפה מינית מתמשכת מצד מרצה בכיר שלה, מריו שניידר. יעקב ניהלה מאבק בן כמה חודשים מול התוקף שלה באוניברסיטה ובסופו של דבר קיבלה ממנו הודאה. כתוצאה מכך הוא הושעה מהאוניברסיטה והיא תקבל פיצוי כספי.

האמיצה השלישית היא רות עוקשי שנחשפה בתוכניתה של אילנה דיין וסיפרה על האלימות המינית של הרב יהודה לייב אוירבך, מטפל נפשי במגזר החרדי.

שלושת הנשים הללו שנחשפות בפניהן ובשמותיהן הן חלק ממגמה הולכת וגוברת של התקופה האחרונה, לפיה נשים, רובן צעירות וכולן מאוד אמיצות, מוותרות על החיסיון שנותן להן החוק, יוצאות בפניהן ובשמותיהן ואומרות: "זה קרה לי".

הצעד הזה הוא חשוב מאין כמותו, אך הוא גובה עדין מחיר כבד, כבד מדי. כולן הואשמו במידה זו או אחרת במה שקרה להן, הוכפשו וקיבלו זלזול וצדקנות מאוסה. על מאי פתאל אמרו שנפגעה מינית "בגלל שלבשה בגד ים". את אפרת יעקב האשימו שהיא "הורסת למריו שניידר את החיים". שתי הטענות האלה הן הטענות הכי מוכרות והכי נפוצות כשנשים קמות ומספרות על אלימות מינית שחוו.

אבל חשוב לחזק את המגמה הזו של חשיפה של נשים, ולתת להן את כל התמיכה, אך באותה מידה חשוב לזכור שלא כל אחת יכולה או רוצה לעשות את זה וזו זכותה המלאה. יש לזכור גם שהמחיר שמשלמת מי שנפגעה מינית ונחשפת הוא לעיתים קשה מנשוא.

האם אלוהים מאשר אפליית שכר?

כדי לנסות לקדם פה משהו לכיוון הנכון פנתה שדולת הנשים לראש הממשלה בדרישה להקים משרד חדש לקידום מעמד האישה. אם מגדילים את מספר השרים מ-18 ל-22, אין סיבה ששרה אחת לא תעסוק בנושא חשוב באמת.
"אנו פונות אליך בשלב זה של הרכבת הממשלה החדשה בקריאה כי תנצל את ההזדמנות שנקרתה לצורך הקמת משרד ממשלתי חדש: המשרד לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, שיבטא את המחויבות העמוקה של הממשלה בראשותך לקידום מעמד האישה והשוויון המגדרי במדינה", כתבה מנכ"לית השדולה ד"ר מיכל סלע והיו"ר יפה ויגודסקי לראש הממשלה.

אני חייבת להגיד שאני לא אופטימית. היטיבה לבטא את הבעיה ח"כ מרב מיכאלי בעמוד הפייסבוק שלה:
"ראש וראשון למי שחוזרים ופוגעים בנפגעות ורומסים אותן הוא נתניהו. בימים אלה מתפרסם שנתן אשל, המטרידן המיני המסולק מהשירות הציבורי, ממשיך לקחת חלק במשא ומתן הקואליציוני. לפני יותר משנתיים, רגע לפני שהושבעתי לכנסת, כשגם אז אשל לקח חלק במו"מ, כתבתי פוסט שהוא לגמרי רלוונטי גם היום" ומיכאלי מצרפת את התמונה הזו:

 סטטוס של מרב מיכאלי. צילום מתוך הפייסבוק

אני לא רואה איך ביבי נותן להקים משרד חשוב כזה, כשאפשר להקים משרד נוסף לבטחון בלה בלה בלה כלשהו. כי בטחון של נשים, זה עדין לא מספיק חשוב.

כדי לחזק את רעיון הקמת משרד לקידום מעמד האישה ניתן שני נושאים מהשבוע שבו יוכל המשרד לטפל וכרגע מונחים על הרצפה מחוץ לכנסת:

1. אפליית שכר ומשרות בכותל. מנהלת הכותל פרסמה משרות, גברים בהכוונת קהל 30 ₪ לשעה. נשים "דיילות צניעות" (מה?!) 25 ₪. למה? ככה. כי הם יכולים.

2. נושא העומד לפתחו של המשרד לבטחון נשים (זה השם שאנו מציעות, כי אם יהיה בשם המשרד "בטחון" אולי הוא בכול זאת יקרום עור וגידים...) הוא כנס שמארגנת קופת החולים מאוחדת. מדובר בכנס על רפואת נשים, שמתקיים ללא נשים. כי מה הקשר בין רפואת נשים לנשים? כאילו מה, לנשים יש משהו להגיד על רפואה? ועוד כזו שרלוונטית להן? אם זה היה כנס על בישול וגידול ילדים היינו מזמינים אתכן.

שיהיה בהצלחה לשרה החדשה.

.

* שלומית הברון היא יו"ר עמותת "אחת מתוך אחת" ומחנכת למיניות בריאה "מידע אמין על מין"

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה