ח"כ לביא: לסגור את כת הצעירות בירושלים

סמינר "באר מרים" שפועל בירושלים הוא מקום מסוכן לצעירות ואופן התנהלותו מותיר את ההורים ואת הרשויות חסרות אונים. ח"כ עליזה לביא קוראת להתערבות מיידית, לסגירת המקום ולהשבת הבנות הביתה

19/04/2015
ח''כ ד''ר עליזה לביא קבלו עדכונים מח''כ ד''ר עליזה
  • RSS

ח"כ עליזה לביא בהפגנה. צילום מתוך יוטיוב

כבר לפני שלוש שנים בכירי הרבנים עובדיה יוסף זצ"ל והרב שלום אליישיב זצ"ל כינו אותה "כת מסוכנת", קבעו כי: "אסור לבנות ישראל ללמוד אצלו או ללכת למקום או לכל סניף שלו או בהכוונתו" וקראו לסגירה מיידית של המוסד.
מדובר בסמינר "באר מרים", שבראשו עומד הרב אהרון רמתי. המקום, שמושך אליו צעירות רבות, נודע לשמצה בשיטות הנהוגות בו. מרגע שנחשפתי לדפוסי הפעולה במקום, הבנתי שחייבים לפעול ומיד והתגייסתי למאבק יחד עם משפחות הבנות המתגוררות בו.

בסמינר "באר מרים" בירושלים בראשותו של הרב אהרון רמתי, מתגוררות ולומדות כ-60 בנות בתנאים סוציאליים קשים. חלקן הגיעו לשם לאחר שעזבו במפתיע לימודים מקצועיים בסמינרים חרדיים וחלקן חוזרות בתשובה. דפוסי ההתנהלות של המקום מזכירים התנהלות של כת וקיים חשד שהמקום אף ממומן באופן לא חוקי.

העדויות הרבות שאני נחשפת אליהן בימים האחרונים והמפגשים עם ההורים ובני המשפחות אינם מותירים מקום לספק. חלק מההורים חושש כבר שנים למסור עדות. המחיר שמשלמות הבנות הלומדות בסמינר - על כל מעורבות או יוזמה מצד הוריהן - מאיים ומשתק. חוסר האונים בפניו עומדות המשפחות קשה מנשוא והשאלה החוזרת ועולה, כיצד להתערב מבלי להרע לבנות, נותרת מרחפת בחלל ללא מענה.

העובדה שמדובר בבגירות שאינן מגישות תלונה, מקשה מאד על חקירה ובדיקה של הנעשה במקום. יחד עם זאת, במקרה מסוג זה יש לפעול בכל המישורים האפשריים: חקיקתיים, ממשלתיים, מוניציפלים וחוץ פרלמנטרים, על מנת לסגור את המקום בהקדם. פניתי לעיריית ירושלים, למשרדי הרווחה, הבריאות והחינוך בדרישה לפעולה דחופה ונחרצת בכל הכלים העומדים לרשותם.

בהפגנה שאורגנה השבוע התרגשתי מאד לפגוש כמה מנשותיו של גואל רצון לשעבר, שבאו לתמוך ולעודד. שעשו את כל הדרך הארוכה ביום ירושלמי קר, כדי לחבק את ההורים ובני המשפחה וללמד אותם מניסיונם. "הבנות לא כשירות להתלונן. הן עוברות שטיפת מוח", חזרו ואמרו. חווינו זאת על בשרנו. "כמה שנים חלפו עד שהצליחו לעזור לנו ולילדים שלנו". המקרה של גואל רצון אמנם עלה לכותרות וטופל, אבל בישראל קיימות כתות נוספות שלא זוכות לעמוד ראשי בעיתון.

כמה מבני המשפחות הגיעו גם הם להפגנה ושתפו בסיפורים קשים. העדויות היו דומות במאפיינים: ברוב המקרים עומד מנהיג כריזמטי בראש והוא המשפיע על דפוסי החשיבה וההתנהגות של תלמידיו/חסידיו, תוך ניתוקם מקהילתם וממשפחתם וניצולם לצורך קידום מטרות הכת. החברות בכת פוצעת את נפשם, מביאה לנזקים נפשיים, פיזיים וכלכליים ומותירה את הנפגעים בטראומה לכל חייהם.

בימים האחרונים אני לומדת את הנושא של כתות, סיווגן ודרכי פעולתן ומתייעצת עם מומחים וחוקרים העוסקים בנושא. עד כה לא חוקק חוק במדינת ישראל אשר יסדיר את הפעילות כנגד כתות, בין היתר בשל הקושי בהגדרת כת ומאפייניה. החסר החוקי מגביל את פעילות המשטרה והרשויות ולכן אני בוחנת את הסדרת הנושא במדינות נוספות בעולם, על מנת למצוא פתרון חקיקתי הולם גם בישראל ובכוונתי להגיש הצעת חוק בנושא בהקדם.

עלינו לפעול ולוודא שלמשטרה והרשויות הכלים המתאימים על מנת לטפל במהרה וביעילות בכל מקרה של כת שפעילותה מעלה חשש לשלום חבריה.

אני מתפללת ופועלת בכל כוחי להביא לסיום מהיר ובריא של מקרה "באר מרים", שיבטיח את שלומן של הבנות במקום, שידאג להחזיר אותן לחיק משפחותיהן ויזכו לתוכנית שיקום מקצועית שתשיב אותן לחיים רגילים ועצמאיים.

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה