כשהגבר שאת אוהבת מאוהב בעצמו

הוא יפה, הוא נדיב והוא מרעיף עלייך מחוות אהבה ענקיות, אבל אל תטעי – מבחינתו את רק במקום השני. 9 סימנים לכך שאת מאוהבת בנרקיסיסט

17/04/2015
בריטני וונג, הפינגטון פוסט קבלו עדכונים מבריטני וונג,
  • RSS

9 סימנים שאת מאוהבת בנרקיסיט. צילום: שאטרסטוק

נרקיסיסטים הם טיפוסים מושכים, ובצדק: הם מקסימים, הם מרתקים, והם אינם מקמצים במחמאות. עד שאת קולטת עד כמה הנרקיסיסט יכול להיות מרעיל מבחינתך, כבר פיתחת כלפיו (או כלפיה) רגשות.

כמובן שלא כל אחד שקצת שקוע בעצמו אכן סובל מהפרעת אישיות נרקיסיסטית (NPD). חשוב לציין שגם לגבי הנרקיסיזם, יש ספקטרום, טווח של דרגות חומרה, אומר ד"ר קרייג מלכין, מרצה לפסיכולוגיה באוניברסיטת הרווארד ומחבר "עיון מחודש בנרקיסיזם: הרע - והטוב במפתיע - בתחושה שאתה מיוחד במינך".

"לא כל הנרקיסיסטים סובלים מהפרעת אישיות נרקיסיסטית", אומר מלכין. "נרקיסיזם היא רק תווית, המעידה על כך שאותו אדם צבר הרבה יותר נקודות מהאדם הממוצע בהתנהגות נרקיסיסטית. יש אנשים שניחנו בהרבה תכונות כאלה, אבל אולי לא סובלים מההפרעה".

ד"ר מלכין ועוד שלוש מומחיות לנושא זורים אור על הסימנים לכך שאת במערכת יחסים עם נרקיסיסט.

1. הוא מפציץ אותך באהבה

הנרקיסיסטים טובים מאוד בהפעלת הקסם האישי שלהם. בהתחלה הם מתנהגים כאילו את נראית כמו אליזבת טיילור בצעירותה ויש לך ראש כמו של טינה פיי. אבל אל תתרגלי למחמאות, או לארוחות היקרות במסעדה - זה כנראה לא יימשך זמן רב, לדברי וירג'יניה גילברט, מטפלת זוגית ומשפחתית.

"ההתנהגות הזאת נקראת הפצצת אהבה, אבל אצל הנרקיסיסט הרעפת האהבה המסנוורת והחונקת בכלל לא קשורה בך", אומרת גילברט. "את רק מספקת לנרקיסיסט את מה שהוא רוצה באותו רגע (סקס, כסף, מעמד, נעורים). ברגע שתהיי שלו, או שלה, האהבה שאת מרגישה תהפוך לשליטה ולירידות עלייך".

2. הוא עושה מחוות מרהיבות

נרקיסיסטים רוצים שיזכרו אותם. אם יש סיכוי להתעלות על סיפור שמספר מישהו כדי להרשים את כל האחרים בחבורה, הם יעשו את זה. אם יש חשבון במסעדה של שולחן שלם, הם ישמחו לשלם על כולם. הם חיים בשביל הרגעים האלה, המחזקים את הדימוי העצמי הגרנדיוזי שלהם, אומרת טינה סווית'ין, מחברת להתגרש "מנרקיסיסט: מאבקה של אמא אחת". אבל לדבריה צריך להיזהר מהמניעים של הנרקיסיסטים.

"כשנרקיסיסט משלם את החשבון, הוא או היא בוחנים את הקבוצה ורושמים לעצמם איך להשתמש בחוויה הזאת כדי לחזק את הדימוי העצמי המנופח שלהם או להעלות את קרנם. בכל הנוגע לנרקיסיסטים, תמיד יש להם מניעים נסתרים".

3. הוא לא מסוגל להודות בטעויות

יש דרך נכונה ודרך לא נכונה לעשות דברים. הדרך הנכונה היא תמיד דרכו של הנרקיסיסט, והדרך הלא נכונה היא גם, תמיד, דרכך, אומרת גילברט. ואם תנסי לפעול לפי הפקודות שנובח לעברך אדם נרקיסיסט, עדיין תעשי את זה לא נכון.

"הנרקיסיסט יירד עלייך בפומבי, או על כל מישהו שיעז לעשות משהו שלא מוצא חן בעיניו", אומרת גילברט. "מבחינתו של האדם הנרקיסיסט, לא סתם עשית טעות, אלא עשית מעשה איום ונורא, ולכן את טיפשה או חסרת כל כישרון".

אם הנרקיסיסט מציב אותך בעמדת התגוננות, אל תנסי אפילו להסביר את עצמך. "אף פעם לא תצליחי לגרום לנרקיסיסט לראות את הדברים מנקודך ראותך, או להודות בטעותו", מוסיפה גילברט.

4. הוא מקנא ביחסייך עם אחרים

בהתחלה, הנרקיסיסט אולי יגיד לך שהוא מעריץ את היחסים הקרובים שיש לך עם משפחתך ועם חברייך, אבל מהר מאוד תגיע הביקורת על האנשים האלה עצמם, אומרת מרגרט ראד'רפורד, פסיכולוגית קלינית.

"שוב, זה הכול עניין של שליטה," היא מסבירה, ומוסיפה כי המניע הוא בדרך כלל כפול: "הוא או היא אולי מקנאים ביחסים שלך עם אחרים, או רוצים יותר ממך לעצמם. מטבעם, הנרקיסיסטים הם תובעניים. הם רוצים להרגיש שהם שולטים בך. זאת רק עוד דרך לעשות את זה".

5. הוא חי בשביל ה"לייקים"

מחקר חדש מעלה, כי אנשים שכל הזמן מעדכנים את הסטטוסים שלהם בפייסבוק גם מפגינים תכונות נרקיסיסטיות בסבירות גבוהה יותר. אם את יוצאת עם נרקיסיסט, או עם נרקיסיסטית, תהיי מוכנה לכך שהפיד שלך יוצף בסטטוסים מלאים התרברבויות במסווה של הצטנעות ובתמונות שלהם.

"הנרקיסיסטים המוחצנים ביותר מעריצים את אור הזרקורים", מסביר ד"ר מלכין. "מבול הלייקים והתגובות יכול לחזק את הביטחון העצמי של כל אחד, אבל נרקיסיסטים ממש מתמכרים לזה. זו כנראה הסיבה לכך שאנשים שמעדכנים לעתים קרובות הסטטוס שלהם הם בדרך כלל יותר נרקיסיסטים מאלה מאיתנו המסתפקים בסלפי אחד".

6. האמפתיה שלו היא אגוצנטרית

בניגוד לדעה הרווחת, רוב האנשים הנמצאים על הספקטרום הנרקיסיסטי אינם לגמרי משוללי אהדה לזולת, אומר ד"ר מלכין, הם פשוט יותר מדי עסוקים בענייניהם, בצרכים שלהם ובפחדים שלהם, כדי להראות את זה. וכשהם כן מבטאים אהדה, בדרך כלל יש להם מניע זר.

"נגיד, אם הם רוצים להכניס אותך למיטה, הם יידעו להקשיב לך, ודאגתם תהיה כנה", הוא מסביר. "אבל זה יקרה רק כשיש לכך תמורה מבחינתם. אם את מרגישה שהאמפתיה שלו באה והולכת, בכפוף למה שיוצא לו מזה - תיזהרי".

7. השיחות איתו הן חד-צדדיות

אם את מנסה להשחיל מילה בזמן שיחה עם נרקיסיסט, שיהיה לך בהצלחה עם זה! השתלטות על השיחה - אפילו כשהנושא הוא את עצמך - היא סימן היכר מובהק של הנרקיסיסט. הם אולי יעמידו פנים שהם מתעניינים בסיפורים שלך, אבל עמוק בפנים אין להם סבלנות לחכות עד שישמיעו את הדעה המתנשאת שלהם.

"ההתעניינות שלהם היא תמיד קצרת מועד", אומרת סווית'ין. "במשך הזמן את תשימי לב שכל נושא ונושא הופך במיומנות רבה להזדמנות עבור הנרקיסיסט להתרברב ולהתגאות בנושא החביב עליו ביותר: הוא עצמו! שיחה פשוטה על המכונית החדשה שלך תהפוך קרוב לוודאי להזדמנות בשבילו לדבר על מכוניות ספורט הנדירות שהוא מייבא מגרמניה".

8. הוא ממש, אבל ממש, יפה

בואו נודה בעובדות: יופיו של הנרקיסיסט והסגנון שלו הם הדברים הראשונים שמושכים אותך אליו. אבל הצורך להיראות טוב אינו סתם שוויץ תמים מצד הנרקיסיסט; זו פשוט דרך נוספת לזכות בהערצה שהנרקיסיסט מכור לה, אומר מלכין.

"מצטער לומר, אבל אם הפרטנר שלך לובש בגדים סקסיים, או תמיד לבוש טיפ-טופ, רוב הסיכויים שהוא יותר נרקיסיסטי מרוב בני האדם - או גרוע מכך", אומר מלכין. "נרקיסיסטים מניפולטיביים, המחשבים חישובים קרים, לא נולדו יותר יפים, אבל הם ממש טובים בלהיראות טוב".

9. הצרכים והבקשות שלך לא חשובים

אם את מאוהבת בנרקיסיסט, הצרכים שלך תמיד יבואו במקום השני. הם עסוקים מדי במה שהם צריכים ממך, ולכן הם לא רואים אותך כאדם שלם ונפרד, עם צרכים ועם רצונות, מסבירה גילברט.

"הכול הוא שלוחה של הנרקיסיסט", היא מוסיפה. "הבעת הצרכים הזאת מאיימת על הנרקיסיסט, שבדרך כלל יגרום לך לחשוב שהבקשות שלך מופרזות, בעוד שהבקשות שלו צריכות תמיד להתמלא. אם את מרגישה כאילו את גוועת ברעב או צמאה לאוויר רק כדי שקולך יישמע, רוב הסיכויים שיש לך עסק עם נרקיסיסט".

מאנגלית: שרית פרקול

צילום: שאטרסטוק


לכתבה המקורית בהפינגטון פוסט

הפינגטון פוסט הוא אתר החדשות והבלוגים המוביל בארצות הברית בייסודה של אריאנה הפינגטון. עם 10 מליון גולשים מידי חודש, הוא הפך למוקד עוצמה והשפעה על התקשורת ועל קובעי המדיניות בגבעת הקפיטולמיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה