רונית תירוש: לקצר את החופש ולתגמל את המורים

העלות של הפסד ימי העבודה של ההורים בגין חופשות לימודים שאינן אקוויולנטיות לחופשות במשק, גבוהה בהרבה והנזק לתוצר ולצמיחה הכלכלית שלנו כמדינה, גדול יותר

04/05/2015
רונית תירוש קבלו עדכונים מרונית
  • RSS

רונית תירוש. צילום: רינת חלום

מספר ימי החופשה במערכת החינוך של מדינת ישראל אינם מעטים או רבים יותר מאשר מדינות אחרות בעולם המפותח וכך גם לגבי ימי הלימוד. אולם, אם נשווה את סך שעות הלימוד, נמצא שהן מעטות יותר ביחס לעולם המערבי, בו יום הלימודים ארוך יותר וכולל ארוחת צהריים והכנת שיעורי בית. יוצא, איפוא, שהורים במדינת ישראל נדרשים למצוא פתרונות השגחה ופיקוח על ילדיהם יותר שעות ביממה בפרט ובשנה בכלל.

בניגוד לשנים עברו בהן לרוב האבות הם אלה שעבדו ופרנסו, היום יותר ויותר נשים יוצאות לעבודה ומשתוות לאבות בשעות העבודה וההעדרות מן הבית, אשר על כן נדרשת חשיבה מחודשת באשר לחלוקת ימי הלימוד והחופשות, תוך התייחסות לימי העבודה והחופשות "הממלכתיות" של ההורים.

ארגוני המורים עיגנו, ובצדק, את ימי העבודה והחופשה של המורים בישראל בהסכמים קיבוציים מחייבים. שינויים אלו ניתן ואפשר לעשות לפיכך רק בשיתוף ובהסכמת ארגוני המורים.

להערכתי קיימות 2 אפשרויות לשינוי:

1. לחלק את ימי החופשה ולווסת אותם על פני השנה, כך שתיווצר חופשת חורף בסוף סמסטר א', כנהוג באוניברסיטאות, וחופשת קיץ בסוף סמסטר ב'.
חופשת החורף תנוצל לסגירת פערים לימודיים, להכנה לקראת בחינות אמצע, להשתלמויות מורים וגם להפוגה למורים ולתלמידים כאחד.

  בחופשת הקיץ, שמטבעה ארוכה יותר, יש להחיל מסגרות נופש והעשרה מסובסדים ע"י המדינה.

2. לקצר את ימי החופשה ולתגמל את המורים בשכר גבוה יותר מתשלום עבור יום לימודים רגיל. השכר חייב להיות אטרקטיבי כדי שמורה יסכים לוותר על ימי חופשה שאיפשרו לו "מילוי מצברים" בעבודה כל כך תובענית ושוחקת.

שתי האפשרויות לעיל מצריכות גמישות ומוכנות מצד משרד האוצר להוסיף תקציב. אולם בחישוב ובמחשבה מעמיקים יותר, יווכחו אנשי האוצר שהעלות של הפסד ימי העבודה של ההורים בגין חופשות לימודים שאינן אקוויולנטיות לחופשות במשק, גבוהה בהרבה והנזק לתוצר ולצמיחה הכלכלית שלנו כמדינה, גדול יותר.

לכל הצדדים המעורבים אומר: "המעז - מצליח". שווה לנסות...

>> חתמו על העצומה לקיצור החופש
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך