מה שאת לא יודעת ש(אולי) חסר לתינוק שלך

לא מניקה? ילדת בניתוח קיסרי? ייתכן שלתינוק שלך אין מספיק חיידקים פרוביוטיים, שאחראים למניעת מחלות של תינוקות ופעוטות, הפחתת ההשפעה של גזים ואפילו מניעת אלרגיות והשמנה בהמשך החיים

22/03/2015
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

מטרנה. פרוביוטיקה. הנקה. צילום: שאטרסטוק

מזל טוב לאמא, וברוך הבא הביתה לתינוק שרק נולד. החדר כבר מוכן, לפי כל תוי התקן, הבגדים מכובסים בתכשיר מיוחד לתינוקות ובעצם אפשר לומר שעשית כבר כמעט הכל על מנת שלתינוק שרק נולד יהיה בריא ובטוח.

האמנם? כי אם בחרת שלא להניק, ובעיקר אם ילדת בניתוח קיסרי, יכול להיות שחסר לתינוק שלך רכיב חיוני שישמור עליו מפני שלשול וזיהומים, יקטין את הסבל שלו מפני גזים (קוליק) ואפילו יגן עליו מפני השמנה בהמשך חייו. למעשה, מדובר בכמה מאות רכיבים. לפני שאת נבהלת, נסביר  שמדובר בחיידקים "טובים" שחיים במעיים האנושיים ושאת, אמו, יכולה לעשות לא מעט על מנת לסייע לו להשיג אותם.

רוצה לשמור על התינוק שלך? תני לו חיידקים

למושבת החיידקים הטובים, שנקראת בשפה המקצועית "פלורה" יש תפקיד חשוב בשמירה על הבריאות. למעשה, מערכת העיכול היא מעין "כלי קיבול" לחיידקים שכמותם גדולה פי 10 ממספר התאים שיש בגוף.

משונה לחשוב על זה, בעיקר כשאת, כאמא, מוכנה לעשות הכל כדי להגן על התינוק שלך ממזהמים ומחלות - אבל מתברר שכדי לשמור על הבריאות של התינוק שלך, כדאי לך לתת לו חיידקים.

חלב אם ולידה רגילה - מקור לפרוביוטיקה

"התינוק נולד כשהמעיים שלו נקיים, סטריליים, ומושבת החיידקים מתחילה להיווצר במערכת העיכול שלו בתוך שבוע מהלידה", מסבירה הדיאטנית הקלינית רננה מזרחי, המנהלת המדעית של מטרנה. "מאחר שחלב אם מכיל באופן טבעי חיידקים פרוביוטיים, תינוק יונק מפתח אוכלוסייה שונה של חיידקים במעיו, שמאופיינת בעושר רב יותר של חיידקים פרוביוטיים לעומת תינוק הניזון מתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות)".

"בנוסף" מסבירה מזרחי, "לתינוק שנולד בניתוח קיסרי יש פחות חיידקים פרוביוטיים לעומת תינוק שנולד בלידה רגילה, וזאת בזכות נוזלי תעלת הלידה שאיתם בא התינוק במגע במהלך הלידה הרגילה הנמצאים בקרבת המעיים של האם ועל כן עשירים יותר בחיידקים פרוביוטיים".

על פי מחקר שנערך במרכז הרפואי "סורוקה" בבאר שבע, נמצא כי  תינוקות בגילאי 4-10 חודשים השוהים במעונות יום, שקיבלו תחליף חלב מועשר בפרוביוטיקה, חלו פחות במחלות חום ושלשול.

"זהו מחקר פורץ דרך, משום שהוא נערך על כ-200 תינוקות בריאים. מהמחקר וממחקרים נוספים שבוצעו ברחבי העולם מתברר, שאוכלוסיית החיידקים שתינוק מפתח בתחילת חייו משפיעה על בריאותו  בהמשך חייו", מסבירה רננה. "לכן, תקופת הינקות היא חלון הזדמנויות קריטי למערכת העיכול  שלו, להבשלת המעיים, ולהפעלת מערכת החיסון. כמו כן, מתברר שלחיידקים הפרוביוטיים יש תפקיד חשוב לא רק במניעת מחלות ומצבים שונים כמו מחלות חום, אלא גם במניעה ובהקלה על גזים, מניעת אלרגיות והשמנה, בקרב תינוקות ופעוטות".

מטרנה. פרוביוטיקה. הנקה. צילום: שאטרסטוקכאבי בטן? גזים? תני לו פרוביוטיקה (צילום: שאטרסטוק)

אחת התופעות השכיחות בקרב תינוקות רכים הינה תופעת הקוליק  הכוללת כאבי בטן, גזים, אי שקט ובכי, שמופיעים בסביבות השבוע השני  ונמשכים בממוצע כ-12 שבועות. "נראה כי קוליק אינו קשור לסוג התזונה של התינוק והוא מופיע גם אצל תינוקות הניזונים מתחליף חלב  וגם אצל תינוקות שיונקים חלב אם", אומרת רננה. "עדיין לא ידוע בוודאות מה גורם לתופעה זו אבל מסתמן כי פרוביוטיקה יכולה לסייע להקל על תופעה זו בצורה משמעותית.  לאחרונה נמצא במספר מחקרים שונים,שנערכו במדינות שונות כי  מתן של חיידק פרוביוטי מסוג לקטובצילוס ראוטרי מפחית את משך הבכי בתינוקות הסובלים מקוליק".

פרוביוטיקה כגורם מונע להשמנה עתידית

בנוסף, אחת ההשערות החזקות בעולם הרפואה כיום, היא שחיידקי המעיים עשויים למנוע השמנה בעתיד. "במחקרים שבדקו ילדים בגילאים שונים נמצא, שאוכלוסיית חיידקי המעיים של ילדים בעלי עודף משקל שונה מזו של ילדים במשקל תקין", מוסיפה רננה. "ייתכן שחלק מהרכב  החיידקים שמתפתח בינקות מהווה גורם משפיע על הביטוי הגנטי תופעות תורשתיות שונות, כמו אלרגיה והשמנה, ושיש כנראה קשר בין סוגי חיידקים שמתפתחים במעי לבין השמנה בהמשך. לכן חשוב כל כך לקבל חיידקים טובים מחלב אם, ואם זה לא אפשרי – עדיף להאכיל את התינוק בתמ"ל המכיל פרוביוטיקה ובכךתורם לביסוס הרכב אוכלוסית החיידקים במעיים של התינוק".

"ולכן", מוסיפה רננה, "ההמלצה כיום היא לבחור בתחליף חלב המכיל פרוביוטיקה, מההתחלה. תרכובות המזון לתינוקות מטרנה Extra Care  ומטרנה  Extra Care Comfort הן התרכובות החלביות היחידות המכילות את רכיב הפרוביוטיקה מההתחלה - לחיזוק ההגנה הטבעית של התינוק".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה