הזמר שנעצר: בוא תספר לנו כמה קשה לך

התקשורת הישראלית אוהבת להלבין מקרי אלימות בתירוץ עיתונאי והמשטרה רודפת אחרי פרסום במקום לטפל במקרים עצמם. שלומית הברון על פרשת הזמר, שנעצר בחשד לאלימות נגד אשתו

19/04/2015
שלומית הברון קבלו עדכונים משלומית הברון
  • RSS

הזמר שנעצר. עיבוד: מיכל יפה

ביומיים האחרונים גועשת התקשורת ואיתה הרשתות החברתיות, בגלל מעצרו של הזמר (מי שהתקשורת מכנה "זמר מפורסם" ואני מכנה 'מוסיקאי שאנחנו מכירים את הפרצוף שלו ולא תמיד מחברים לשיר והגיע לתקשורת').

לסיפור הזה יש כמה וכמה צדדים שכדאי להסתכל עליהם, לא לפני שחתכתם לעצמכם לימון וכוס סודה קרה כנגד בחילות. אין שום דבר עיתונאי שווה בידיעה הזו, אם היא היתה צריכה להתפרסם (לא בטוח) זה בטח לא היה צריך להיות בצורה הזו.

בואו נסתכל על עבודת המשטרה (ונמחא כפיים)
באה אישה, שיש לה בן זוג שמבוגר ממנה ב-21 שנים והוא גם סמי-מפורסם ומתלוננת על אלימות מצדו ולא בפעם הראשונה. מה עושה המשטרה? לדברי הזמר בראיון לגל"צ, שולחת צלם ומדווחת לתקשורת. אני מרשה לעצמי להאמין לו כי הרי כבר ראינו מקרים כאלה בעבר במקרה של קרן מול ועישון הגראס. אני לא משווה את העבירות זו לזו.

עבירה של אלימות היא פי אלף יותר חמורה בעיני מעבירה של עישון גראס... אבל התופעה הזו שבה המשטרה יוצאת לפשיטה מתוזמרת עם התקשורת והיסטריה! בלגן! צעקות! מעצר! הקשר בינה לבין הגנה על אזרחים / אישה נפגעת אלימות בביתה הוא אפס. המשטרה לא רוצה להגן עלינו או על בת זוג של גבר אלים - היא רוצה כותרת שמצטלמת טוב במהדורה של 20:00.

אז אם את אישה שנשואה למישהו מפורסם, קטן ככל שיהיה, והוא פוגע בך באלימות - אחרי המקרה הזה של הזמר כבר ברור לך שאם תלכי למשטרה יהיה בלגן ע-צום ושלמשטרה אכפת ממך כקליפת השום.

מסקנה א': לא ללכת למשטרה. מסקנה ב': המשטרה לא פה כדי להגן על הציבור, לפחות לא על ציבור הנשים, היא כאן כדי לעשות כותרת.

בואו נסתכל על עבודת התקשורת
התקשורת קודם כל צורחת. עם כל הכבוד שיש לי לזמר (ואין כבוד), מדובר באיש שאין לו שום חשיבות לציבור. אפס חשיבות. הוא לא מוביל דעת קהל. הוא לא "מפורסם" רלוונטי. הוא לא פוליטיקאי. הוא מוסיקאי שעובד בברנז'ה. פשששש. אולי ידיעה ברולר של 150 מילה. אולי. לא בטוח בכלל.

בכל אתר ובכל עיתון תמצאו הבוקר כתבה שמספרת על הנושא ומיד אחרי הצווחות התקשורתיות, נקבל את החלק החביב עלי: הלבנה. הלבנת האלימות בתקשורת הישראלית נעשית באצטלה עתונאית. כלומר, רוצים "לחקור אותו", "לברר איתו עמדות", "לשאול שאלות קשות" ועוד כל מני חארטה בארטה שכולה שקר. מה שבאמת רוצים זה רייטינג וגלגול עיניים צדקני.

אז כבר לפני השעה 12:00 בצהריים אנו פוגשים את ניב רסקין מלבין ו"שואל שאלות קשות" את הזמר בראיון שאורכו לא פחות מ-6:39 דקות (!). "ספר לנו קצת על התחושות שלך", אומר לו רסקין ונותן לכל עם ישראל לשמוע וקצת לרחם על הזמר שאומר לו ש"זו חוויה מאוד מטלטלת". וואלה? מטלטלת? אם לא היית מגיע למצב של אלימות עם זוגתך לא הייתה לך חוויה מטלטלת. היא לא הייתה הולכת למשטרה ואתה לא היית מוצא את עצמך נחקר.

גם אני רבה מדי פעם עם בעלי, לפעמים וואחד ריב. מעולם לא לקחתי מפתחות ונסעתי למשטרה, גם הוא לא. כי יש הבדל בין ריב לאלימות. אני משתדלת שלא יעצרו אותי במשטרה, באמצעות זה שאני לא נוהגת כלפי בעלי באלימות כשאנו רבים. ולהפך. בדרך כלל זה מאוד עוזר לי להימנע ממעצר.

כשמישהו מתראיין, בוודאי מישהו מיומן כמו הזמר, הוא יודע להגיד את כל הדברים שיגרמו לקהל להלבין אותו. הוא מדבר בטון הנכון. בקצב הנכון. אומר את הדברים הנכונים. אנחנו קצת מרחמים על המסכנצ'יק. זה קרה לנו גם עם ארז אפרתי לא מזמן. זוכרים?

דבר נוסף שהתקשורת עושה כדי להלבין, זה ללכת למישהו קרוב לתוקפן, לא לקורבן ולקבל ממנו הצהרה כמה התוקפן הוא חתיכת אדם קסום, מקסים, חומל, מאכיל חתולים ונותן בסתר: "אני בשוק אדיר, אני לא חושבת שהגיע לו, הוא טיפוס מאוד רחוק מאוד מלהיות אלים, אף אחד מאתנו לא שמח על זה. אני חושבת שגם (אשתו) בעצמה מבינה שזה היה לא לעניין מה שאומרים", אמרה אמא של הזמר, אישה מאוד מאוד אובייקטיבית. מה אתם מראיינים את אמא שלו?! זו עבודה עיתונאית?! רוצים לדעת אם יש ממש בדברים של אשתו? לכו לחברות שלה! לאחותה! אתם רוצים קורס ב -common sense ?!

התקשורת צריכה להפסיק לראיין גברים אלימים ולעבור לראיין נפגעות/ים מגברים אלימים. ככה עושים משהו שיש בו ערך עיתונאי, שלא לדבר על ערך לציבור.

לזוגתו של הזמר אני רוצה להגיד: את לא אשמה ולא צריכה להתבייש. כבוד לך שהלכת למשטרה, אני בטוחה שזה היה לא קל. אני מזכירה לכל מי שנפגעת מאלימות מגברים שיש את: ויצו - מניעת אלימות במשפחה, 'כל זכות' - אלימות במשפחה, אלימות במשפחה משרד הרווחה, עמותת לא לאלימות.

.

* שלומית הברון היא יו"ר אחת מתוך אחת ומחנכת למיניות בריאה: מידע אמין על מין
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה