מה מרוויחים ילדים להורים גרושים?

גירושין הם מהלך חיים לא מתוכנן ולפעמים הם בלתי נמנעים. אז בין אם הילדים חוגגים את החג אתכם או עם הצד השני, השתחררו מעבדות המחשבות השליליות, מרגשות האשם, מהעצב או מהכעס

02/04/2015
ליזה זוהר קבלו עדכונים מליזה
  • RSS

ילדים להורים גרושים. צילום: שאטרסטוק

החגים הם טריגר מצוין לרגשות אשם אצל הורים גרושים. הישיבה סביב שולחן החג באווירה לבנה וחגיגית, כשהילדים חוגגים בבית השני, עלולה לעורר את כל קשת הרגשות השליליים שטומנים בחובם הגירושין. אבל אפשר להפוך את קשת הרגשות הזו לחיובית.

חלוקת זמני השהות במהלך השבוע ושבתות לסירוגין אצל הורים גרושים, הופכת אט אט לשגרה. בחגים עשויה הסוגיה הזו להיות מורכבת יותר. בדי אן איי של החגים טבועה ההתכנסות המשפחתית ועבור מי שילדיהם מחלקים את זמנם בין הבית של אמא לבית של אבא, סף הרגישות בחגים עלול להיות גבוה מהרגיל.

אז מה עושים?

ראשית כל, משנים את הזווית. אחת המשמעויות של חג הפסח היא חירות. לפי פירושים קבליים, היציאה מעבדות לחירות של עם ישראל היא סימבולית בלבד. במשמעות העמוקה יותר, כוונת המשורר היא לשחרור מכבלי האגו, מכבלי המחשבות השליליות, מהעבדות המחשבתית.

איך כל זה קשור? אני טוענת שה"מטען" החורג אותו נושאים ילדים להורים גרושים או זה שאנחנו חושבים שהם נושאים, עשוי להיות מטען חיובי עם מסגרת אופטימית. הכל מתחיל במה שאנחנו חשים ובאיך שאנחנו מתייחסים לעובדה הלא פשוטה שהילדים שלנו מדלגים מבית לבית.

נכון, זה מורכב להעביר את שנות הילדות בשני בתים. זה לא פשוט ברמה הרגשית וברמה הטכנית. אבל ילדים להורים גרושים מקבלים הרבה מעבר למורכבות הזו:

1. שיעור חשוב בחירות - הם לומדים שהחופש לבחור נתון לכל אחד ואחת. לבחור במסלול חיים חדש, לסיים זוגיות לא מוצלחת, לבחור בן או בת זוג מתאימים יותר. הם לומדים שיחד עם כל הקשיים, הרעיון הבסיסי שעובר במודל של ההורים שהתגרשו, הוא לקיחת אחריות על האושר האישי וזה שיעור חשוב לחיים.

2. פלורליזם - הם לומדים להחשף למגוון דעות, אנשים, סגנונות. יש להם הקרקע לפתח מנעד רחב של קבלה, הם מתרגלים מגיל צעיר "משחק במגרש חוץ", פוגשים בני זוג חדשים, ילדים מפרק א' ולעיתים גם סבים וסבתות נוספים. לאלו יש משמעות עצומה לארגז הכלים שהם מצטיידים בו לחיים.

3. תרגול מעברים ושינויים - אמנם אלו שינויים שנכפים עליהם, אבל הם עוזרים לפתח חוסן ויכולת הסתגלות, גם אם הם תוצר של משבר משפחתי וגם אם המעברים לא תמיד קלים. החיים רצופים שינויים ואתגרים, שדורשים מאיתנו לא פעם גמישות ויכולת הסתגלות. אז עבור הילדים שלנו כושר ההתמודדות משתכלל מגיל צעיר.

גירושין הם מהלך חיים לא מתוכנן ולפעמים הם בלתי נמנעים. אז בין אם הילדים חוגגים את ליל הסדר אתכם או עם הצד השני, השתחררו מעבדות המחשבות השליליות, מרגשות האשם, מהעצב או מהכעס. האופן שבו אתם תתייחסו לנושא הוא האופן בו ילדיכם יחשבו עליו. הראו להם את היתרונות, הדגישו את הדברים הטובים.

חג חירות שמח.

.

* הכותבת היא מגשרת מוסמכת, בעלת M.A  בלימודי משפחה. לאתר של ליזה זוהר

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה