בתקרת הזכוכית של הנשים הערביות אין אפילו סדק

"היום בכיתה המורה שאלה מה אנחנו רוצים להיות כשנהיה גדולים", התייפחה הילדה. "כל הבנות אמרו שהן רוצות להיות מורות. אני אמרתי מהנדסת. המורה צחקה ואמרה שאני צריכה לבחור מקצוע של בנות"

09/03/2015
ח'יר עבד אלראזק קבלו עדכונים מח'יר עבד
  • RSS

תקרת הזכוכית של נשים ערביות. צילום: שאטרסטוק

היה זה יום חורף נצרתי גשום וקר בתחילת שנות השמונים.
ילדה רזה עם שיער קצוץ ודמעות בעיניים שבה מבית הספר לביתה.

סבתא, שהיתה כבר רגילה לכך שהילדה חוזרת עם בגדים קרועים ורגליים פצועות ממשחק כדורגל פרוע עם הבנים, מעולם לא ראתה אותה חוזרת בדמעות. היא אספה את הילדה לחיבוק מגונן וחקרה בדאגה: "שו סאר חביבתי? למה את בוכה?"

"היום בכיתה המורה שאלה מה אנחנו רוצים להיות כשנהיה גדולים", התייפחה הילדה. "כל הבנות אמרו שהן רוצות להיות מורות. אני אמרתי מהנדסת. המורה צחקה ואמרה שאני צריכה לבחור מקצוע של בנות. 'את לא בן ,ח'יר', היא אמרה. 'יום אחד תביני'".

"אל תכעסי על המורה, יא סיטי", ביקשה סבתא, מתבוננת בילדה בעיניים גאות שאפילו הקטרקט המתקדם לא הצליח להסוות, "גם למורה אמרו את אותו הדבר כשהיא היתה קטנה. הטעות שלה היתה שהיא הקשיבה. אבל את, אל תקשיבי, יא סיטי. אף פעם אל תקשיבי לאף אחד שאומר לך שאת לא יכולה לעשות משהו רק כי את בת. רק את תקבעי את הגבולות שלך, את ולא אף אחד אחר".

אמנם לא נהייתי מהנדסת, אך את המילים של סבתא לקחתי איתי לחיים. ומה לגבי האחרות? אין זה סוד שגם היום הגעה למשרה בכירה במשק הישראלי היא משימה כמעט בלתי אפשרית לאזרח ערבי. אם מדובר באזרחית ערביה, הרי שזו כבר הופכת למשימה בדיונית ממש.

גם בשנת 2015, בתקרת הזכוכית הניצבת מעל ראשן של הנשים הערביות בישראל - אין אפילו סדק.

אני הראשונה להסכים כי לאשה הערבייה יש את כל הסיבות לטעון שהאפליה הממסדית היא האחראית העיקרית לאי השתלבותה בשוק העבודה הישראלי, אך אם ההיסטוריה לימדה אותנו דבר אחד זה שהתבכיינות על קיפוח תעזור לנו להתקדם בערך כמו ששירות צבאי עזר לדרוזים ולבדואים על מנת לזכות במעמד שווה ליהודים בארץ ישראל.

נשים, רוצות שהדברים ישתנו? תתחילו את השינוי אצלכן. תהיו מוכנות להתמודד עם מחיר השינוי. כל עוד נשים רוצות לשאר באזור הנוחות שלהן ולחכות שמישהו אחר יעשה את השינוי עבורן זה לא יקרה. רוצות ללמוד מקצוע שהחברה מגדירה כ "גברי" ולמצוא בו תעסוקה? תשברו מוסכמות, תלמדו, תצליחו ותוכיחו לכולם שטעו בגדול.

אני לא מדברת רק על תעסוקה אבל תעסוקה היא המפתח לעצמאות כלכלית ופריחה אישית. בלי הגשמה עצמית לא תהיה תקווה ובלעדיה, תחושות הייאוש והדיכוי יעברו לדור הבא. הגיע העת לקחת את גורלנו בידינו וכפי שאמרה איין רנד, "צריך להפסיק לשאול 'מי ייתן לי?' ולשאול במקום זה 'מי ימנע ממני?'".

 .

* ח'יר עבד אלראזק היא סמנכ"לית שיווק של עמותת 'קו משווה', הפועלת לקידום אקדמאים ערבים בשוק התעסוקה

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה