משה כחלון: נייצג את כולכן

"חנה, אני חולק עליך בדבר אחד - זהו לא רק מאבק של נשים למען נשים. זהו מאבק חברתי של כל אלה שחותרים לחברה שוויונית וצודקת" - משה כחלון קרא את דבריה של חנה רדו בסלונה וכתב לה מאמר תגובה

11/03/2015
משה כחלון קבלו עדכונים ממשה
  • RSS

משה כחלון. צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

חנה היקרה, קראתי את הדברים החדים שכתבת על פערי השכר בין נשים לגברים. בשבוע שעבר פורסמו נתונים מקוממים על פערי השכר בישראל בין נשים לגברים. אמרתי באותו יום שלדעתי קו ישיר מחבר בין הפער האדיר, המקומם והבלתי מתקבל על הדעת בין שכר הגברים לנשים לבין תרבות ההטרדות המיניות במקומות העבודה וכי האמת ידועה לכולנו: פערי השכר לא קשורים לא להשכלה ולא ליכולת.

אני מסכים אתך לחלוטין שמדובר בשיטה. מדובר בזלזול ובתחושת עליונות בזויה ובחוצפה של מעסיקים ושל גברים רבים שחושבים שהכל מותר להם ושאם אף אחד לא רואה אז זה בסדר. ומעל הכל זה קשור להסכמה פושעת שבשתיקה.

נשים, ובעיקר אמהות, הן הראשונות שמשלמות את מחיר אי השוויון ויוקר המחיה. בתנאים של אי שוויון מגדרי מובנה, עלייה ביוקר המחיה והתרחבות הפערים החברתיים רק מעצימים את אי השוויון המגדרי והניזוקות המיידיות הן קודם כל הנשים.

כאשר מעון יום עולה 2,400 ש"ח בחודש נפגעת קודם כל האישה היוצאת לעבודה ומבקשת לבנות לעצמה קריירה. כאשר רכיב עיקרי בהכנסה בשירות הציבורי הוא שעות נוספות, האשה היא לרוב זו שלא תוכל לממש את רכיב ההכנסה העודף. צדק חברתי הוא התומך העיקרי לשוויון מגדרי. לצד אלה נדרשת גם מנהיגות שתדע לבצע, לעיתים גם בכח, העדפה מתקנת, על מנת לפרוץ את תקרת הזכוכית הקיימת ולנפץ אותה לבלי שוב.

שכר מבטא מעמד, שכר מבטא יחס, ושכר הוא ביטוי להוקרה ולהערכה. העובדה שמרבית הנשים מקופחות בהיבט זה היא סממן לחברה שזקוקה לתיקון חברתי עמוק. זוהי לא רק גישה שוביניסטית, אלא גם גישה מיושנת, עיוורת וחסרת הבנה ניהולית וערכית בסיסית.

חנה, אני חולק עליך בדבר אחד - זהו לא רק מאבק של נשים למען נשים. זהו מאבק חברתי של כל אלה שחותרים לחברה שוויונית וצודקת. אנחנו נמצאים שבוע לפני הבחירות וכל הבטחה שאזרוק כעת לחלל האוויר תיתפס מיד כפופוליסטית, לכן אמנע מכך, אך אומר לך כך: אל תילחמי בהדרת נשים באמצעות הדרת גברים מהמאבק הצודק הזה. ערב הבחירות, אני מבטיח לך דבר אחד, שגם אחרי ה-17.3 תמצאי בי ובחברות וחברי רשימת כולנו שותפים מלאים למאבק הצודק הזה. אעשה זאת בשמי כאיש ציבור, אבל גם כאב, כבן זוג וכאדם.

ובקשה אחרונה, אל תכתבו בעילום שם. אל תנהלו את הדיון בהיחבא ומאחורי פרגוד. זעקו את הזעקה בראש חוצות ובראש מורם. לכן אין במה להתבייש. הבושה היא של כולנו.

בהערכה רבה, משה כחלון, יו"ר מפלגת כולנו

.

מיליון נשים לא בוחרות:
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה