איזו מפלגה הכי טובה לנשים?

בפרויקט ראשון מסוגו של סלונה בדקנו איזו מפלגה פעלה באופן הכי משמעותי למען נשים בכנסת ה-19, ייצגה אותן, אפשרה להן ייצוג, דאגה לזכויותיהן ולרווחתן הכלכלית והחברתית. התוצאות מפתיעות

05/03/2015
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS

בבואנו לדרג את המפלגות המובילות על פי פעילותן למען נשים, התייחסנו לפרמטרים הבאים:

1. שינוי בייצוג הנשי - בדירוג הכמותי נבחן אחוז הנשים ברשימות לקראת הכנסת ה-20 ובדירוג האיכותני נבדקה עשייה מפלגתית בכנסת ה-19, אולם נלקח בחשבון השינוי בהיקף הייצוג הנשי בין הכנסת ה-19 לכנסת ה-20 (עלייה/ירידה/ללא שינוי), כיוון שהוא מהווה אינדיקציה לאג'נדה נשית ככלל.

2. שקלול - במסגרת השקלול הענקנו יותר משקל לעשייה יחסית לייצוג נשי במפלגות, משתי סיבות: 1. בסופו של דבר מה שחשוב ומשפיע הוא העשייה בפועל ולא מס' הנשים במפלגה לבדו. 2. אנחנו מאמינות שלא רק נשים צריכות לפעול לקידום נשים ולטובתן, אלא המפלגה כולה, גברים הפועלים לקידום נשים מסייעים ביצירת שינוי תודעתי חשוב.

3. עשייה מפלגתית בפועל - עשייה פרלמנטרית הכוללת הצעות חוק, בעיקר כאלה שאושרו אבל גם כאלה שעברו בקריאה ראשונה או שנייה ו/או נבלמו ע"י האופוזיציה (ראו סעיף 5) וכן תיקוני חקיקה. ההתייחסות היתה למפלגה בכללותה ולא התבססה רק על עשייה של ח"כ יחיד/ה, אולם עשייה כזו, אם היתה בולטת, צוינה לטובה בנפרד.

4. עשייה עקיפה - לעיתים יוזמת חקיקה מסוימת אינה מתייחסת לנשים כמגזר ולעיתים ח"כ מעורר שיח תקשורתי הנוגע לנשים ללא עשייה בפועל - במקרים כאלה נלקחה בחשבון ההשפעה התודעתית, העשויה להיטיב עם נשים בעקיפין בטווח הקצר והארוך.

5. גודל המפלגה - מפלגות גדולות (ובפרט מפלגת השלטון) הן בעלות אפשרויות השפעה רבות יותר יחסית למפלגות קטנות. לפרמטר הזה יש שתי השלכות: 1. ציפיות גדולות ממפלגות גדולות. 2. הערכה יתרה למפלגות קטנות בעלות עשייה רבה.

6. קואליציה או אופוזיציה - מפלגות שיושבות בקואליציה הן אלה שיכולות ליזום חקיקה ולפעול ביתר שאת. אולם, כפי שנראה בהמשך, למפלגות אופוזיציה יש שני תפקידים חשובים:
1. לשתף פעולה ולא להתנגד ליוזמות חקיקה למען נשים 2. לפעול ברמה התודעתית.

7. הצעות חוק משותפות - יוזמות חקיקה המשותפות ליותר ממפלגה אחת, העניקו נקודות זכות לכל המפלגות המעורבות בה.

8. אופן בחירת הנשים במפלגה - לאופן הבחירה של הנשים במפלגות השונות יש משמעות גם מבחינה איכותנית. מפלגה שבוחרת אשה בפריימריז היא מפלגה עם אמירה משמעותית ואג'נדה נשית מובהקת, בהשוואה למפלגות שבחרו נשים באמצעות שריונים.

העשייה נמדדה בסקאלה של 0-5  כאשר 0 מציין אי עשייה למען נשים ו-5 מציין עשייה מרובה.

 

תוצאות הדירוג.

יש עתיד - ייצוג מספרי


נשים ברשימה: יעל גרמן, קארין אלהרר, עליזה לביא, פנינה תמנו-שטה

נימוקים והערות:

1. המפלגה הראשונה שהכניסה בעוצמה לשיח הציבורי את נושא הייצוג הנשי כחלק מתפיסת עולמה.

2. עשייה ממשית וחשובה בתחומים גדולים וקטנים כאחד. בלטו לטובה: חוק הסרטונים, שקידמה ח"כ יפעת קריב, שאוסר הפצת תכנים מיניים במרחב האינטרנטי. הפצה כזו תחשיב את המפיץ כעבריין מין ואת הנפגעת כקרבן להטרדה מינית, שדינה עד 5 שנות מאסר, תיקון לחוק זכויות נפגעי עבירה המאפשר לנפגעי עבירה לבחור את מין החוקר, תיקון לחוק מענק הסתגלות לנשים שיוצאות מהמקלטים המאפשר להן לקבל את המענק ביום יציאתן ותוספת מימון פוליטי לרשימות ברשויות המקומיות שיש בהן שליש נשים, שגם אותו קידמה ח"כ קריב.

3. עשייה מרשימה במיוחד של ח"כ עליזה לביא, שעמדה בראש הועדה לקידום מעמד האשה ולשוויון מגדרי וניצלה את תפקידה לטובה עד תום, בניגוד לחלק מקודמותיה בתפקיד שיכולות היו להשפיע והסתפקו בעשייה מינורית. בין היוזמות החשובות שהתקבלו בזכות לביא: בדיקת פערי השכר בארגונים במגזר הציבורי והשלישי תוך התייחסות למין העובד, ייצוג נשים הולם בוועדה למינוי דיינים ובוועדה לבחירת שופטים (בשיתוף ח״כ שולי מועלם מהבית היהודי וזהבה גלאון ממרצ, בהתאמה).

4. שיתופי פעולה עם ח"כים מכל קצוות הקשת הפוליטית (מרצ, הבית היהודי, חד״ש), המעידים על אכפתיות אמיתית.

5. לגנותם: ההתייחסות הסקסיסטית של יאיר לפיד ועפר שלח לעדי קול.

 

מרצ - ייצוג מספרי


נשים ברשימה:
זהבה גלאון, מיכל רוזין, תמר זנדברג

נימוקים והערות:

1. למרות ישיבתה באופוזיציה, עשתה המפלגה עבודה טובה ורבה למען נשים ע"י קידום הצעות חוק רלוונטיות.

2. דוגמאות לעשייה משמעותית: ח"כ גלאון דאגה לקידום חוק העלאת גיל הנישואין מ-17 ל-18 (עם ח"כ דב חנין מחד"ש), שאושר בסופו של דבר תודות לח"כ יריב לוין (ליכוד). לנושא ייצוג הולם בוועדה לבחירת שופטים (עם ח"כ עליזה לביא מ"יש עתיד") ועוד. ח"כ מיכל רוזין הובילה את תיקון החוק למניעת הטרדה מינית, המגדיל את תקרת הפיצויים למוטרדת ללא הוכחת נזק וכן תיקון הנוגע להטרדה מינית במסגרת יחסי מרות, המייתר את הצורך בדחיית ההצעה בצורה ברורה מצד הנפגעת. ועוד: אישור ההיעדרות של סטודנטיות בשל הריון, לידה או טיפולי פוריות (עם שר החינוך שי פירון מ"יש עתיד"), חלוקת זכויות פנסיה בגירושין (עם ח"כ חיים כץ מהליכוד), המאפשר לנשים שלא צברו פנסיה במשך שנים בעקבות טיפול בילדים בבית או בגלל שעבדו בעבודות ללא צבירה פנסיונית, לקבל את חלקן בחסכון הפנסיוני של בעליהן לשעבר.

3. יו"ר מפלגה אשה שנבחרה בפריימריז ללא שריונים.

המחנה הציוני - מקום 3 בדירוג מפלגות למען נשים


נשים ברשימה:
ציפי לבני, שלי יחימוביץ, סתיו שפיר, מירב מיכאלי, רויטל סווייד דהאן, מיכל בירן, קסניה סבטלוב, אילת נחמיאס ורבין, יעל כהן-פארן

נימוקים והערות:

1. אלה שדרגו את המפלגה במקום גבוה ציינו שהיא הרוויחה אותו בזכות פעילותו של בוז'י הרצוג, שעמד בראש מפלגת העבודה ועשה לא מעט למען נשים, כולל עמידה בראש ועדה שגיבשה תכנית הטבות לנשים מוכות ששוהות במקלטים, בעוד שציפי לבני, שעמדה בראש "התנועה" בכנסת ה-19 והתאחדה עם הרצוג במערכת הבחירות הנוכחית, בלטה באי-העשייה השיטתית שלה למען נשים, למרות מספר צעדים הצהרתיים.

2. פעילות מרשימה של מפלגת העבודה למרות היותה מפלגת אופוזיציה, בין השאר בהגשת שאילתות ובהעלאת נושאים מגדריים לסדר היום התקשורתי והציבורי.

3. סתיו שפיר עשתה צעד תקדימי כח"כ צעירה כשהעלתה לדיון את נושא השקיפות ועוד בוועדת הכספים - טריטוריה גברית מובהקת. לצד עצירת כספים בפועל מתוך שאיפה לחלוקה הוגנת יותר שתיטיב גם עם נשים, יצרה ספיר שיח תקשורתי נשי חשוב.

4. מרב מיכאלי יזמה או הצטרפה להצעות חוק רבות: החוק למאבק בעבירות מין באינטרנט, מתן דמי לידה למשרתות קבע, חיוב הרשויות המקומיות לקרוא לפחות ל-40% מהמקומות הציבוריים בתחומן על שם נשים ועוד.

הרשימה המשותפת - מקום 4 בדירוג מפלגות למען נשים

נשים ברשימה: עאידה תומא סלימאן, חנין זועבי

נימוקים והערות:

1. למרות הדרה יחסית של נשים מהרשימה ולמרות העדר מצע משותף, ניתן להתרשם מהמצע של חד"ש שהמפלגה תדאג להגדיל את סיכוייהן של נשים לתעסוקה בתנאים נאותים וללא חשש לאפליה, תקדם את החלת חוק חינוך חינם, תבטל את אפליית הנשים כולל סחר בנשים והעדפה מתקנת.

2. עשייה בפועל: חוק תוספת מימון פוליטי לרשימות ברשויות המקומיות שיש בהן שליש נשים (זועבי וחנין בשיתוף ח"כים מ"יש עתיד"), העלאת גיל הנישואין ל-18 (ח"כ דב חנין בשיתוף זהבה גלאון וחנין זועבי), ייזום חוק הארכת חופשת הלידה ל-14 שבועות, חוק דמי מחלה להורים לילדים בעלי מוגבלות שקידם ח"כ דב חנין, שהרבה לשתף פעולה עם מפלגות אחרות, בין השאר עם ח"כ מיכל רוזין (מרצ) בתיקוני חקיקה חשובים בחוק למניעת הטרדות מיניות.

3. המועמדת החדשה עאידה תומא-סולימאן, המדורגת במקום 5 ברשימה המשותפת, היא אחת הפעילות הפמיניסטיות הבולטות באוכלוסיה הערבית וממובילות המאבק למניעת אלימות נגד נשים בחברה הערבית, נגד תופעת הרציחות "על רקע בוד המשפחה" ומקימת העמותה הפמיניסטית "נשים נגד אלימות".

4. עובדת היותן מפלגות ערביות גורמת לציבור עוורון חלקי שמונע מהן לקבל את הקרדיט על עשייה חברתית.

 

ישראל ביתנו - מקום 5 בדירוג מפלגות למען נשים


נשים ברשימה:
אורלי לוי-אבקסיס, סופה לנדבר

נימוקים והערות:

1. ייצוג הנשים הוא אקראי ולא נובע מתפיסת עולם מגדרית.

2. למפלגה אין אג'נדה מוצהרת של עשייה למען נשים וגם אין מצע רשמי, אלא חזון מפלגתי ובו הרעיון הרלוונטי היחיד המוזכר בו הוא קידום מערכת צהרונים עד לשעה 17:00 לילדים מגיל חצי שנה ועד גיל 6, כך שנשים יוכלו לצאת לעבוד במשרה מלאה.

3. המפלגה הרוויחה לא מעט נקודות בזכות ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, שידועה בזכות עשייתה הרבה בתחומי רווחה וזכויות ילדים ואמהות. עם זאת, רוב פעילותה הזכורה לטובה של אבקסיס-לוי נעשתה בכנסת ה-18, בעוד שבכנסת הנוכחית עשייתה למען נשים פחתה, ייתכן גם כי בשל חזרתה לכנסת אחרי חופשת לידה, מה שעלול להשפיע על אפשרויות העשייה בפועל (העדרויות, הארכת חופשת הלידה וכו').

הליכוד - מקום 6 בדירוג מפלגות למען נשים


נשים ברשימה:
מירי רגב, גילה גמליאל, ציפי חוטובלי, ד״ר ענת ברקו, נאוה בוקר

נימוקים והערות:

1. ביקורת רבה מצד המדרגות הופנתה לליכוד על כך שכמפלגת שלטון בעלת פוטנציאל ההשפעה המשמעותי ביותר, בחרה בפעילות מנומנמת ובעשייה מועטה למען נשים, בפרט כשבכנסת האחרונה ישבו המפלגות הדתיות באופוזיציה.

2. חלק מהפעילות שנעשתה בכל זאת: אישור סופי של חוק העלאת גיל הנישואין (ביוזמת זהבה גלאון ממרצ, ח"כ דב חנין מחד"ש, ח"כ חנין זועבי מבל"ד), חוק זכויות הפנסיה בגירושין (עם ח"כ זהבה גלאון ממרצ), שורת מינויים ורפורמות לטובת נשים, כמו עשר נשים מתוך 15 חברי מועצה לרשות השנייה, רפורמה הכוללת קידום נשים בכירות בשירות הציבורי וצמצום פערי שכר במגזר, יצירת תכנית פעולה כוללת לשילוב נשים במוקדי קבלת החלטות המתבססת על החלטה 1325 של מועצת הבטחון של האו"ם ועוד.

3. ראש הממשלה בחר לא פעם שלא לאשר חוקים ששאפו להיטיב עם נשים. כך ניסתה ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) לקדם חוק להסכמי קדם נישואין שמטרתו למנוע סרבנות גירושין, אותו ניסו לקדם גם ח"כ דב ליפמן (יש עתיד) וציפי לבני (התנועה) ובשלושת הפעמים נתקלו בהתנגדות עיקשת של הממשלה.

4. נקודת האור במפלגה היא ח"כ ציפי חוטובלי, שעשתה לא מעט לקידום נשים למרות העובדה שילדה במהלך הכנסת ה-19 ונעדרה במשך מספר חודשים. גם אם יזמה הצעת חוק אחת בפועל (שריון מקומות לנשים בועדה למינוי דיינים), הצביעה בעד יוזמות חשובות כמו חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, מינוי אשה כמנהלת בתי הדין הרבניים, הבטחת ייצוג הולם לנשים בועדות הדיינים ועוד.


הבית היהודי - מקום 7 בדירוג מפלגות למען נשים


נשים ברשימה:
איילת שקד, שולי מועלם-רפאלי, אורית סטרוק

נימוקים והערות:

1. שיעור ייצוג נשי נמוך לאורך זמן, כלומר, ללא שינוי לטובה לקראת הכנסת ה-20.

2. היעדר תפיסה מקדמת נשים במצע, למרות הצהרות בתקשורת על חתירה לשוויון הזדמנויות ולסגירת פערים חברתיים. בנוסף, הכרעה לטובת סוגיות של דת והלכה במקרים בהם התנגשו עם סוגיות של ייצוג נשי, כך, למשל, טורפד הניסיון של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) להבטיח ייצוג של 50% נשים במועצות הדתיות.

3. נקודה לרעת איילת שקד - ח"כ עם הרבה כח במפלגה וגם בציבור, אותו יכולה היתה לנצל למען נשים ועל אף היותה חילונית בחרה ליישר קו עם נורמות דתיות, המתאפיינות בהדרת נשים ובאי-עשייה לטובתן ולרווחתן.

4. נקודה לטובת ח"כ שולי מועלם-רפאלי על עשייה חברתית ענפה, כולל קידום החוק למינוי נשים בוועדה למינוי דיינים (עם ח"כ עליזה לביא מ"יש עתיד").

5. נקודה לטובת ח"כ אורית סטרוק שיזמה את התיקון לחוק הפוריות, המגן על עובדות הנמצאות בתהליך פוריות גם אם החליפו מקום עבודה,


המפלגות הדתיות - מקום 8 בדירוג מפלגות למען נשים

נשים ברשימה: אין

נימוקים והערות:

1. הדרת נשים עקרונית ומוחלטת מהמפלגות.

2. למעלה מ-20 מיליון שקל מתוך תקציב התמיכות במחצית הראשונה של 2014 הועברו למוסדות חרדיים, סכומים שהיו צריכים להגיע בחלקם לגופים הפועלים למען מטרות חברתיות ובכללן לנשים נפגעות אלימות. בפועל, הופנו מרבית הכספים לארגונים תורניים, אולפנות וישיבות.

3. למרות המצע המדגיש טיפול בסוגיות רווחה, התבלטו המפלגות בחוסר העשייה שלהן למען נשים. היותן מפלגות אופוזיציה העניקה להן, אמנם, פחות אפשרויות השפעה, אבל כשיכולות היו לסייע בקידום סוגיות חשובות, כמו למשל הצעת החוק להסרת איום המאסר מבני זוג, שנישאו בטקס פרטי ללא רישום ברבנות, בחרו להתנגד וטרפדו את המהלך. אם רק היו רוצות, יכולות היו להביא לשינוי תודעתי ותקשורתי, כפי שעשו מפלגות אופוזיציה אחרות (מרצ, העבודה) ובכך לפעול לטובת נשים באופן עקיף.

                                                                           ***

מפלגת כולנו - הבטחה או אשליה?


מפלגת כולנו - 38% ייצוג נשים

נשים ברשימה: רחל עזריה, טלי פולסקוב, ד"ר יפעת שאשא-ביטון

בסופם של דיונים הוחלט שלא להכניס את מפלגת "כולנו" בראשות משה כחלון לשקלול, כיוון שבהיותה מפלגה חדשה, אין עשייה מאחוריה ולכן גם אי אפשר להעריך אותה. כן חשוב להתייחס למפלגה משני היבטים, שניהם בגדר הבטחה עתידית:

1.  שיטת הריץ' רץ' (שיבוץ גבר-אשה-גבר-אשה) שהיתה בשורה מרעננת בפי המפלגה, החלה בקול תרועה רמה אך התגלתה כהבטחה חסרת בסיס, כאשר כחלון מיהר להציב גנרל במקום השני (גלנט) וגברים נוספים במקומות 3,4. במקומות הבאים שיבץ נשים (רחל עזריה, שעשתה רבות לקידום מעמד האשה בתפקידה כסגנית ראש עיריית ירושלים וממובילות מחאת העגלות), טלי פלוסקוב וד״ר יפעת שאשא-ביטון), אך על פי הסקרים לא בטוח ששתיים מהן ייכנסו למקומות ריאליים.
2.  מס' הנשים והאחוז שלהן (38%) הוא לא מבוטל והנשים עצמן בעלות רקורד מרשים של עלייה למען נשים והכל עוד פתוח. מה שבטוח הוא שחובת ההוכחה היא על "כולנו".

המדרגות

טל שניידר - עיתונאית ובלוגרית, בעלת ה׳פלוג׳ - הבלוג הפוליטי

אושיק פלר - דוקטורנטית למגדר באוניברסיטת ת"א, לשעבר מנהלת המכון הישראלי לדמוקרטיה

לימור בר און - יועצת אסטרטגית, לשעבר ראש המטה של לימור לבנת

דינה אברמסון - עיתונאית ופובליציסטית דתייה, בעלת משרד הפרסום סימפל מדיה

שגית פסטמן - תחקירנית ועיתונאית

שירה מרגלית - יו"ר סלונה

מערכת סלונה

.

* הייצוג המספרי נקבע על פי מספר המקומות הריאליים שנמדדו בממוצע הסקרים של חודש פברואר 2015

.

* תחקיר: שגית פסטמן. לתחקיר המלא
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה