לשבור את מעגל טיפולי הפוריות

בשבוע שעבר פרסם משרד הבריאות הנחיות חדשות, שאמורות להגביל את מספר טיפולי הפוריות שרשאים לבצע זוגות בישראל. מה הבעייתיות שבהנחיות האלה?

12/04/2015
מינה יולזרי ועדה אטיאס קבלו עדכונים ממינה יולזרי
  • RSS

פוריות או פונדקאות. צילום: שאטרסטוק

בשבוע שעבר פרסם משרד הבריאות הנחיות חדשות, שאמורות להגביל את מספר טיפולי הפוריות שרשאים לבצע זוגות בישראל, במיוחד זוגות שהסיכויים שלהם להכנס להיריון מהפרייה חוץ-גופית הם נמוכים מאוד.

על פניו, מדובר בצעד מבורך, שאמור לטפל בשורה של בעיות: החל מזוגות שמתקשים לשים סוף לטיפולי הפוריות ועוברים עשרות הליכים מפרכים, כואבים ומסוכנים לשווא, דרך רופאים שאינם נותנים לזוגות מידע מלא על סיכויי ההצלחה הנמוכים שלהם ומעודדים אותם להמשיך בטיפולים וכלה בחוסר ידע לגבי האלטרנטיבות - פונדקאות ותרומת ביצית.

כל זה מעיד על כך שרפורמה בתחום נדרשת יותר מאי פעם, אולם האם ההנחיות החדשות מספקות מענה אמיתי לבעיה?

בהנחיות אלה ממליץ משרד הבריאות לרופאים להמנע מלבצע טיפולי פריון שסיכויי ההצלחה שלהם נמוכים מ-1% ואף מעניק להם את הזכות לסרב לבצע טיפולים שכאלה, אולם הוא לא קבע איסור גורף בעניין ומאפשר עדיין לרופאים להמשיך בטיפולים, בתנאי שיסבירו למטופלת ולבן זוגה עד כמה נמוך הסיכוי, מהם הסיכונים הנלווים ומה החלופות האפשריות להשגת ילד משלהם. הסעיף הזה מעקר למעשה את הניסיון לרפורמה בתחום.

ראשית, הדרישה לחייב את הרופאים לחשוף את אחוזי ההצלחה של הטיפול אינה ריאלית; לעיתים קשה מאוד להעריך את הסיכויים ובנוסף, פרנסת הרופאים תלויה בכך ורבים מהם לא יחששו להצהיר שיש להם את המיומנות והיכולת להצליח גם אם הסיכויים קטנים מאד. מאותה סיבה, מרבית הרופאים לא ישמחו לדבר עם הזוגות על תחליפים לטיפולי ההפריה וגם אם כן יסכימו לעשות זאת, הם לרוב אינם יכולים לתת לזוגות מידע מלא או הכוונה מקצועית בתחום.

אבל הסיבה המהותית יותר ליעילות המוגבלת של ההנחיות החדשות היא אי-נכונותו של משרד הבריאות לקבוע סטנדרטים ברורים להפריות עם סיכוי נמוך והעובדה שהוא למעשה הותיר את ההחלטה בידיהם של בני הזוג שמונחים ע"י שיקולים אמוציונליים. לא משנה עד כמה יסבירו לזוגות שסיכויי ההצלחה קטנים, הם יעדיפו לנסות שוב ויתקשו לוותר על החלום לחוות הריון בעצמם ובגופם במקום לפנות לאלטרנטיבות כמו תרומת ביצית או פונדקאות.

ניתן להעריך את המסירות והנחישות במקרים כאלה, אבל במקרים אחרים הגישה הזו  דווקא מרחיקה את הזוגות הללו מהגשמת החלום, מכיוון שניתן להביא לעולם ילד ביולוגי גם בדרכים אחרות. רבים אינם יודעים, שסיכויי ההצלחה של תהליך פונדקאות להסתיים בלידה מוצלחת גדולים משמעותית מסיכויי הצלחתו של תהליך פוריות, מכיוון שלפונדקאית בריאה שכבר ילדה בעבר יש סיכוי טוב מאד להכנס להיריון.

פונדקאית שכזו או שימוש בתרומת ביצית והחזרתה כביצית מופרית לאישה עצמה או לפונדקאית היו יכולים לחסוך לזוגות שנים רבות של טיפולי פוריות מיותרים ואכזבות מרובות ולקצר משמעותית את דרכם לילד משלהם. מדי שנה עולה מספר הזוגות שפונים לפונדקאות ולתרומת ביצית, אבל הוא עדיין קטן בהשוואה למספר הזוגות שפונים לטיפולי פוריות. זאת, בין היתר, בגלל עלויות גבוהות, חוסר ידע על ההליכים הללו או ביורוקרטיה סבוכה.

ישראל היא שיאנית טיפולי ההפרייה בעולם המערבי, אולם רק 17% **מטיפולי ההפרייה שנערכים בתחומה מסתיימים בלידה. נכון וראוי לשבור את המעגל הבלתי נגמר של הטיפולים שמבוצעים לחינם אולם היוזמה האחרונה של משרד הבריאות אינה מתמודדת עם האתגר בהצלחה. בכדי לעשות זאת, אין להשאיר את ההחלטה בידי הזוגות או בידי הרופאים.

לאחר מספר מסוים של טיפולים שלא צלחו, יש לערב בתהליך ועדה חיצונית של מומחים שאין להם אינטרסים בתהליך שייבחנו כל מקרה לגופו באמצעות קריטריונים אובייקטיביים שייקבעו מראש. ועדה זו תוכל לסייע לזוגות לקבל החלטה מושכלת, לאשר להם להמשיך עם הטיפולים במידה וניתן להצדיק זאת או לעודד אותם לפנות לאפיקים חלופיים שסיכויי הצלחתם גבוהים משמעותית.

הקמת ועדה שכזו גם תביא לחיסכון ניכר לקופת המדינה, שמממנת בעצמה את 8 טיפולי הפוריות הראשונים לכל מטופלת בעלות של 25,000 ₪ לטיפול, שלא לדבר על החסכון לזוגות על טיפולי פוריות מיותרים - אבדן שעות עבודה, אשפוזים בגלל סיבוכים רפואיים ועוד. על משרד הבריאות להעביר את המשאבים שייחסכו למימון הליכי פונדקאות ותרומת ביצית ובכך להוזיל אותם, לעודד זוגות נוספים לבחור בהם, ולהפוך אותם לנגישים לא רק לאלו מאיתנו שיש להם ביטוחי בריאות פרטיים, אלא לכל מי שזקוק לכך.

 .

* הכותבות הן עובדות סוציאליות בעלות תואר שני עם התמחות בטיפול זוגי ומשפחתי, מנהלות המרכז להורות באמצעות פונדקאות  

** על פי נתוני משרד הבריאות לשנת 2012
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה