נשים טובות יותר בפתרון סכסוכים

נשים נוטות לנקוט בשיטה המערבת יחסים בינאישיים, להיות יותר אמפתיות, לשים דגש רב יותר על פיתוח והעצמה ולייצר מערכות יותר שיתופיות ופחות היררכיות. איכויות אלו עשויות להביא להצלחת הארגון

11/03/2015
חפצי קופלה קבלו עדכונים מחפצי
  • RSS

פתרון סכסוכים. צילום: שאטרסטוק

יום האישה הבינלאומי, אותו ציינו לפני מס' ימים, מציב בפנינו הזדמנות נוספת לבחון את ההבדלים המהותיים, יש שיאמרו אפילו המובנים, בין נשים וגברים, בתחומים רבים בחיים. אני רוצה להתמקד בתחום אחד שאינו זוכה להתייחסות מספקת, אבל יש בו כדי לשפוך אור על יחסי גברים ונשים בכלל ועל התנהלותן של נשים במישורים רבים בחיים - תחום ניהול ויישוב סכסוכים בזירות שונות ובהיבטים שונים של החיים.

מומחי ניהול סכסוכים מצביעים על 5 דרכים להתמודדות עם קונפליקטים וסכסוכים:

1. המנעות - אי התמודדות ("אני לא מדבר/ת על זה איתך", "אין בכלל קונפליקט")

2. התנגדות ושליטה - כפיית רצוני על האחר ("תעשה מה שאני אומר", "אני החזק, אני צודק")

3. ויתור - קבלת רצון האחר על פני רצוני ("מה שאתה רוצה", "טוב, מה שתגיד, העיקר שלא נריב")

4. פשרה - ויתור הדדי ("אני אוותר קצת ואתה תוותר קצת")

5. שיתוף פעולה ("אני ואתה זה לא הבעיה, אני ואתה מנסים להתמודד עם הבעיה")

אצל נשים, אנו מזהים כי לעיתים יש נטייה לבחור בדרך השלישית - ויתור וקבלת רצון האחר על פני רצון האישה. נשים יעדיפו לא פעם לוותר על אלמנטים שונים, כולל על דברים מהותיים שבאמת חשובים להן, על מנת להימנע מוויכוחים ועימותים.

במסגרת תהליך ניהול ויישוב סכסוכים אנחנו, המגשרים, עדים לא מעט לנשים שהבליגו במשך תקופה ארוכה, צברו והתמלאו בכעס וברגשות שליליים נוספים וכשהן מגיעות אלינו הן כבר "מתפוצצות" ולא יכולות להכיל עוד את הקונפליקט כפי שהוא. ניהול הסכסוך ויישובו, מנקודה כזו, בעייתי וסבוך יותר ומעמיד קשיים נוספים בפני המעורבים בו.

עוד אנחנו מזהים אצל חלק מהנשים, כי בתוך ניהול הסכסוך הן לעתים מונעות יותר מן הרגש ופחות משיקולים רציונליים. דבר זה עלול להסיט את הקונפליקט מן הנקודות השנויות במחלוקת, לעניינים אחרים, שלא תמיד עוזרים בפתרון הקונפליקט.

לעומת זאת, אנו נוכחים לדעת, כי לנשים ישנן תכונות רבות שיכולות לסייע בפתרון סכסוכים ואף להיות מנהלות טובות יותר, בגישה המתאימה יותר למודל הניהול של שנות האלפיים:

הן נוטות לנקוט בשיטה המערבת יחסים בינאישיים, להיות יותר אמפתיות, לשים דגש רב יותר על פיתוח והעצמה ולייצר מערכות יותר שיתופיות ופחות היררכיות. איכויות אלו עשויות להוות יתרון ביצירת ארגונים בעלי תחושת לכידות גבוהה יותר, מעורבות עובדים ומוסריות גבוהה ולהביא להצלחת הארגון. כל אלו חשובים מאין כמותם, כמובן, גם בחיזוק התא המשפחתי ובניהול מערכות יחסים בכלל.

דרכם של קונפליקטים להציף בקרב המעורבים בהם, גברים כמו גם נשים, רגשות שליליים שונים: כעס, תסכול, חוסר אמון, עצב ועוד. לנשים ולגברים, כל אחד בצידו, יש את היתרונות והחסרונות שבניהול ויישוב הסכסוך. כמומחי ניהול ויישוב סכסוכים אנו נוכחים לדעת, כל פעם מחדש, כי ניתן לגשר על הבדלי הגישה בניהול הקונפליקטים, בין נשים וגברים, באמצעות מעורבות של צד שלישי מקצועי ומנוסה.

מעורבות של גורם אובייקטיבי ובלתי תלוי עשויה לסייע בהפחתת רגשות קשים ובניהול חכם ואפקטיבי של הסכסוך, שיביא לתוצאה יעילה, ממנה יהיו שני הצדדים מרוצים. בסופו של יום, גברים וגם נשים מעדיפים לחיות בשלום, לא בקונפליקט מתמיד.

.

* חפצי קופלה היא עו"ד ומגשרת, מנהלת תחום חינוך וקהילה, מרכז "עמק השווה" לניהול ויישוב סכסוכים

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה