גברים רוצים בטחון, נשים רוצות שלום

בשני סרטונים שהופצו בפייסבוק נראים גנרלים לשעבר מנפצים את תדמית "מר בטחון" של נתניהו ונשים מ-"נשים עושות שלום" מגיבות לקמפיינים ברשתות החברתיות. ההבדלים בין הסרטונים אומרים הכל

28/02/2015
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS

נשים עושות שלום. צילום מתוך הסרטון

״אנחנו נטו רוצים את טובת המדינה אבל לא רוצים להיות מעורבים פוליטית״, אומר אחד הגנרלים בסרטון שהכינו כ- 200 בכירי צבא, משטרה וכוחות בטחון לשעבר. בין המככבים בסרטון נמנים ראש המוסד לשעבר שבתי שביט, רא״ל דן, אלופי צה״ל (עמירם לוין), חגי שלום ורשימה ארוכה מאד של רבים אחרים. במסר קצר הם מנסים לשכנע את הציבור הישראלי שנתניהו אינו מר-בטחון, שהתדמית שנוצרה לו כמי ששומר על בטחון הישראלים, היא אשליה.

״מה מעיק עלי? ישראל נמצאת בשפל. אם לא תהיה לנו מנהיגות בטחונית ראויה נמשיך להתדרדר. נתניהו ניכס לעצמו את התואר מר-בטחון, אבל תחת ההנהגה הנוכחית הבטחון שלנו נהיה רע יותר״, הם אומרים בוידאו. ״מה זה כל ההפחדות האלה? דעאש. מה שמאעש. היו לנו אויבים יותר גדולים...״, אומר שביט בסרטון:

כמובן שבניגוד להצהרה, מדובר בוידאו שהוא הכי פוליטי שיש. בישראל אין כזה דבר ״אנחנו לא רוצים להיות מעורבים פוליטית״, ויש להניח שקבוצת הגנרלים רצו לומר שהם אינם מחפשים ג׳ובים או מינויים. אבל המילים שהם בחרו הדגישו מאוד את הפער בינם לבין קבוצת ׳נשים עושות שלום׳, שהעלתה גם היא, בערך באותו היום  וידאו פוליטי משל עצמה.

הנשים אף מתכננות להיות מאוד פוליטיות ולצאת לצעדה פוליטית ב 4 במארס, יממה אחרי נאום נתניהו בקונגרס כדי למשוך את העיסוק הציבורי לנושא של הסכם מדיני עם הפלסטינים, נושא שנעדר כמעט לחלוטין מן השיח בבחירות הנוכחיות. תוכן נאומו של נתניהו עדיין אינו ידוע, אך רובו יוקדש (כמעט בוודאות) לנושא האיראני, שהרי לשם כך הוזמן לוושינגטון על ידי המפלגה הרפובליקנית.

יוזמת הסכם המסגרת של מזכיר המדינה האמריקאי, ג׳ון קרי, נשכחה וננטשה על ידי הציבור הישראלי, כך גם מערכת היחסים האיומה בין ראש הממשלה לנשיא אובמה והציבור אפילו לא שב ומדבר (כמעט) על מלחמת צוק איתן הארוכה שהפכה את הקיץ האחרון לאחד הקשים.

ההבדלים בין שני קטעי הוידאו נתפסים מיד בכל עין.
אצל הגנרלים: המוזיקה הרועמת, הרקע המעט קודר, העמידה הפיקודית.
אצל הנשים: הרקע הלבן, שילוב השפות ומוזיקת הקלידים החלשה ברקע.

הגנרלים פותחים: ״מי אנחנו? 200 מפקדים בכירים״ והם מספרים על עצמם כדי להדגיש את הידע כהצדקה לצורך בשינוי.
הנשים פותחות: ״זה לא מצחיק אותי״ מבלי לומר מילה על זהותן (אחת מהן היא השופטת המחוזית בדימוס סביונה רוטלוי).

הגנרלים חותמים: ״בשביל הבטחון. בשביל הבטחון צריך שינוי אמיתי״.
הנשים אומרות: ״בשביל שיהיה כאן טוב, בשביל שיהיה לנו מחר, בשביל הילדים של כולנו״.

האמת היא שההבדלים בין הסרטונים כל כך מובהקים, שערימה של קלישאות אפילו לא נחוצה כאן. מנגד, מאחר והם כולם וכולן מאוד פוליטיים, אז מדוע הגברים שרוצים בטחון לא יצטרפו לצעדת הנשים שעושות שלום?

מוגש לכל הצדדים כחומר מחשבה מגדרי.

 .

* טל שניידר היא עתונאית ובלוגרית בעלת הפלוג - הבלוג הפוליטי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה