מתנתקות ומתחברות מחדש - נשים יזמיות במדבר

השבוע הסתיים בהצלחה גדולה הפרויקט הבינלאומי ELEVATION W להעצמת יזמיות סטארט אפים, שכינס 75 נשים מ-9 מדינות לשלושה ימים במדבר, לסיעור מוחות והטענה מחדש

05/04/2015
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

יזמיות במדבר. צילום: מעיין בן ארצי

75 נשים מ-9 מדינות - ארה"ב, ישראל, וויטנאם, קניה, דרום אפריקה, הולנד, דנמרק, שבדיה, סין - התכנסו בשבוע שעבר במיקום סודי במדבר הישראלי, כדי  לקדם את הסטארט אפים שלהן. בניגוד לכנסים עסקיים טיפוסיים התנתקו המשתתפות מכל הניידים והפקידו את התגים ואת הטייטלים שלהן לפני היציאה, כדי להימנע מהיררכיות וליצור אחידות.

"הפרויקט העניק לנשות הקריירה העסוקות כלים וזמן לפתח סטארטאפים ובטחון מלא במוצר או ברעיון, תוך כדי שהן שואבות השראה מהמדבר הישראלי ומן השקט שלו", מספרת נרקיס אלון, מייסדת שותפה ב- ELEVATION W, אקדמיית יזמות וטכנולוגיה שיזמה את התוכנית. "הגישה הייחודית שלנו ליזמות מאפשרת לנשים להתחבר מחדש לכוח הנשי שלהן" אומרת שרה ריפשניידר, שותפה בחברה.

שתיים מהנשים שהיו וחזרו שיתפו אותנו בחוויה שלהן:

גלי עינב

שלושה ימים. 75 נשים. מדבר אין סופי. שלושה ימים בהם נותקתי מהעולם החיצון. ללא סלולרי, אינטרנט או קשר למשפחה ולעבודה. שלושה ימי מתנה לעצמי. לחשוב. לזרום. בבוקר הראשון, כשהתבקשתי לצאת מהמרחב הבטוח שלי, להפרד מההסלולרי, ללבוש תלבושת אחידה ולא לדבר, התחושה היתה של התרגשות מהולה בחשש. החשש פג לאיטו יחד עם נופי העיר שהחליפו עצמם דרך חלון האוטובוס לנוף מדברי קסום.

למרות זאת לקח זמן להתרגל. קצת לא נוח להיות במקום מבודד עם 75 נשים לא מוכרות, ללא יכולת להגדיר את עצמך על פי מי שאת היום, אלא  רק על פי מי  שאת רוצה להיות בעתיד. נסו את זה.

יום ראשון צפוף בתרגילים לפיתוח רעיוניות עסקיים, חשיבה יצירתית וחמישה מעגלים של ריקוד. פעילות אינטנסיבית וקצת קשה. בינינו, האינסטינקט הראשוני כשמגיעים לנווה מדבר יפהפה כמו מואה, הוא לנוח...

זה עובר. צוות ELEVATION גיבש קבוצה מדהימה של נשים יזמיות מרשימות אחת אחת ומנחות עסקיות ורוחניות, עם אנרגיה חיובית מתפרצת ומדבקת, שגם ההתנגדות הגדולה ביותר לא יכולה לעמוד בפניה. וברגע שמשחררים - הקסם עובד. הראש והגוף נפתחו למחשבות חדשות, חברויות חדשות, זוויות ראייה חדשות, תנועות חדשות ואנרגיות חדשות בעצמה כזו ששכחתי שקיימות בתוכי.

ELEVATION, ובראשן נרקיס אלון, שרה ריפשניידר ואבי שניר, השכילו לבנות תכנית שלוקחת הרבה מן המוכר ומציגה אותו בשילובים חדשים. ביזנס עם יוגה, הצבת מטרות ויעדים יחד עם מגע אנושי וקערות טיבטיות. קבלת פידבק וציור בצבעי גואש. הכל עטוף בהרבה אהבה ופרגון.

יזמיות במדבר. צילום: מעיין בן ארצי

ביום השלישי כבר נוצר גיבוש שקשה לתאר במילים. תחושה של משפחה. 75 נשים מארצות שונות, רקעים שונים וכולן מרשימות כל כך, כל אחת בדרכה. אנרגיה נשית מתפרצת שבאמצעותה אפשר לשנות את העולם. אלו לא רק מילים, צריך פשוט את האווירה הנכונה. המסר עבר: מי אנחנו שלא ננצל את הפוטנציאל הזה הגלום בנו?

מדברים הרבה על החשיבות של התנתקות מהעולם המחובר, העסוק, הדיגיטלי, על הפחד לאבד את היכולות ליצירת קשרים אישיים. ניתוק כזה בצירוף אנרגיה נשית ואנושית מדהימה מחזירה כל כך הרבה אופטימיות ואמונה בכוחות שלנו.

השארתי במדבר קצת מהציניות וחזרתי עם הרבה אנרגיה חדשה וידיעה שהכל אפשרי.

זה תלוי רק בנו. באמת.

תודה על ההזדמנות.

 

רוני כהן

אי שם בשלהי ינואר הגיע אליי מייל מאוד מפתיע ושונה משכניו לתיבה: "היי בנות, יש איזו סדנה מגניבה במדבר, זה נקרא ELEVATION W, נחשפתי לזה בשנה שעברה, זה מדהים, זה רק נשים, 3 ימים בלי טלפון. כנסו ללינק, תנסו את מזלכן..." כתבה אולגה, לי ולנועה שותפתי לעסק.

נועה ואני, עמוסות מעל הראש בניהול העסק שלנו 1item - אתר אופנה בן שנתיים וחצי, הסתקרנו קלות ונכנסנו ללינק. ברגע שראינו שמדובר בריטריט במדבר שיצריך ניתוק מהמציאות ל-3 ימים, חייכנו זו לזו והיה לנו ברור שמדובר בלעשות את "הבלתי אפשרי"... אבל כיאה לשתי נשים סקרניות וחובבות אתגרים החלטנו להגיש את מועמדותנו. במקרה הכי גרוע, נתקבל.

התקבלנו.

"לנסוע או לא לנסוע?". דילמות הציפו את המשרד. הצהרות דרמטיות נזרקו לחלל החדר. אין מצב. אי אפשר. אין סיכוי. בעלי יהיה עם הילד, אבל מי יהיה עם העסק? הוא יקרוס! העובדות לא יתמודדו. ומה אם לא יהיו מכירות באתר? ואם פתאום הסליקה לא תעבוד? העולם יחרב! מה חשבנו לעצמנו? התשובה היא פשוט "לא!" מדובר בחוסר אחריות. הכל תלוי בנו. אי אפשר בלעדינו.

אז החלטנו. אם זה המצב, אנחנו נוסעות.

יזמיות במדבר. צילום: מעיין בן ארצי

יום שני 23.3, 6 בבוקר.

מיטה. השעון המעורר מספר לי שהגיע הזמן שדברים ישתנו. אני נוסעת למדבר. אני ו"הרעיון" שהתבקשתי להביא איתי מהבית. עוזבים הכל ונוסעים להתפתח. לחשוב. לדמיין. לבחון. להקשיב. להשתנות. להעז.

7:00

WEWORK. אני בין המון בנות. חדשות. זרות. מתרגשות. רגע לפני שאנחנו נפרדות מהאינפוזיה כולנו בודקות מיילים אחרונים. עושות עוד שיחה. שולחות עוד איזה וואטסאפ קטן, מנציחות את הרגע באיזה סלפי. ואז, נשימה אחת עמוקה ואנחנו שמות הכל מאחור. מקלפות מעלינו את מי שאנחנו רגילות לראות במראה וממירות את הבגדים המגדירים אותנו, במדים אחידים. עכשיו אנחנו אחת.

אישה. רעיון. מסע. רוצות לדעת מה מצפה לנו. לדבר את ההתרגשות. לשתף. להכיר. לגלות. אבל דף אחד לבן מספר לנו שיש חוקים למשחק ובימים הקרובים, לעבר שלנו אין כל חשיבות ולכן לא מדברים עליו. שם, במדבר, זה לא משנה מי היית, העיקר הוא מי את יכולה להיות.

8:00

אוטובוס. חוסר ודאות מהול בהתרגשות. אנחנו בדרך...

3 ימים. 75 נשים. 1 מדבר. 0 ניידים - זו כנראה הנוסחה המנצחת כדי להבין מה נרצה להיות כשנהיה גדולות... שיעורים. סדנאות. שיחות. שתיקות. יוגה. ריקוד. אוכל צמחוני. אוויר יבש. חברות. העצמה. אינסוף רעיונות. צמיחה. יצירה. אינטנסיביות. טוב שעולה על גדותיו.

קחו לי את הנייד. הציפיות. ההרגלים. הלחץ. הסביבה. המשפחה. החברים. הדחיסות. הטעמים. הריחות. האוטו. הדרך. הנוף. השפה. השגרה. המוכר. הידוע. קחו לי את כל אלו והחליפו אותם בשקט. דממה. חוויה. פרצופים חדשים. שפה אחרת. טבע. מים. ניתוק. חיבור. ערנות. הקשבה. תקשורת. קירבה. הכרות. מקוריות. יצירה. העצמה. הזדמנות. מינוף.

יזמיות במדבר. צילום: מעיין בן ארצי

.

25.3 יום רביעי, 21:30.

אוטובוס. בדרך לת"א. אני נזכרת שפעם מזמן, לפני שנים רבות, אי שם במדבר, נגלה בורא עולם למשה רבנו וצווה עליו: "של נעלייך מעל רגלייך". רגע של הארה פוקד אותי. להשיל את המנעולים שלנו, מההרגלים שלנו. להוריד מעלינו את כל מה שעוצר בעדנו לעשות צעד קטן וללכת. להתנתק ולהתחבר מחדש. לא לפחד. לצאת לדרך. להעז. לחלום...

75 נשים. 1 עיר. 1 נייד. האוטבוס עוצר. הגענו לת"א. אבל כולנו רק מתחילות את הדרך.

.

צילומים: מעיין בן-ארצי

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה