הסודות שהתגלו במפגש אישי עם חברות הכנסת

איך הגיבה ח"כ אורית סטרוק כשאלי ישי ביקש שתסיר מועמדותה רק בגלל שהיא אשה? מי המועמדת שנאזקה בהוראת הרבנות? וגם על המעשה המגונה שנחשפה אליו מועמדת הליכוד - מפגש פוליטיקאיות בכנס מעמד האשה בירושלים

05/03/2015
לילי בן-עמי קבלו עדכונים מלילי בן-עמי
  • RSS

פאנל חברות כנסת של ויצו. צילום: אורית שרף

רגע לפני הבחירות, כשהשמצות והפחדות היא השפה השגורה בשלטי החוצות, זכינו לשעה וחצי של אחווה נשית מרגשת בין פוליטיקאיות. מרכז נאורה למנהיגות ויצו ירושלים ערך ב- 25.2.15 כנס חברות כנסת בנושא מעמד האשה. כל המפלגות הוזמנו. לאולם המלא הגיעו ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי), ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), רחל עזריה (כולנו), גבי לסקי (מרצ), ענת ברקו (הליכוד) ורות קוליאן (ובזכותן).

כמנחת פאנלים ותיקה, בניתי את הערב כך שלכל מועמדת יינתן זמן שווה וקצוב לדבר, כאשר כל שנייה יקרה ומדודה בעזרת סטופר רץ. מתכון להצלחה.

בלטה בהעדרה רות קוליאן ממפלגת "ובזכותן חרדיות עושות שינוי", בשל מעורבותה בתאונת דרכים קלה. דקות לאחר תחילת הפאנל, נכנסה לאולם אשה חרדית נבוכה שהתיישבה בקהל בשורה האחרונה. במהרה הסתבר שזוהי גילה ישר, מספר 4 במפלגת "ובזכותן". ישר, פוליטיקאית בתחילת דרכה, ניגשה לבמת הפאנל והציגה עצמה. לפוליטיקה הגיעה לאחר שקוליאן סייעה לה במאבקה ברבנות כסרבנית גט.

סיפורה של ישר זכה לכותרות בתקשורת כאשר נכבלה באזיקים למיטת חוליה בהוראת הרבנות. דבריה חוללו דרמה מרגשת באולם, שהגיעה לשיא כאשר ח"כ עליזה לביא נעתקה ממקומה בהתרגשות "זו את? לא זיהיתי אותך!". לביא ניגשה לישר והעניקה לה חיבוק חם והקהל הריע בהתלהבות. ח"כ ד''ר עליזה לביא נחלצה בזמן אמת לעזרתה של ישר הכבולה באזיקים וסייעה לה.

כאשר הצגתי את ח"כ אורית סטרוק סיפרתי לקהל שהיא שברה שיא עולמי כפרלמנטרית עם הכי הרבה ילדים (11) ושאנו מפרגנות ורואות חשיבות רבה בשילובן של אמהות בצמרת הפוליטית. סטרוק סיפרה שהיא מופתעת מהנתון, ובהמשך ביקשה להבהיר "אני לא פמיניסטית". היא הסבירה שהיא מקיימת משק בית שבו יש בחירה חופשית - "אני יכולה לגדל את הילדים ובעלי ייצא לעבוד, וההיפך. כל אחד כרצונו". בתגובה, גבי לסקי הבהירה לקהל "פמיניזם זה שוויון, לא אפליה. פמיניזם זה לקבל כל אחת ואחד כפי שהיא או הוא רואים את עצמם". דבריה זכו למחיאות כפיים.
בהמשך, בתגובה לשאלה שהופנתה אליה, אמרה סטרוק שהיא תומכת בביטול ההתיישנות על עבירת גילוי עריות, נושא עליו היה קונצנזוס בין חברות הפאנל.

ח"כ עליזה לביא פתחה בעובדה שרבים מאתנו לא יודעים: עד לפני כמה חודשים החוק לגבי חוק חובת ממונה על הטרדות מיניות - לא חל על משטרת ישראל. לביא זוכה להערכה רבה ע"י ארגוני הנשים. היא הוכיחה את עצמה כיו"ר מצטיינת של הועדה לקידום מעמד האשה בכנסת בזכות עשייתה פורצת הדרך והקשב הרב שגילתה לצרכים בשטח. "צמחתי בעולם ההלכה ועל חוסר אומץ של רבנים שלא מאפשרים מקום לנשים" ,סיפרה וביקשה להרחיב לא רק על חקיקה, אלא גם על חשיבה וגישה מגדרית.

ח"כ לביא הדגימה עמדתה בסיפור מהימים בהם התהלכה בכנסת עם רגל מגובסת. בסביבתה הביעו פליאה, וסיפרו לה שכאשר רה"מ שבר לאחרונה את רגלו - הוא הסתגר ולא הרשה לצלמו. "שאלתי אותו אם זה נכון - והוא אמר שכן". לביא הסבירה: "אני רוצה לקחת את מקום החולשה, ההתנצלות, המקומות המורכבים יותר - ומהם לבנות. יש להבין שבמודל שאנו מייצגות יש חשיבות רבה יותר ממה שנראה לעין".

דר' ענת ברקו, סא"ל במיל', סיפרה שמעולם לא הייתה חברה באף מפלגה: "אני פה כי ראש הממשלה פנה אלי וביקש ממני להצטרף לרשימת הליכוד". ברקו סיפרה שכל חייה עסקה בבטחון וכי גם בכנסת בכוונתה לקחת חלק בועדת חוץ ובטחון "כי בטחון זה גם עניין של נשים". ברקו העידה שכל חייה נתקלה בחוסר השוויון "יש לי מליון סיפורים על תקרת הזכוכית ועל הרצפה הדביקה. בצבא תמיד שאלו אותי 'את מסוגלת?' והתייחסו ליכולות הגופניות המוגבלות של נשים".

עו"ד גבי לסקי המכהנת כיו"ר הועדה לקידום מעמד האשה בעיריית תל אביב, סיפרה שכאשר הייתה עוזרת פרלמנטרית צעירה היא קיבלה מכתב מאשה בשם אליס מילר שביקשה להיות טייסת. לימים מילר היא שפרצה את הדרך לטייסות בצה"ל. לסקי הוסיפה כי בין היתר בעשייתה הציבורית הצליחה להעביר את החלטה 1325 לשילוב נשים בכל מוקדי קבלת החלטות כחוק עירוני.

רחל עזריה שגם מכהנת כיו"ר הועדה לקידום מעמד האשה בעיריית ירושלים, אמרה בפאנל משפט מהדהד: "גברים מתקבלים על סמך פוטנציאל ונשים מתקבלות על סמך עשייה". עזריה התפרסמה בזכות מאבקיה כנגד הדרת נשים, תמיכה בנשות המילואימניקים והצלחתה להשיג סבסוד צהרונים.

אשה מהקהל שאלה "מדוע ממשיכים לפעול 'אוטובוסי מהדרין' בהם אני נאלצת לשבת מאחור מושפלת?" גילה ישר נעמדה וסיפרה בגאווה שהיא, כאשה חרדית, תמיד יושבת דווקא בשורה הראשונה. דבריה זכו שוב לתשואות. עזריה השיבה שעדין ישנן בעיות באכיפה וכי באוטובוסים ישנן מדבקות המיידעות שכל אדם רשאי לשבת בכל מקום כרצונו. ברקו סיפרה בהתרגשות "יום אחד נכנסתי לאוטובוס מהדרין, גברים מקדימה ונשים מאחורה, ואני רואה בסוף האוטובוס בשורה האחרונה גבר יושב ומאונן. נדהמתי איך כולם, הגברים והנשים, התעלמו. כל 'הצדיקים' כאן לא רואים סוטה מין שיושב לידן ופוגע בכבודן? צרחתי ועשיתי מהומה והסוטה ברח".

ביקשתי מסטרוק לספר על המקרה שבו התבקשה להסיר מועמדותה לכנסת אך ורק בגלל שהיא אשה. כזכור, ח"כ אלי ישי ביקש זאת מח"כ אורי אריאל שעה שנבחן איחוד רשימותיהם. סטרוק השיבה "נבחרתי לא כי אני אשה, אלא בגלל הפעילות הציבורית שלי. ופתאום מצאתי עצמי במצב הזה - רק בגלל שאני אשה. הרב מזוז שאליו נשמע אלי ישי הציב תנאי של הסרת המועמדות שלי. לא ציפיתי למבול הפניות שקיבלתי מהציבור שלי הדתי לאומי. כולם אמרו לי 'אל תוותרי', השבתי שבעיני זה מובן מאליו".

רגע לפני שהסתיים הפאנל התחוללה דרמה נוספת, כאשר לחדר נכנסה רות קוליאן מלווה  במצלמות טלוויזיה, כשעל ידה צמיד האשפוז מבית החולים."היה לי חשוב להיות פה", אמרה מי שידעה לא מעט מלחמות וסיפרה את הסיפור המרתק של הקמת מפלגתה. ברקו ביקשה להגיב והצהירה שהיא תומכת בקוליאן. גם יתר המועמדות שידרו דברים דומים ובאוויר עמדה תחושה חזקה של אחווה.

באותו ערב היה באולםרוב נשי. סיפורי המועמדות נספגו בצמא ועוררו הזדהות. הערב עורר תקווה והתרגשות והמחיש את החשיבות והצורך ביצוג שווה לנשים -מכל המגזרים- בכל מוסדות ההנהגה וההשפעה.

את הכנס סיימתי במשפט "הערב כולנו חשנו באחווה נשית חזקה, שמסתבר שקיימת גם בתוך הפוליטיקה וגם בעיצומו של מסע בחירות לכנסת. אחווה נשית ומנהיגות נשים - זה המסר שלנו בויצו ירושלים".

* לילי בן עמי היא  אשת חינוך, מנהלת מרכז נאורה למנהיגות נשים ע"ש פוריצקי ויצו ירושלים, ומגישת הפינה החברתית בתוכנית הטלויזיה "עושים סדר חדש".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה