הטכניקות שיעזרו לך לפרוץ קדימה

רוצות לשנות משהו בחיים? בעזרת כמה כלים פרקטיים אפשר להשתחרר מאמנות ופחדים. סלונה מחלקת 5 כרטיסים לסדנה בנושא ובנתיים קבלו טיפים מועילים במיוחד

25/03/2015
דלית אליהו קבלו עדכונים מדלית אליהו
  • RSS

פריצת דרך. צילום: שאטרסטוק

מכירה את שני סוגי החופש?

הראשון - חופש ל... והשני חופש מ...

גם להיות חופשיה ליהנות, לאהוב, לשמוח, לבלות, וגם חופשיה מדאגות, חרדות, מחשבות רעות.

ויקטור פרנקל אמר: "אפשר ליטול מן האדם את הכל חוץ מדבר אחד: את האחרונה שבחירויות אנוש - לבחור את עמדתו במערכת נסיבות מסוימות, לבחור את דרכו".

רוצות גם לשנות משהו בנסיבות החיצונית? בכיף! רק שימו לב שתמיד חוויה חיצונית היא שיקוף של מציאות פנימית. אבל איך עושים את זה? בואו נתבונן בשני סוגי החופש ונבחן כמה כלים פרקטיים שאפשר דרכם לפרוץ קדימה ולהשתחרר.

נתחיל בדרך לחופש מ...

התבוננו במצב ללא שיפוט

כולנו נוטים לשפוט את עצמנו ואת הסיטואציה שבה אנחנו נמצאים לחומרה, אנחנו אומרים דברים כמו 'שום דבר לא ייצא ממני', או 'המצב מחורבן'. אבל שיפוטיות כזו רק מכניסה בנו אנרגיה שלילית, משתקת אותנו וגורמת לנו חוסר אונים.

"רגע, רגע", אתם אומרים לעצמכם. "אני לא שופטת, אני רק מתארת את המצב כמו שהוא". אמת? לא בטוח. אפשר לדעת אם אנחנו מתארים את המצב באובייקטיביות או שופטים אותו על ידי כך שנשים לב אם כשאנחנו אומרים את המשפט, מתעורר בנו רגש, אם כשאני אומרת 'אין לי כסף' מתעורר בי רגש שלילי, הרי שאני במצב של שיפוט ולא של תיאור עובדות.

כדי להפרד משיפוטיות אנחנו יכולות לסלוח לעצמנו על השיפוט או המחשבה השלילית. הסליחה היא לא על המצב, כי המצב הוא רק פרשנות, אלא על השיפוט, הפרשנות השלילית.

נסו לזהות התנגדויות

במהלך העבודה הפיזית תגלו שעולות אצלכם התנגדויות שונות. תמצאו את עצמכם חושבים דברים כמו: 'אני בכלל לא מסוגלת לזה', או 'אין לי תנאים לבצע את המשימה'. רשמו את ההתנגדויות, ונסו לזהות אילו אמונות עומדות מאחוריהן. לא פעם תגלו אמונות יסוד מכשילות, כמו 'כסף לא צומח על עצים', או 'לא מגיע לי להיות מאושרת'. זה בסדר: פשוט רשמו את הדברים וערכו איתם היכרות. אפשר ללמד את השכל איזה מחשבות ואמונות מועדפות על ידכן, ולא לתת למקום לאלה שמחלישות אתכן.

נמשיך במסע לחופש ל...

דמיינו סצנה אידיאלית

בחרו מה הייתן רוצות להכניס לחיים שלכן. אהבה? כסף? חלום ישן? זה הזמן לעבוד עם הלב, ולהרגיש מה הכמיהה הזאת אומרת. דמיינו בפרטי פרטים את הסיטואציה שמתרחשת כאשר אתן מגשימות את הכוונה שלכן. אם למשל החלום שלכן זה להפוך לבעלות מסעדה, דמיינו את עצמכן מגיעות לעבודה: דמיינו איך המסעדה שלכן נראית; איזה ריחות יש בה; מה צבע המפות. הרגישו את הצלחות, את גביעי היין, את הירקות. תנו נפח למה שהיה קודם שטוח.

ועל מנת לחוות ביום יום את שני סוגי החופש יחד צריך, כמו בכל מערכת יחסים, לתחזק את החופש, אז לוו את פעילותכם בתפילה, מדיטציה ותודה. לא, זה לא ממבו-ג'מבו רוחני בשנקל, אלה טכניקות שעובדות.

תפילה: בלי קשר למידת הדתיות שלכן, אל תתביישו להתפלל – לאלוהים, לטבע, לחוקים הקוסמיים. התפילה עוזרת לנו לחוש שהעולם לטובתנו, ושבסופו של דבר הכל קורה לטובה.

מדיטציה: מחקרים רבים הראו שמדיטציה יומית מסייעת להתמקד, להירגע, לנקות את המוח מ"לכלוך", לחוש מאושרים וצלולים יותר.

תודה: גם אם כרגע הדברים עוד לא נראים כמו שהייתן רוצות שהם ייראו, עשו רשימה של 100 דברים שאתן יכולות להודות עליהם ממש עכשיו. זו טכניקה שעוזרת לחוש טוב יותר, ולמשוך אליכם סיטואציות טובות ומקדמות.

*****

דלית אליהו היא בעלת תואר שני בפסיכולוגיה רוחנית, מלווה תהליכי שינוי ומאמנת על פי הפסיכולוגיה הרוחנית.

סלונה מחלקת 5 כרטיסים לסדנה "מעבדות לחירות" לראשונות שימלאו את הטופס. 

בסדנה המשתתפים ישתחררו מאמונות מחלישות, שיפוטיות ורגשות שליליים ויצאו לחירות ליצור את המציאות המועדפת עליהם, דרך חוויה מהנה ומרפאת כאחד. הסדנה תתקיים ביום רביעי, ה- 1 באפריל, בין השעות 17:00-21:00 בלופט בית המידות, לילינבלום 23 תל אביב.

מעוניינת להשתתף? מלאי את הטופס המצורף:

על מנת לקבל את ההטבה, כמה פרטים בבקשה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך