אין דבר כזה פונדקאית

רחם אינו פונדק דרכים ואישה אינה בית מלון. הפונדקאית בחוות ההריונות בנפאל או בהודו, זו שאתם לא רואים ולא שומעים, היא אישה, בשר ודם ונפש

28/04/2015
אושרית נברה קבלו עדכונים מאושרית
  • RSS

פגים שהוטסו השבוע לארץ מקטמנדו. צילום: דוברות מד"אפגים שהוטסו השבוע לארץ מקטמנדו. צילום: דוברות מד"א

אני לא אגיד מילה אחת על פונדקאות, פשוט כי אין דבר כזה. אני רק אגיד שמי שחושב שראוי וקל לנתק אישה מהתינוק שנשאה ויצרה ברחמה, שלבו פעם בתוכה והוא נע בה, נרדם לקולה ולקצב פעימות לבה. מי שחושב שראוי להשאיר אותה גדושת חלב ומלאת רגשות, נסערת, חלשה, מפשעתה כואבת או בטנה תפורה, והיא מגששת בחשיכה אחר הגוף הזעיר לחבקו. מי שחושב שראוי להשאירה מתעוררת בלילות מבכי רפאים לקום אליו, מניחה יד על הבטן הרכה, הריקה. מי שחושב שאפשר לנתק כך אישה מתינוקה, להפוך הריון ותינוקות למוצר צריכה, להפוך רחם ונפש למוצר מדף, מי שחושב כך הוא חסר חמלה. ואין לו טיפת כבוד לנשים.

אישה אינה אינקובטור. הגוף שלה הוא לא מעבדה לייצור תינוקות. הנפש שלה נקרעת כשלוקחים ממנה תינוק שיצרה וילדה, וזה בכלל לא משנה מה המטען הגנטי שלו או איזה סכום שילמו לה. תתפלאו לשמוע, אישה היא בן אדם. ושום כמיהה לילד אינה מצדיקה את קיומן של חוות נשים הרות במדינות נחשלות, נשים שמצוקתן הכלכלית נוצלה עד כדי סחר בגופן. נשים שגופן הופקע מהן, שעל פי חוזה בריאותן עוברת לידיים אחרות. נשים שסוחרים בהן כבעבדים, שרבות העדויות כי סוחריהן מחליטים האם הן ינותחו או יילדו, האם במצב של סכנה לחייהן הן יוכלו להפסיק את ההריון או שיאלצו להמשיך אותו. נשים שנסגרו בחוות סחר בהריונות ונלקחו מהן הדרכונים שלהן, ונלקחה מהם הבעלות על הגוף שלהן, ונלקחה מהן חירותן לבוא או ללכת.

אין דבר כזה "פונדקאית". רחם אינו פונדק דרכים ואישה אינה בית מלון. הפונדקאית בחוות ההריונות בנפאל או בהודו, זו שאתם לא רואים ולא שומעים, היא אישה, בשר ודם ונפש. אישה שהנצלנות הדורסנית הציבה בפניה את הבחירה בין רע לרע מאוד, הציבה בפניה את הבחירה שאינה בחירה. אישה שבמקום שנשב ונחשוב איך להיטיב עימה, יש היושבים וחושבים איך (עוד) ניתן לנצל אותה.

התיאורים הרומנטיים על פונדקאות כמסע הירואי ואלטרואיסטי של אישה אחת למען אישה אחרת, התיאורים האלה הם אגדה רומנטית חסרת אחיזה ממשית במציאות. אגדה שכל מטרתה לסמא את עינינו, כדי שלא נראה שרוב תהליכי הפונדקאות בארץ מתקיימים בחוות ההריונות האיומות האלה, האינקובטור של העולם, חוות מלאות נשים מוחלשות שנדחפו לכדי סחר בגופן ובנפשן. נשים המתגייסות מרצונן החופשי ומאהבה למען אישה אחרת, ועושות זאת מטעמים אנושיים ולא מטעמי שכר, נשים כאלה הן מעטות מאוד והלוואי שיהיו יותר.

אישה שמוכנה להרות למען אישה אחרת או אדם אחר היא אישה מופלאה, והמעשה שלה הוא מפגן אנושי וטוב לב מאין כמותו. אבל מעטות הנשים שבוחרות לעשות זאת מתוך תחושת שליחות או רצון לעזור, עובדה היא שרובנו איננו ששות להרות עבור נשים אחרות וגם לא בדיוק שולחות את בנותינו לעשות כך.

ה"פונדקאות" כיום ברובה היא מנת חלקן של נשים מוחלשות, רוב ה"פונדקאיות" חיות בעולם השלישי והן עניות וחלשות ומנוצלות. והשכר שהן מקבלות ממש לא מציל אותן מחיי עוני, וממש לא משפר את מצבן החברתי, הנפשי או הבריאותי. מחקרים מראים כי מצבן של "פונדקאיות הודו" הורע בעקבות היותן פנדקאיות ולא הוטב.

זה עולם שמנצל נשים, בכך אין שום חדש. ואנחנו צריכות, לכל הפחות, להסתכל על פני הדברים נכוחה. הכמיהה לילד היא עצומה ולכל אישה עומדת הזכות לממש את אימהותה. אני מאחלת לכל אדם שרוצה ילד, להיות הורה ולחוות את חוויית ההורות. אבל אסור לנו להעדיף אושר של אדם אחד על פני אושר של אדם אחר. ואסור לנו לתת יד לניצול בוטה של אישה אחת למען אושרו של אדם אחר.

כולנו בני אדם. לכולנו הזכות לחיות בכבוד ולהיות אדונים על גופנו. ואין לנו הזכות לסחור בגוף של אדם אחר. אני מאחלת לכל אדם שכמה לילד לקבל את הדבר המופלא הזה שהוא מייחל לו. אני מאחלת לכל התינוקות הקטנטנים להגיע הביתה בריאים ושלמים מנפאל ולהשאיר מאחוריהם את החוויה האיומה והמטלטלת שעברו. ומאחלת בריאות שלימה לכל הנשים שנשאו את התינוקות הללו ונותרו מאחור.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה