אזרחי ישראל מתבקשים לצבוע את השיער בסגול

לפי הפרסומים המטרידים מהשבוע שעבר, רצונם העז של רבים מחברי הליכוד הוא לסרס את כוחו של בית המשפט העליון. הצעת החוק המתוכננת כבר מנוסחת והיא עלולה להפוך את השלטון הדמוקרטי לדיקטטורה

25/04/2015
עו''ד דניאל חקלאי קבלו עדכונים מעו''ד דניאל
  • RSS

החוקים שיחלישו את העליון. צילום: שאטרסטוק

אזרחי המדינה בחרו את נציגיהם. לנציגים האלה קוראים חברי כנסת - 120 נשים וגברים ששייכים למספר מפלגות, שיש בהן רוב מובהק לגוש הימין-חרדים. בראש הגוש עומד גבר רהוט ומרשים ששיערו צבוע בסגול, קולו בוטח וגברי, שפתו רהוטה להפליא, שליטתו באנגלית מושלמת, ידיו חוצבות, תחושת השליחות ההיסטורית טבועה עמוק בלבו והוא משוכנע בכל לבו שהוא מנהיג מפלגת שלטון "לאומית-ליברלית".

הגוש הפוליטי הימני-חרדי מקים ממשלה בראשות האיש המרשים בעל השיער הסגול. דמוקרטיה, לא? הרוב קובע. הציבור אמר את דברו. האזרחים העניקו את מנדט השליטה לידי הגוש הימני-חרדי-סגול. יש להם 67 חברי כנסת מתוך 120 והם החליטו לחוקק חוק שלפיו על כל אזרחי המדינה וילדיהם לצבוע את שיערם בסגול.

החוק מנוסח בוועדת השרים לענייני חקיקה בראשותו של שר המשפטים הנמרץ, החרוץ (והדמיוני לעת עתה) - ח"כ יריב לוין, עורך-דין בהשכלתו, עובר קריאה ראשונה, מועבר לליטוש בוועדת חוקה, חוק ומשפט בראשות ח"כ איילת שקד הצעירה, המוכשרת והשאפתנית וצולח שתי קריאות נוספות.

רוב הח"כים מצביעים לא פחות מ-3 פעמים להבטחת חקיקת החוק. הרוב קובע. דמוקרטיה, לא? אז זהו, שלא. ובניגוד לחלוקה האוטומטית בראשינו, לא מדובר בויכוח בין ימין לשמאל, אלא בויכוח בסיסי בהרבה, קיומי לאין ערוך ומפחיד מאד - הויכוח בין תומכי השלטון הדמוקרטי לבין תומכי דיקטטורת הרוב.

השלטון הדמוקרטי מושתת על עקרון יסוד פשוט וכפול: אזרחי המדינה רשאים לבחור ברוב קולות מי ישלוט בה והרוב השולט מנוע מלפגוע בזכויות יסוד של כל מיעוט ושל כל פרט. זכויות המיעוט וזכויות הפרט אינם שם קוד למצביעי מרצ; אלו אבני היסוד של המשטר הדמוקרטי ולשם הבטחתן פותחה שיטת הבלמים והאיזונים (ותודה לפילוסוף הצרפתי הדגול מונטסקייה) שמבקשת לאזן בין הצורך להעניק לממשלה אפשרות לממש את עקרונותיה, המנוסחים במצעי המפלגות שמרכיבות את הקואליציה (אופס: הפעם למפלגת השלטון המרכזית אין מצע כתוב), לבין החובה לשמר את זכויות היסוד הדמוקרטיות של המיעוט ושל הפרט.

אז איך מאזנים ביניהם? נכון, מפתחים מערכת משפט עצמאית וחזקה, כזו שהפוליטיקאים אינם יכולים לבחוש בה, שהשופטים בה נטולי כל מורא מפני הח"כים והשרים ופועלים אך ורק בהתאם לעקרונות היסוד של הדמוקרטיה על פי:

1. לשון החוק

2. תקדימי בית המשפט העליון

3. צו מצפונם

ומה קורה כאשר החוק שנחקק בידי רוב הח"כים פוגע בצורה בוטה בזכויות היסוד של המיעוט או של הפרט? שופטי בית המשפט העליון מחויבים לפסול בזהירות את סעיפי החוק שפוגעים בצורה בוטה בזכויות הללו, אם הם עומדים בסתירה לערכיה של מדינת ישראל "כמדינה יהודית ודמוקרטית".

לפי הפרסומים המטרידים מהשבוע שעבר, רצונם העז של רבים מחברי הליכוד (איפה בני בגין שמתנגד לכך בעוז? הוא שותק למופת בינתיים) הוא לסרס את כוחו של בית המשפט העליון. הצעת חוק היסוד המתוכננת בהקשר זה היא לדרוש שרק רוב בקרב שופטי בית המשפט העליון יוכל לפסול סעיפי חוק כנ"ל (ולא רוב בקרב השופטים הדנים בעתירה ספציפית, כפי שהיה נהוג עד היום) וכי פסילה זו יכולה להתבטל באופן סופי באמצעות חקיקה חוזרת של הכנסת כעבור פרק זמן קצר.

במקביל, מתכננים יריב לוין ושות' לשנות את הרכב חברי הוועדה לבחירת שופטים (שהנו הרכב מאוזן מאד כיום: שני חברי לשכת עורכי-הדין, שלושה שופטי בית המשפט העליון, שני שרים ושני ח"כים) כך שיהא בו רוב מובהק לפוליטיקאים, מה שיבטיח, מטבע הדברים, את מינויים של שופטים שיישרו קו עם דרישות מפלגת השלטון.

במילים אחרות: שופטים שיימנעו מלפסול סעיפי חוק שפוגעים בצורה בלתי מידתית בזכויות האדם והאזרח, שופטים שלא יפריעו לפגיעה בדמוקרטיה.

אז האם אתם חושבים שחיוב כל אזרחי המדינה לצבוע את שיערם לסגול הוא פגיעה מופרכת בזכויותיכם? תחשבו שוב. חובת צביעת השיער לסגול, כלומר, הפגיעה בזכותכם להחליט איך ייראה השיער שלכם, היא פגיעה קטנה ומגוחכת יחסית למגוון הפגיעות האפשריות בזכויות היסוד שלכם: הזכות לחופש התנועה, הזכות להיות חופשי ממעצר בלי הליך הוגן, להפגין כנגד השלטון, להתאגד במפלגה פוליטית שעקרונותיה אינם מוצאים חן בעיני חברי מפלגת השלטון ועוד; תשתית לחלום הבלהות של תומכי השלטון הדמוקרטי. אפשר פשוט לקרוא לזה דיקטטורה. ובדיקטטורה, תאמינו לי, הצבע הסגול בשיער יהיה דאגתכם הקטנה ביותר.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה