מבוכת ההגדה: מי רוצה לקרוא?

קריאת ההגדה עלולה להיות רגע מביך במיוחד עבור מבוגרים וילדים כאחד, בפרט אם הם סובלים מלקויות למידה. איך אפשר להקל עליהם ולהשאיר זכרון טוב מהחג גם לשנים הבאות?

01/04/2015
ד''ר מלי דנינו קבלו עדכונים מד''ר מלי
  • RSS

סדר פסח. צילום: שאטרסטוק

"קרן לא תשכח לעולם את ליל הסדר ההוא, שבו גילתה לכולם את הסוד הגדול... שנאתי את הקול המגמגם שלי ורציתי פשוט להעלם מעל פני האדמה. לא הצלחתי להמשיך לקרוא והשתתקתי. עוד רגע גם אפרוץ בבכי. תירגעי, אמרתי לעצמי, אל תבכי פה מול כולם, נסי שוב...". מתוך הספר "רק תילי תדע" של שלומית רון.

עבור אנשים עם ליקויי למידה, ההתכנסות המשפחתית והישיבה המשותפת סביב השולחן לקראת קריאת ההגדה, מציבה אתגר לא פשוט ולעיתים אף מביך: החשש שמא יידרשו לקרוא בקול רם וימצאו עצמם מתקשים לבטא את המילים, או צפויים לתיקון ע"י האחרים. מבוגרים רבים נושאים עימם צלקות מאותם ימים וגם היום, בבגרותם, על אף שהצליחו בסופו של דבר להתגבר על הקשיים ולמדו לקרוא, עדיין חשים את אותה מבוכה שהציפה אותם אז.

כמה עצות מועילות שיוכלו לסייע לכם, ההורים, לקיים את מצוות "והגדת לבנך" באופן שישאיר טעם טוב גם לשנים הבאות:

1. ספרו לילדכם את סיפור ההגדה במילים פשוטות כדי לחבר אותם לסיפורים ולשירים המופיעים בה. לילדים צעירים יותר ניתן לאפשר להביע עצמם בציור/ משחק/ הצגה או כל דרך יצירתית אחרת.

2. שתפו אותם בהכנות, תנו להם תפקידים כמו לסדר את השולחן, לעזור עם האוכל, להכין משחקים לילדים... - בהתאם לגילו ולמידת יכולתו של הילד, כך הוא ירגיש שהוא שותף ותורם.

3. במידה וילדכם מביע רצון לקרוא בהגדה, בחרו איתו קטע קצר, שבו עימו כמה ימים קודם לכן ועזרו לו להתאמן על הקטע. אתם יכולים גם לסמן לו את הקטע על גבי ההגדה. בחרו עבורו הגדה עם אותיות גדולות ומנוקדות, עדיף גם עם איורים. אם אתם חשים כי הוא עדיין אינו מצליח להתגבר על הקושי בקריאה, הציעו לו לבחור קטע משיר שהוא אוהב.

4. עדכנו את עורך הסדר על מנת שידע לפנות אל הילד בזמן הנכון. הרבה פעמים סדר הקריאה הוא לפי סדר הישיבה, אבל זה לא חייב להיות כך. כדי לאפשר לילד לקרוא את הקטע שעליו הוא התאמן עורך הסדר יכול לפנות כל פעם לאורח אחר סביב השולחן.

5. אם הילד אינו רוצה לקרוא, אל תקשו עליו בנסיון לשכנע אותו לקרוא בקול "כמו כולם". כבדו את רצונו.

6. פעמים רבות ילדים נבוכים לקרוא לבד. במקרה כזה, הציעו לילדכם לקרוא ביחד איתו. הקריאה המשותפת תעזור לו להתגבר על המבוכה ולתת לו את התחושה שאתם ביחד איתו.

7. הכי חשוב: שדרו לילדכם בטחון ונינוחות. בדרך זו תעבירו לו את המסר שהכל בסדר. הדבר היחיד החשוב כרגע הוא להנות מאווירת החג, מהסיפורים, מהמאכלים המיוחדים ומאווירת ה"ביחד" המשפחתית. כך תשאירו אותו עם טעם טוב וזכרון של חוויה חיובית עם ציפייה גם לשנים הבאות.

הכותבת היא מנכ"לית אגודת ניצן לקידום ילדים ובוגרים עם ליקויי למידה ו/או הפרעות קשב וריכוז.

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה