8 דרכים טבעיות לטיפול במעי הרגיז

סובלת מהמעי הרגיז? טיפול באחד מתחומי הרפואה המשלימה יכול לשפר את המצב. כל מה שצריך לדעת על הטיפולים שעשויים לעזור

01/03/2015
קרן וולקומיר ודנה צור-שני קבלו עדכונים מקרן וולקומיר ודנה צור-שני
  • RSS

מעי רגיז. צילום: שאטרסטוק

9-23 אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מתסמונת המעי הרגיז או בשמה העדכני "תסמונת המעי הרגיש". ההגדרה הרפואית של התסמונת הינה הופעת כאב בטן או אי נוחות בבטן, לפחות שלושה ימים בחודש במשך שישה חודשים, מתוכם לפחות שלושה חודשים רצופים. על הסימפטומים להיות מלווים בלפחות שניים מבין התסמינים הבאים: שיפור לאחר יציאה, שינוי בתדירות היציאות או שינוי במרקם היציאות. פעמים רבות מופיעים בנוסף גזים, נפיחות בבטן, יציאות ריריות ותחושת חוסר התרוקנות.

התסמונת מלווה לעתים בתסכול גדול מאחר וישנו קושי למצוא טיפול תרופתי מתאים לתסמינים השונים. בנוסף לטיפול התרופתי ניתן לקבל טיפול באחד מתחומי הרפואה המשלימה:

1. נטורופתיה

הנטורופתיה משתמשת באמצעים טבעיים, כדוגמת תזונה וצמחי מרפא, לטיפול במחלות ולמניעתן. שיטת טיפול זו נשענת על אבחנת הרופא ובדיקות מעבדה, לצד תשאול מעמיק הנוגע לכל היבטי החיים. מטרת הטיפול הנטורופתי בתסמונת המעי הרגיש היא לנסות למצוא את שורש הבעיה ולבנות תוכנית טיפול מותאמת אישית על פי התסמינים. הטיפול כולל התייחסות לתזונה, תוספי תזונה, פעילות גופנית, אורחות חיים ומצב רגשי.

2. תזונה

שינוי תזונתי הוכח במחקרים כיעיל בטיפול בתסמונת המעי הרגיש. ישנם מספר עקרונות תזונתיים, שחשוב להתאים לכל אחד באופן אישי על פי מכלול הסימפטומים מהם הוא סובל. למשל, שילוב של סיבים תזונתיים בתפריט לא מתאים לכל אחד וחשוב לתת את הדעת לגבי סוג הסיבים. הפחתה במזונות בעלי פוטנציאל אלרגני יכולה להיות רלוונטית לאנשים שצורכים הרבה מוצרי חלב וחיטה. דיאטה דלת FODMAPs (דלת סוכרים קשי עיכול) היא דיאטה שהוכחה במחקרים רבים כמקלה על תסמיני המעי הרגיש, ולפיה יש להמנע מפחמימות שעוברות התססה במעי, כדוגמת ממתיקים מלאכותיים.

3. דיקור סיני

דיקור סיני קיים בסין מזה אלפי שנים, וביחד עם צמחי המרפא שימש ועדיין משמש לטיפול במחלות רבות. קיימות מאות נקודות דיקור, כאשר ההחלטה על הנקודות בהן יעשה שימוש בטיפול נעשית על פי אופי הבעיה והשיטה בה בוחר המטפל. בשנים האחרונות בוצעו מחקרים בהקשר של דיקור סיני לתסמונת המעי הרגיש. נמצא כי דיקור סיני יעיל בהקלה על כאב ואי נוחות בבטן, מספר היציאות ביום, אופי היציאה ותחושת חוסר התרוקנות. במחקרים נוספים שנעשו נמצא כי דיקור יעיל להקלה על עצירות וכן על כאב כללי בגוף.

4. צמחי מרפא

 בצמחים נעשה שימוש מסורתי עתיק יומין באזורים שונים בעולם (כדוגמת סין, הודו ואירופה). חלקם נחקרו ונמצאו יעילים כנוגדי עווית ומקלים על כאבי בטן, כדוגמת הצמח קמומיל. בטיפול בצמחי מרפא בדרך כלל נהוג לשלב מספר צמחים ביחד בצורה של כמוסות, אבקה, נוזל או חליטות.

5. הפחתת סטרס

מתח ולחץ ידועים כחלק מהגורמים המחמירים סימפטומים של תסמונת המעי הרגיש. אחת הדרכים שהוכחה במחקרים כמרגיעה ומשפרת סימפטומים אלה היא טכניקת דמיון מודרך ומיינדפולנס (מודעות קשובה). גם תרגול יוגה, מדיטציה ותרגילי נשימה מסייעים בהפחתת סטרס.

6. רפלקסולוגיה

שיטת טיפול הקיימת מזה אלפי שנים ומקורה במצרים העתיקה. בטיפול הרפלקסולוגי לוחצים על כפות הרגליים בנקודות המשפיעות על אזורים שונים בגוף. ניתן למקד את הטיפול כך שישפיע על מערכת העיכול לצורך הסדרת יציאות, הפחתת כאבי בטן, הקלה על נפיחות בבטן ועוד. הרפלקסולוגיה הינה טיפול נעים, שהוכח במחקרים כמרגיע ומשפר איכות חיים.

7. טיפולים משלימים נוספים היכולים להועיל בטיפול בתסמונת המעי הרגיש:

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) - טיפול פסיכולוגי הדוגל בשינוי תפיסת המציאות של המטופל ושינוי בהתנהגותו, על מנת להקל על הבעיה ממנה הוא סובל.

היפנוזה - בטיפול בהיפנוזה מסייעים למטופל להיכנס למצב של ריכוז גבוה וניתנים לו רעיונות חיוביים לשיפור הבעיה ממנה הוא סובל. בישראל מורשים לטפל בהיפנוזה רופאים, פסיכולוגים ורופאי שיניים בלבד.

ביופידבק - פירוש המילה הוא משוב של הגוף (ביו -גוף, פידבק - משוב). במהלך הטיפול המטופל יושב מול מכשיר הנותן לו משוב לגבי תגובת גופו למצבי מתח, ובהדרגה לומד כיצד ניתן להגיע למצב של רגיעה.

8. שיתוף ותמיכה

אחד הקשיים הגדולים בהתמודדות עם התסמונת הוא מציאת הטיפול המתאים. בנוסף לכך ישנו קושי לשתף, מאחר והסביבה לא תמיד מבינה את הסבל. אנשים רבים מדווחים כי שיתוף אנשים אחרים הסובלים גם הם מהתסמונת מקל על תחושות התסכול והבדידות המלוות אותם.

*****

לקבוצה סגורה בפייסבוק, המאפשרת לשתף ולשאול שאלות בנוגע לסימפטומים ולדרכי טיפול – לחצו כאן.

קרן וולקומיר היא נטורופתית המתמחה בטיפול בהפרעות במערכת העיכול ומרצה בכירה בקמפוס ברושים.
דנה צור-שני מטפלת ברפואה סינית וברפלקסולוגיה, מתמחה בטיפול בהפרעות במערכת העיכול, מטפלת וחוקרת בשיר”מ, המרכז הרפואי אסף הרופא.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה