תסלחו לי, אני לא יכולה יותר לשתוק

"רוי מסרב לשחק, נגה נאחזת במוצץ שלה כמו נרקומנית ולנתן לא מפסיק לברוח פיפי. האם אני לא עושה את העבודה שלי כראוי?" - גננת בגן עירייה מתמודדת יום יום עם ההשלכות של "חוק חינוך חינם לבני 3". הפנינג של "גן זה לא מחסן" ייערך מחר, 4.3, ב-16:00

03/03/2015
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • RSS

הפגנת גן זה לא מחסן

אני גננת במשרד החינוך ומתהפכת במיטתי כבר שנתיים. על פי חוק אסור לי לספר בפומבי מה עובר על ילדים בני שלוש בגן מאז שהחילו את "חוק חינוך חינם". אסור לי, אבל אני מרגישה שמחיר השתיקה כבד עלי מבחינה מוסרית ומקצועית ויותר מזה, כבד על הקטנטנים.

כדאי שתדעו שבכל רגע נתון מישהו מהם סותם את האזניים, כי גלעד אמר לאמא שלו שלא אוהבים אותו בגן, רוי מסרב לשחק, נגה נאחזת במוצץ שלה כמו נרקומנית ולנתן לא מפסיק לברוח פיפי. האם אני אשמה? האם אני לא עושה את העבודה שלי כראוי? כל כך קטן לנו בין ארבעת הקירות שלנו.

"אל תייללי", אני אומרת לעצמי שוב "תיזכרי בשנה שעברה. כמה טוב לך עכשיו". כי בשנה שעברה לא היו לי שירותים בגן והילדים היו רצים במסדרון ומשתינים על עצמם בדרך ונתן המשיך לפספס עד סוף השנה וגם שחר מהגן השני. כי בשנה שעברה איתמר לא הפסיק לאונן בגלל העומס והבלגן ואריאל נשך את אתי הסייעת בפטמה עד שהייתה כחולה במשך שבועיים, ולא היו לי כלים להתמודד איתם וגם לא זמן, כי הייתי צריכה לטפל בהצפות ובחולדות ובמזגנים שלא עובדים.

כי בשנה שעברה היו שלושה גרמי מדרגות שהיינו צריכים לעלות ולרדת כדי להגיע לחצר הקטנה שהקצו לנו ולא היתה לי עזרה כי אתי בדיוק ניקתה ואני הייתי בשירותים עם הילדים ופתאום הייתה צעקה גדולה ורצתי לראות ומסתבר שאביגולי החליטה לרדת ונפלה במדרגות. בלילה ההוא לא יכולתי יותר והתחננתי לסיוע נוסף. פחדתי שמישהו מהם ימות. למזלי שמעו את תחינתי. יום למחרת הגיעו שתי סייעות לגן שלי ולגן שלידי.

זה הזמן לומר, שבמערכת יש לא מעט אנשים שעושים לילות כימים כדי שהיישום של החוק הזה יצליח. המפקחות במשרד החינוך מתרוצצות מגן לגן, מכבות שריפות, מלמדות ומכשירות גננות, דואגות למבנים חדשים, מלטפות ומחבקות. המחלקה לגני ילדים אינה אטומה. היא מעורבת בכל דבר שקורה בשטח ומנסה לספק מענה. עובדים שם מסביב לשעון באמת. רובם. ואיכשהו הם נשארים נאמנים למערכת ולא מספרים את מה שאני מספרת עכשיו.

אל תכעסו עליי. אני מרגישה שאני מוכרחה לספר את האמת: זו פשוט הפקרות לשים שתי נשים לשמור, לטפל, לחנך, לחבק ולהכיל 35 ילדים. שמישהו שכח שעם כל הכבוד לחוק חינוך חינם אסור להביא את הכמות לפני האיכות.

למערכת אסור לשבור ולשחוק את הפרטים שבה ולאנשי החינוך אסור בשום אופן לפגוע בילדים. אז תסלחו לי בבקשה שאני לא יכולה יותר לשתוק. אני לא חושבת שאנחנו, סייעות, גננות ומפקחות, רכזות ועובדי עירייה, צריכים לשאת באחריות של הפקרת הדור הזה. לא לזה נרשמתי ואני לא מוכנה לצלק אף ילד בחסות 'ההישג' המדומה של חינוך חינם לגילאי שלוש. וגם אתם לא.

 זו נקודת המבט שלי תארו לכם מה היו אומרים הילדים לו ידעו לבטא את עצמם.

* נועה, גננת מתל אביב, "ארגון גננות מחנכות"

.

ברביעי הקרוב (4.3) ב- 16:00 יקיימו הורים וילדים הפנינג פורים בכיכר רבין בת"א, במחאה על התנאים והצפיפות בגנים העירוניים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה