בדיקת הריון

נכון שבסדרות האמריקאיות מדובר בשיא הזוגיות, אבל במציאות, בשורות כאלה מצריכות עיכול בנפרד. אז אחרי שתתחבקו, קחי לך קצת זמן עם עצמך וחזרי אליו כשהרגשות יהפכו קצת יותר ברורים

28/12/2010
הכללית קבלו עדכונים מהכללית
  • RSS

מאת: קטי קמחי-ולדמן

אני מכירה באופן אישי כמה נשים שגילו שהן בהריון בסביבות החודש הרביעי או החמישי להריונן – עובדה שנשמעת מופרכת ואפילו מזעזעת. איך אפשר להיות בהריון חמישה חודשים בלי לשים לב?!

אבל מתברר שיש כאלה.

מצד שני, אני מכירה גם כאלה שמרגע ההפריה ידעו ש"זהו זה", ורק ספרו את הימים עד שיהיה לגיטימי להיבדק בבדיקת הריון ביתית.

כמו תסמונת קדם-וסתית

אז איך תדעי אם את בהריון? אם יש לך מחזור סדיר ואת חווה איחור של יותר מארבעה ימים (שלא לדבר על איחור של ארבעה חודשים), העניין אומר דרשני. מצד אחד עוד מוקדם לפתח ציפיות ולהתחיל לאכול חופשי. מצד שני, בשלב הזה בדיקת הריון ביתית יודעת לתת תשובה נכונה (חוץ מאשר אצל תמר – היא באופן קבוע, אפילו בחודש הרביעי, מקבלת תשובה שלילית).

כל שאר הסימנים עלולים להיות מעט מטעים כיוון שהריון, כפי שיתברר לך, עלול להרגיש כמו תסמונת קדם וסתית עם תופעות לוואי מוגזמות: שדיים נפוחים, ערפול, עייפות וחשק עז לרצוח את בן זוגך. לכן, בשלב זה מומלץ לעשות שלושה דברים (כל אחד לחוד או בשילובים): ללכת לגינקולוג, לקנות ערכה של בדיקת הריון ביתית, לעשות בדיקת דם להיריון או מה שנקרא בדיקת בטא.

בשונה מחברותיי שמאמינות אך ורק לבדיקת הדם להריון, אני באופן אישי מחבבת מאוד את הבדיקות הביתיות: הן זמינות, מדויקות ונותנות לך תשובה מיידית. מומלץ לקנות לפחות שתי ערכות של בדיקת הריון ביתית (כי אם – בלי להזכיר שמות – תשתיני בהתלהבות על כל הערכה היחידה שקנית, תצטרכי לחזור לבית המרקחת ולקנות אחת חדשה). בבדיקות שנות האלפיים שעת ההשתנה אינה משמעותית (בוקר או ערב), כך שכל שנותר לך לעשות הוא לקרוא את ההוראות בקפידה, ליישם ולגשת להכניס כלים למדיח. עד שהכיור יהיה נקי, לך תהיה תשובה ביד.

גברים מעכלים את זה אחרת

אם את רואה שני פסים על מקלון הבדיקה ומרגישה בשמים, לא בטוח שבן זוגך יחלוק איתך את ההתרגשות. זה לא שהוא שם פס, אבל בשונה מאיתנו, שתוך שניות מתמלאות רגשות אמהיים חמים אל שני התאים המתחלקים להם במרץ בבטננו, לגברים לוקח הרבה יותר זמן להפנים את ההריון. אני בטוחה שישנם גברים אינטליגנטים רגשית שברגע ששמעו את הבשורה עזבו הכול וחטפו את זוגתם לסופשבוע של חגיגות רומנטיות. אבל, רוב הגברים שאני מכירה בעיקר נבהלו. גם אלה שחיכו לבשורה המשמחת בכל מאודם.

למה? כי זה באמת קצת מבהיל. נוסף על כך, לצערם של הגברים, הגוף שלהם אינו חלק מהחגיגה כך שתהליך ההפנמה אצלם הוא בעיקר נפשי ורגשי וזה לוקח זמן. לפעמים כמה ימים, לפעמים כמה חודשים ולפעמים רק בהרשמה לפעוטון יפנים האב הטרי את הבשורה.

נסי להתעלות על עצמך ותני לו זמן לעכל את הבשורה. אולי הוא יעשה את זה בכך שיחזור לשגרה כמה שיותר מהר, יחפש תירוץ לצאת מהבית, או סתם יתחבר לאינטרנט. לא נורא. את שלך עשית: בן זוגך יודע ראשון ועכשיו את יכולה לבחור אם להתקשר לחברה הכי טובה ולעדכן אותה או להתפנק על הגילוי כסוד אינטימי לשבועות הקרובים.

קחי לך קצת זמן עם עצמך

א', שיחיה, אמר את הדברים הכי גרועים שאפשר להגיד בסיטואציה כזו, ואני כמובן אזכור לו את זה עד סוף ימיו (ושלא תתמלאו ציפיות, גם להריון השני הוא הגיב בצורה קשה ולהריון השלישי שנינו הגבנו בצורה מזעזעת). לכן, המלצתי היא: קחי לעצמך כמה שעות חופשיות מהעולם ותתמסרי (לבד או עם חברה) לאלפי המחשבות שמציפות אותך. הרי בכל מקרה את לא מסוגלת לעשות שום דבר אחר, ובעלך, גם הוא נמצא כרגע במצב של "מצוקה עוברית" כך שכדאי לתת לו לעבד את העניין בדרכו שלו.

נכון שבסדרות האמריקאיות מדובר ברגע שהוא שיאה של הזוגיות, אבל במציאות, בשורות בסדר גודל כזה מצריכות קצת זמן לחוד. אז אחרי שתגמרו להגיד את כל הדברים הדחופים ולהתחבק את כל החיבוקים הרשמיים קחי לך קצת זמן עם עצמך ותחזרי אליו אחר כך, כשהרגשות יהפכו קצת יותר ברורים.

ובינתיים: רוצה להיערך? לחצי כאן ותדעי מה תאריך הלידה המשוער שלך. וזה עוד לא הכל: מחשבון לידה יעדכן אותך במה שעובר עלייך ומה שעובר על העובר שלך בכל שבועות ההריון.

לכתבות נוספות במתחם הבלוגים של הכללית - לחצו כאן
קטי קמחי-ולדמן, אם לשלושה, עיתונאית, מטפלת בשיטת ‘התמקדות’, כותבת ומרצה בענייני הורות, סקס ותקשורת זוגית
תמונה: Editor B, פליקר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה