הנשים יכולות להכריע את הבחירות

אנחנו, הנשים, מהוות רוב מספרי באוכלוסיה. למעלה ממחצית המנדטים עשויים להגיע מנשים. במערכת בחירות שתוצאותיה עלולות להיות צמודות כל-כך, מדובר בפוטנציאל שיכול להכריע את הכף

05/03/2015
רונית הבר קבלו עדכונים מרונית
  • RSS

רונית הבר. צילום: טל אטרקצי

נשים בישראל הן כוח אלקטורלי שנלקח בחשבון אבל לא בא לידי ביטוי. לא בא מספיק לידי ביטוי. אנחנו מהוות רוב מספרי, כך שלמעלה ממחצית המנדטים עשויים להגיע מנשים.

במערכת בחירות שתוצאותיה עלולות להיות צמודות כל-כך, מדובר בפער שישווה לאחד הגושים יתרון. נוסיף לכך את המנדטים הנוספים המתחבאים בקרב מיליון נשים שכלל לא הצביעו בבחירות הקודמות ויש פה פוטנציאל שיכול להכריע את הכף. אבל המפלגות הגדולות לא מדברות איתנו, לא מחזרות אחרינו והנושאים שנוגעים לנשים נשארים בשוליים.

הההיבט הנשי במערכת הבחירות הנוכחית קיבל ביטוי תקשורתי בתקופת הפריימריז, כשזה נגע למספר הנשים ומיקומן ברשימות - ומאז גווע. בוז'י הרצוג פנה ישירות לנשים לראשונה רק שלושה שבועות לפני הבחירות, בכנס שדולת הנשים. ביבי נתניהו לא עשה גם את זה.

לפי התחזיות יהיו השנה לראשונה כ-30 נשים בכנסת, הישג מספרי אדיר לעומת 27 הנשים בכנסת ה-19, ועדיין רחוק מאד מלשקף שוויוניות. אבל לא די להסתכל על המספרים, כי לפי ממצאי "מדד המגדר" של מכון ואן-ליר, אי-השוויון המגדרי לא הצטמצם ב-10 השנים האחרונות. למרות ההישגים במיקרו, לא היה שינוי במאקרו. כלומר, בפועל המצב מדרדר.

לצד הייצוג נדרשת גם אג'נדה נשית שתחלחל למקומות שבהם מתקבלות ההכרעות בנוגע לסדר היום: איראן או דיור? חמאס או חינוך? השקפת עולם כוללת, מאופיינת, שתאלץ את החשיבה הגברית להיפתח אליה, כי לחשיבה הגברית אין ספקות: זה איראן, החמאס ונתניהו. אבל אנחנו חושבות אחרת.

נשים הן הרבה יותר מסקטור, האג'נדה שלהן רחבה. הן יצביעו עבור מפלגה שתפעל למען הצרכים שלהן ולמען סדר היום שלהן. פחות משנה להן כמה נשים מיוצגות ברשימה כזו או אחרת. הבעיה היא שלרוב הנשים מושג איזו מפלגה פועלת למענן, קשובה להן, מושפעת מהן ומעמידה אותן בסדר עדיפויות גבוה, זה מה שעולה מסקר שערכו למעננו TRI מחקרים אסטרטגיים.

אז אם אנחנו לא נדע, מי ידע בשבילנו? זו האחריות שלנו לבחון מה המפלגות עשו למעננו ומה הן מתכוונות לעשות בעתיד - ולבחור בהתאם. רק כך נוכל להכתיב סדר יום חדש. כי מה שנדרש היום הוא restart. סדר היום הנדרש הוא כזה שיש בו יותר ממנטרה אחת, "איראן", כזה שיועיל לכלל החברה בישראל, שיגרום לכלל הנשים לגלגל בטבעיות על הלשון את המילה "פמיניסטית" וגם גברים ימצאו בה את היופי.

כי אג'נדה נשית אינה מותרות או פריבילגיה של נשים בלבד. חברה שוויונית שמקדמת נשים, שמתנגדת להדרתן, שדואגת לשוויון מגדרי בשכר ולייצוג שוויוני מגדרי בבתי משפט (וגם בקבינט הבטחוני), היא חברה בריאה יותר ומשגשגת יותר, חברה שלא מאפשרת לשכבה של מטרידים מינית להשתלט על צמרת משטרת ישראל מלכתחילה, במקום להעניש אותם בדיעבד.

משטרה כזו, בסופו של דבר, היא מקצועית יותר כי חומר אנושי מסוג אחר מתגלגל לפסגה שלה והרווח הוא של כל האוכלוסייה. כן, אנחנו יכולות לגרום לזה לקרות.

ממשלה שראייתה מושפעת מהשקפת עולם נשית לא תמהר להקצות משאבים למגזרים כוחניים כי נשים הן רוב מוחץ בין עניי ישראל. זה על חשבונן. ממשלה כזו תסתכל על מפוטרי הדרום ותראה את האישה, תושבת הפריפריה, שבעלה מאבד את התלוש שלו, ובהתאם לתמונת המצב הזו תקבל את החלטותיה.

מחקר שנעשה ע"י פרופ מיכל שמיר מצביע על כך שנשים בישראל נוטות להצביע מרכז-שמאל, כך גם ב-64 מתוך 70 מדינות בעולם המערבי, כי תפיסת עולמן הכלכלית-חברתית נוטה למרכז ושמאלה. השלום הוא מטרה עבורן אבל הן לא ייהרגו עליה. עמדותיהן בעניין זה מושפעות מהחשיבה הגברית הרווחת וממנה הן ניזונות. כאן הן פחות אמפתיות, פחות פשרניות, פחות רואות את האחר. כאן ראייתן מצטמצמת, אבל גם בתחום הזה נשים יכולות לשנות ולקדם השקפת עולם לפיה פתרון הסכסוך יאפשר לחברה להחלץ ממצוקותיה ולשכנע שהנצחת המצב המדיני הוא המקור להזנחה שהן מוצאות סביבן ביחס לעינינים שבנפשן.

*

לרגל יום האשה השנה בדקנו איזו מפלגה הכי מיטיבה עם הנשים, איזו מפלגה עבדה בשבילנו, קידמה את השקפותינו ונושאים שקרובים לליבנו. דירגנו את המפלגות האלה עבורכן. זה טבעי שקיימת זיקה בין מספר הנשים המיוצגות לבין היקף הפעילות הפרלמנטרית - אבל העשייה היא זו שהכריעה את הדירוג.

אנחנו לא עוצרות, ממשיכות להתקדם, להשפיע ולדרוש. עד שזה יחלחל, בכל התחומים.

.

תצביעי תשפיעי - הבלוגריות של סלונה מתכוננות לבחירות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך