פסטיבל ישראל: כל מה שכדאי לראות

פסטיבל ישראל בירושלים, אולי האירוע המושקע ביותר בשנת התרבות הישראלית, ייפתח בעוד חודש בדיוק, עם היצע רחב של אירועי מוזיקה, מחול ותיאטרון מהארץ ומהעולם במגוון אתרים בעיר. סקירת האירועים

28/04/2015
עידוא דגן קבלו עדכונים מעידוא דגן
  • RSS

פסטיבל ישראל- מחול - ורטיגו- קרדיט לצלמת מעיין חותם

פסטיבל ישראל הוא אולי הפסטיבל שמזוהה יותר מכל עם מה שמכונה תרבות ישראלית גבוהה ומייצג בתכניו ובמה שעבר עליו עם השנים את התרבות הישראלית, בעיקר בתחום אמנויות הבמה, כבר מעל יובל. היו שנים לא מעטות בהן הוא הרווה את המדבר הלבנטיני הזה בפסגת היצירה העולמית והיה יעד נחשק לגדולי האמנים בעולם, היו שנים שמעט פחות, וטלטלות פוליטיות וניהוליות עברו עליו, תקציבו הצטמצם וגדל, ומהכול הוא יצא, ובשנים האחרונות חזר לתפוס את מקומו הטבעי עם תקציב של 10 מליון ₪ ובהנהלה חדשה. הפסטיבל ייפתח בסוף מאי בפעם ה-54 ויביא לאביב הירושלמי ממיטב התיאטרון, המחול והמוזיקה הישראליים והעולמיים - מהסימפונית של ברלין, דרך שלום חנוך וברי סחרוף, עבור בתיאטרון אוונגרד מאיטליה ועד גיבורות ילדות בחולון.

השנה יוצגו על בימות הפסטיבל ברחבי הבירה מופעים מגרמניה, צרפת, פינלנד, אוסטריה, צ׳כיה, רומניה, איטליה, בלגיה, בולגריה, קנדה, ארה״ב, סין וכמובן ישראל, בניצוחו של המנהל האמנותי איציק ג'ולי.

המופעים יתקיימו, כמו תמיד, באולמות וחללים מיוחדים בעיר, בהם בריכת הסולטן, מוזיאון מגדל דוד, תיאטרון ירושלים, מוזיאון ישראל, מתחת לגשר בקטמונים, במתחם התחנה, תיאטרון החאן, בית מזי"א ואתרים נוספים.

מופעי מוזיקה

כמיטב המסורת, הפסטיבל ייפתח בהופעה גרנדיוזית, הפעם זה שלום חנוך, עם אלבומו החדש "המקרה והטעות". חנוך יארח לצידו, תחת כיפת השמיים בבריכת הסולטן, את ענקי המוסיקה הישראלית ברי סחרוף, דני סנדרסון ויהודה פוליקר. במופע יבצע חנוך שירים חדשים דוגמת "תמיד זה עכשיו" ו"אנשים",  לצד קלאסיקות אהובות כמו "מחכים למשיח", "הדרכים הידועות", "קח לך אישה", "אהבת נעוריי" ועוד.

פסטיבל ישראל 2015. שלום חנוך. צילום: אורית פניני

במוזיאון מגדל דוד, יציג הפסטיבל את ״בדד״ - מסע לדמותו ושיריו של זוהר ארגוב בהשתתפות נינט טייב, שי צברי, רביד כחלני, אבישי כהן, מאיה בלזיצמן ואנסמבל רע מוכיח, שגם מנהל מוזיקלית את המופע.

פסטיבל ישראל- מוזיקה- מחווה לזוהר ארגוב- נינט טייב - קרדיט צילום יפעת קריצמן פסטיבל ישראל- מחווה לזוהר ארגוב- מאיה בלזיצמן- קרדיט צילום עמית ישראלי

קונצרט מעניין נוסף הוא "צומת רפידים", אופרה שופעת דרמה ותיאטרליות מאת המלחינה מרגרט וולף. הפקה זו היא פרי שיתוף פעולה של פסטיבל ישראל, קבוצת התיאטרון הירושלמית והתזמורת הסימפונית ברלין בניצוחו של אולריך פאקוש. היצירה מבוססת על מכתביהן של שתי נשים לאהוביהן בתקופת מלחה"ע השנייה: פרל מרגליות (אמה של אליס שלוי, כלת פרס ישראל ויוזמת המופע) לבעלה שנמלט ללונדון, והמשוררת הצעירה מריאנה ריין לסופר יעקב פיקארד. ריין נרצחה בריגה, ואילו פרל ניצלה. הבמאי קאי מוריץ מחבר את המוסיקה של וולף לסיפורים האישיים לכדי יצירה מרגשת.

פסטיבל ישראל- אופרטה- Refidim Junction צומת רפידים. צילום: יחצ

"הילולה לאם", יצירתם של המשוררת חביבה פדיה והמלחין פרץ אליהו, היא אופרת רוק אוריינטלית  בה ישתתפו ברי סחרוף, דיקלה דורי, מארק אליהו, יעל דקלבאום ושי צברי. הפואמה, שכתבה המשוררת בהשראת פרידה מאמה, מביאה מנעד רחב של עולמות מוסיקליים מהמסורת היהודית, יצירות ישראליות בנות זמננו, הרקוויאם הנוצרי, תפילת המקוננות העתיקה, רמבטיקו, מקאמיים טורקיים ופרסיים ורוק.

פסטיבל ישראל - הילולה לאם - פרץ אליהו - צילום: יחצ פסטיבל ישראל - הילולה לאם- חביבה פדיה - קרדיט צילום שלומית כרמלי

מסין תגיע ותעלה ההפקה המוסיקלית-בימתית "הרים נשגבים ומים זורמים"  של אנסמבל Jun Tian Yun He. האנסמבל מגיש עיבוד עכשווי ליצירה מסורתית מיתולוגית שבמרכזה כלי מיתר עתיק. היצירה העתיקה מקבלת חיים בביצוע המשלב עיבוד עכשווי, קטעי אלתור, אמנות טאי צ'י, לבוש, תנועה ועיצוב במה.

מופעי תיאטרון

בתחום התיאטרון, הבמאי האיטלקי רומיאו קסטלוצ'י יגיע לראשונה לישראל– מגדולי במאי האוונגרד  בימינו. קסטלוצ'י יעלה פה את יוליוס קיסר של שיקספיר. חלל אולם ימק"א הוותיק ישנה פניו לגמרי לצורך המופע. ״ההתערבות״ הנועזת והפרובוקטיבית של קסטלוצ׳י במחזה טורפת את המונולוגים המפורסמים של שייקספיר, עושה בהם מעשה כירורגי ומשתמשת בסצנות ודימויים המתנגשים ללא הרף.

פסטיבל ישראל- תיאטרון- רומיאו קסטלוצ'י- יוליוס קיסר- קרדיט צילום  LUCA DEL PIA

עוד תגיע לפסטיבל קבוצת התיאטרון הצרפתית אילו היית יכול ללקק את ליבי בהנהגת הבמאי ז'וליאן גוסלן, שתעלה בפסטיבל את "החלקיקים האלמנטריים" על פי ספרו של הסופר הצרפתי מישל וולבק. ההפקה שזכתה להצלחה בפסטיבל אביניון, מתייחסת לבלבול האישי רוחני מיני של דור שלם, באמצעות גיבורי הסיפור של וולבק - זוג אחים שאמם נטשה

מגרמניה מגיעה אלינו קבוצת She She Pop  הפועלת כקולקטיב יוצרים למעלה מ-20 שנה ותעלה כאן את פולחן האביב, הפקה בה משתתפות האימהות האמיתיות של חברי הקולקטיב באמצעות עבודת וידאו שבה מודגש הבוז שרוחש הדור הצעיר ל"הקרבה" של האימהות את חייהן והוויתור שעשו על "הגשמה עצמית". פערי הדורות יוצרים דיאלוג  חד, כן ומשעשע ,שנשזר היטב במוזיקה של סטרווינסקי.

פסטיבל ישראל-תיאטרון- She She Pop-קרדיט צילום  Doro Tuch 6

היוצרת מיט וורלופ והתיאטרון החזותי קאמפו מבלגיה יגיעו לפסטיבל עם מגנט מסתורי: מופע מלא בהומור חתרני המחבר בין אמנות פלסטית לתיאטרון ולסלפסטיק. במהלכו הבמה נחרבת ונבנית  במיצג סוריאליסטי כובש. המופע מלווה ובנוי משימוש בפאות ענק, מכונית צעצוע, התזות עשן צבע וחיצים.

בכורה ישראלית לתיאטרון החאן שיעלה בפסטיבל את כנרת כנרת על פי המחזה של נתן אלתרמן. ההצגה מביאה את סיפורה של חבורת צעירים המתיישבת באזור הכנרת ב-1912 כדי לבנות עולם חדש וטוב יותר ומתמודדת עם קשיים כלכליים, תאונות, להט אידיאולוגי וסערות יצרים. המחזה, בעריכתה של שחר פנק, בבימויה של שיר גולדברג ובליווי מוסיקה מקורית של דניאל סלומון, מביא סיפור שמצדו האחד הומור ושעשוע, ומצדו השני שכול וקדרות.

פסטיבל ישראל- תיאטרון- כנרת כנרת- החאן- קרדיט צילום רוני טוביאס

מופעי מחול

בתחום המחול, הכוריאוגרף  והרקדן הצרפתי קסבייה לה רוי יעלה בפסטיבל את עצמי לא-גמור - הסולו שמיצב אותו כאחד הקולות היחודיים והמשפיעים ביותר בעולם המחול העכשווי. ביצירה הוא מעמיד את רעיון ההתמרה, מתחום הגנטיקה, תופעה בה תאים משנים את תכונותיהם וכמוהם, גם גופו עובר תהליך פירוק והרכבה שיוצר מגוון ישויות, עד כי קשה לזכור או לזהות שמדובר רק בגוף אנושי אחד. יצירה זו הועלתה על הבמות החשובות בעולם ובהן פסטיבל מונפלייה ואימפולס דאנס וינה.

פסטיבל ישראל- מחול- Self Unfinished- קרדיט צילום Katrin Schoof

הכוריאוגרף והרקדן בנואה לה שמבר מקנדה יופיע בפסטיבל עם יצירתו עורות נחש, שזכתה בשנת 2013 בפרס המחול היוקרתי של מונטריאול ושאותה הוא מכנה "סולו מזויף". מוטיב התנועה המרכזי ביצירתו מכונה על ידו "נחש מים" ומתאפיין בתנועה משוחררת ותזזיתית המתמקדת באזור עמוד השדרה. תנועות אלה נשזרות ונכרכות  במערכת חבלים הנמתחים ממרכז הבמה לחלקה העליון, ויוצרים  דימוי של פולחן מרהיב המתחולל בתוך קרני שמש.

פסטיבל ישראל- מחול- Snakeskins- קרדיט צילום Christine Rosedivito 2

עוד בכורה ישראלית ללהקת המחול ורטיגו, שתעלה בפרויקט מיוחד, גרסה עכשווית ליצירה פורצת הדרך Parades and Changes, של חלוצת המחול האמריקאית אנה הלפרין. הלפרין, שהיתה שותפה משמעותית  במהפכת המחול הפוסט מודרנית של שנות השישים ונאלצה להתמודד עם צנזורה קשה על הפקה זו, חברה לפרויקט ועובדת לצד נעה ורטהיים, מיגל פרסקוני ורקדני ורטיגו.

פסטיבל ישראל- מחול - ורטיגו- קרדיט לצלמת מעיין חותם

בתחום המיצג, האמן הבולגרי איוו דמיצ'ב, יופיע עם עוד אמן פלסטי בשני מופעים בתיאטרון ירושלים ובגלריה בז'ראר בכר. דמיצ'ב שעליו נאמר שהוא "פרפורמר עם אינטנסיביות  מפחידה, כזה שאין אתו רגע דל, החבר המתוק והנחמד שלך שבין רגע יכול להפוך לרוצח סדרתי".

אחת מהיצירות X-ON -  נפתחת במה שנדמה כביקור שגרתי במוזיאון, של שני תיירים המתבקשים ליצור אינטראקציה עם הפסלים. המבוכה שלהם מהצורך להיות אקטיבי במפגש עם האמנות הופכת אט אט לפולחן חיפוש גרוטסקי ואבסורדי שמשלב בין מחול, פרפורמנס, שירה אמנות פלסטית ותיאטרון.

בתחום הג'אז, יפגיש הפסטיבל על במה אחת, ב"צוללת הצהובה", את שני כוכבי הג'אז וולפגנג מוטשפיל וסוואנטה הנריסון . מוטשפיל, המדורג ע"י "מגזין המוסיקאים" כאחד מעשרת הגיטריסטים הטובים בעולם, הוציא לאחרונה אלבום בלייבל היוקרתי ECM והנריסון נחשב לאחד מגדולי הג'אז הסקנדינבי המודרני. השניים יבצעו יצירות מקוריות ובהן מחווה לפסנתרן האגדי בראד מלדאו, מחווה של השניים למייקל ג׳קסון ועוד.

לחובבי המוסיקה הקלסית, יציע הפסטיבל אירועים פסטיבליים שבמרכזם יצירות מהרפרטואר הקלסי האהוב והמוכר עם מבצעים בולטים מדור העתיד וביניהם קונצרט ליצירותיו של המלחין הפיני יאן סיבליוס והמרתון המסורתי של הפסטיבל, בניהולו המוסיקלי של גיל שוחט, יוקדש השנה לצ'יקובסקי ולמלודיה הפולקלוריסטית ביצירתו. בעין כרם תמשיך מסורת סופי השבוע של מוסיקה קאמרית במרכז עדן תמיר.

מותג "פסטיבל ישראל לילדים" ממשיך גם השנה לפעול לצד הפסטיבל במדיטק חולון. השנה יעלו בירושלים ובחולון בכורות להפקות המדיטק ובמרכזן הנושא המגדרי וילדות גיבורות המשנות מציאות: לא דובים ולא יער, מחזה מוסיקלי מאת ובבימויו של אלי ביז'אווי, בהשראת "זהבה ושלושת הדובים" וההצגה מושלמת, העוסקת ביחס נערות לדימוי הגוף בעיבוד מקורי של נעה לזר-קינן ויעל טילמן לנערות בלחץ, מיצירותיה האהובות של ג'קלין ווילסון, סופרת הילדים הבריטית עטורת הפרסים. כמו כן תועלינה הפקות בינלאומיות לילדים ולכל המשפחה. קרנבל החיות מצ'כיה יועלה בירושלים ובחולון המופע הבינ"ל Dare to Sea , קופרודוקציה אנגלית צרפתית בבימויין של דפנה אטיאס וגאל ביסלהרואיג. אקרובטים, ג'אגלרים, רקדנים ואמן הקרנות מעבירים את הקהל חוויה המתרחשת במעמקי הים.

"פסטיבל ישראל" בין התאריכים  28.5.2015 - 24.6.2015  , ירושלים

 

***

פסטיבל ישראל. זוהר ארגוב. צילום: אליצור ראובני

סלונה מעניקה 5 כרטיסים זוגיים למופע "בדד" בפסטיבל ישראל - מסע לדמותו ושיריו של זוהר ארגוב בהשתתפות מאיה בלזיצמן, נינט טייב, שי צברי, רביד כחלני, אבישי כהן ואנסמבל רע מוכיח. 

להשתתפות, מלאו את הפרטים בטופס המצורף ואולי תזכו בכרטיס זוגי.

על מנת לקבל את ההטבה, כמה פרטים בבקשה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך