מות ילדי הפליטים: הרשלנות היא של כולנו

למרבה הצער התינוקות הללו לא עשו את "הבחירה" הנכונה. הם נולדו שחורים, להורים שעזבו את מולדתם והגיעו למדינת ישראל בחיפוש אחר עתיד טוב יותר, ואילו כאן אינם זוכים לכבוד או חירות

31/03/2015
עו''ד דריה הניג שקד קבלו עדכונים מעו''ד דריה
  • RSS

עו''ד דריה הניג. צילום: שירן כרמל

התינוקות משלמים את המחיר

כבר כמה ימים שהנושא הזה לא מרפה ממני. וזה לא בגלל שאני בדיוק 4 חודשים לאחר לידת בני השלישי. תינוקות בני חודשים ספורים בדרום תל אביב נשמו את נשימתם האחרונה רק בגלל שאף אחד לא היה שם עבורם. לא אמא, לא אבא, לא האחראית, לא משרד הכלכלה ולא ממשלת ישראל, אבל יותר חמור מזה, גם לא אף אחד מאיתנו.

בישראל חיים כ- 60,000 שוהים בלתי חוקיים. האמת היא, שזה כלל לא מענייננו אם הם שוהים כאן באופן חוקי או שלא, אם הגיעו בשל סכנה ממשית לחייהם או מפני שחיפשו חיים טובים יותר. השורה התחתונה היא שהם כאן.

משפט אחד שאמר הגניקולוג שלי לפני לידתה של בתי הבכורה, מהדהד לי בראש: הדבר הכי חשוב לתינוק זה לדעת למי להיוולד. למרבה הצער התינוקות הללו לא עשו את "הבחירה" הנכונה. הם נולדו שחורים, להורים שעזבו את מולדתם והגיעו למדינת ישראל בחיפוש אחר עתיד טוב יותר, ואילו כאן אינם זוכים לכבוד או חירות, אך חמור לא פחות בעיני הוא שהמעסיקים שלהם לרוב לא שואלים ולא רוצים לדעת על גורל ילדיהם השוהים שבועות וחודשים בגנים לא ראויים, נעלמים לעין הציבורית או לפיקוח כלשהו.

קשה לי להפנים את העובדה שבישראל של 2015 לא יכול להיות יותר טוב מ"כלום". קשה לי לקבל את זה שלא נעשה דבר כדי למנוע את מות התינוק הבא ואנו (אולי חלקנו) נמשיך לצקצק בלשוננו עד כמה נורא.  למעט ארגונים יעודיים שעושים עבודת קודש כמו מסילה, צימאון ויוניטף, אנחנו, הציבור הרחב, אולי נעשה לייק ברשת החברתית ואולי אפילו נשתף. לצערנו, זה רחוק מלהספיק.

מדהים אותי, שהרי זו מדינת ישראל, הסטארט-אפ ניישן, שראש הממשלה שלה מדבר בקלות בפורומים הבכירים ביותר בארה"ב ובעולם כולו, שהביא את ה"סופר טאנקר", מדינה שהצליחה למצוא פתרון נגד טילים ראשון מסוגו בעולם, אותה מדינה לא רואה עצמה אחראית לאף אחד מהתינוקות האפריקאים? לא מציבה רף מינימאלי של טיפול ופיקוח? מתירה מצב רשלני שמביא שוב ושוב למוות ולא עושה דבר מלבד לסגור את המקום ולהגדיל את המצוקה? (במאמר מוסגר אגיד שהיא גם לא לוקחת אחריות על רוב התינוקות שלה עצמה מתחת לגיל 3 אבל לזה נקדיש דיון נפרד).

גילוי נאות: אני עו"ד, חונכתי על עקרונות של שווין ואהבת אדם, זכויות אזרח והזכות לכבוד ולחירות, זכויות לילדים ולבוגרים, לנשים ולגברים כאחד. שירתתי בצבא כקצינה, בגרתי כאן, למדתי באוניברסיטה ואני עובדת מזה עשור בפרויקטים בינ"ל היוצאים אל הפועל באפריקה בכל תחומי החיים: חקלאות, בנייה, בריאות, מים, אנרגיה חלופית במה שמוגדר "השקעות אימפקט" או בעברית "השקעות מטביעות חותם". המחשבה היא שניתן למצוא פתרונות לאתגרים הגדולים ביותר של ארצות העולם השלישי בכלל ושל באפריקה בפרט, באופן שישפר את איכות החיים של תושביה תוך יצירת תשואה כלכלית משמעותית.

יש פתרון ל"בעיית הפליטים" 

כאמור, בעיני, אין זה משנה אם הם נכנסו בשל מחדל אבטחה או שהם לא רצויים. כל עוד הם כאן, ילדיהם צריכים לחיות ולהתקיים בכבוד. המחשבה שאם נמאיס עליהם את חייהם באמצעות "חולות" או כל מסכת עינויים אחרת, נגועה בטעות. הם לא יעזבו בגלל קושי. הקושי נמצא במקום ממנו הם באו ולשם רוצים להחזיר אותם. במקום ההוא מת כל ילד רביעי בגלל מים מזוהמים, מלריה, תאונות או אי-נגישות לשירותי רפואה, אין מקום למדיניות כזו במדינה מערבית ומתקדמת כמו שלנו ובהתחשב בהיסטוריה המיוחדת של עמנו.

הנהירה חזרה לאפריקה

אפריקאים משכילים שיצאו מהיבשת ללימודים גבוהים במערב, חוזרים בשנים האחרונות בהמוניהם לאפריקה לתמוך בפיתוח של מדינות המוצא שלהם עם הידע החדש שצברו. בידינו לעזור לפליטים להגשים את חלומם לחזור למשפחותיהם עם אפשרות ממשית לחיים טובים יותר. קבלתי לכך אישור חד-משמעי בפגישה עם ראשי הקהילות בדרום ת"א. הם אמרו לי במפורש שאין ולא היתה להם כוונה להיות לעול על המדינה שלנו. אם נעזור להם לצאת ממעמד הפליט ונאפשר להם ידע מקצועי ממשי, כזה שנדרש במדינות המוצא, נאפשר לנשיאים אפריקאים לקלוט מומחים בתחומים שחסרים להם, הפליטים יצאו מכאן בשמחה לעבר עתיד טוב יותר, מכבד ומאפשר.

נתיב אפשרי לקידום הפליטים יכול להימצא במסגרת הכשרה לחקלאות מודרנית, אנרגיה, מכונאות רכב, טכנאות למכשירים סלולריים, הוראה וכל הנדרש באפריקה. אפשר לקדם פתרון הומאני, אפשר למצוא פתרון שיהיה טוב ונכון לכל הצדדים. צריך רק לחשוב מחוץ לקופסא ולקוות באמת שלכולנו יהיה טוב יותר. ועד שכל זה יקרה, צריך למצוא פתרון לילדים האומללים שלא בחרו בחיים האלה.

אני קוראת לממשלת ישראל החדשה-ישנה להקים ועדה שתמליץ על הפתרונות הנכונים ביותר למצב העגום אליו נקלענו. לילדים בעיקר. מעורבות ממשלתית שתקדם לעבר המטרה היא חיונית והיא צריכה להיות שם עם כל הרצון הטוב ולהביא תקווה לילדים האפריקאים. למענם ,למעננו וכדי להיות אור לגויים.

 .

עו"ד דריה הניג שקד עוסקת בתחום השקעות האימפקט באפריקה, נשואה ואם ל-3.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה