הפיגורה של שרה חשובה מאיכות החיים שלנו

"התנהלותו מאופיינת באופן עקבי בהסטת האש לכיוונה של האשה הקטנה" - רונית הבר, העורכת הראשית של סלונה, חושבת שהאשם היחידי בפרשת השער של "את" הוא ביבי נתניהו

25/02/2015
רונית הבר קבלו עדכונים מרונית
  • RSS

רונית הבר. צילום: שלומי מזרחי

אני עוקבת בעניין בימים האחרונים אחרי מה שכבר קיבל את הכינוי "פרשת השער". אפתח באמירה שאולי תקומם עלי את קוראות סלונה: לו אני הייתי עורכת מגזין אופנה גם אני הייתי עושה הכל כדי שהגברת נתניהו תיראה נוצצת, זוהרת וכן, גם אם זה אומר שימוש בכלי שהפך לסדין אדום, אם לשפוט לפי הפיד שלי - פוטושופ, הכל כדי שהתוצאה תפאר את המגזין.

לא אסתכן הרבה אם אומר שגם לו היתה הגברת נתניהו מתנוססת על השער של "לאשה" או אפילו של "ווג" היתה זוכה לטיפול אקסטרים שכזה. זה מה שמגזיני אופנה עושים - זה העולם שלהם וזהו עולם של דימויים בלתי מושגים, פנטסטיים, רחוקים וגדולים (או מצומקים, אם רוצים) מהמציאות. האשמת עולם האופנה בזריעת מושגים מעוותים לגבי גוף האשה הנשי, בחפצון נשים ובהעצמת הפרעות אכילה, היא אשמה נכונה, מוצדקת ורלוונטית תמיד, אבל בהיותנו עמוק במערכת בחירות, הפוקוס הוא אחר והוא תלוי קונטקסט.

הגברת נתניהו הרי לא נגררה לסט הצילומים בעל כורחה. המניעים שלה למייק אובר ולצילומים שמורים עימה. היתה כאן בוודאי איזו מחשבה אסטרטגית מקדימה כפי שהיתה בפרשיית "סרטון הבית". לו היתה הגברת נתניהו בעלת מודעות מפותחת, היתה יכולה לנצל את הבמה ואת הסיטואציה ולצאת בהצהרה שהיא מבקשת להמעיט בריטוש כי נשים יפות באות בכל מיני גדלים וצורות ובכלל, אף אחת לא חייבת להיות יפה ורזה כדי להשפיע. זו אולי ציפייה אף יותר פנטסטית מדמותה המרוטשת וברור שלאור כל מה שידוע על הגברת נתניהו, אין לי ציפיות ממנה ואגב, גם הגברת הרצוג היתה יכולה להעניק כמה נקודות זכות לבוז'י, לו היתה נוקטת בעמדה הפמיניסטית הזו.

שרה נתניהו ומיכל הרצוג על שער "את"

אלא שהחשבון שלי הוא עם בעלה. ראש הממשלה נתניהו בחר גם הפעם לשלח את נשק יום הדין שלו, עו"ד שומרון, להתפלפלות משפטית מול המגזין. התנהלותו מאופיינת באופן עקבי בהסטת האש לכיוונה של האשה הקטנה שהנזק שהיא מסבה לו הוא בכלל אשמת התקשורת על כל זרועותיה.

האם הוא או מישהו מהיועצים המקיפים אותו חשב להסתכל לנשים בישראל בעיניים, לדבר אליהן ישירות ולהתייחס לבעיות שמציקות להן? כנראה שלא. הוא הרי גם נמנע מהעימות הטלוויזיוני שהוזמן אליו ומההזדמנות לדבר ישירות אל כלל האזרחים, אז למה שיספור את הנשים? קשה הרבה יותר לדבר על יוקר המחייה שמעסיק את רוב הנשים שלא גומרות את החודש וחשוב הרבה יותר לדבר אל האזרחיות, האמהות, הנשים, האחיות, על גורל יקיריהן החיילים המשמשים כלי משחק במגרש פוליטי. אפילו על ניקוי השורות במשטרה הוא לא השמיע את קולו, אבל הוא מורם מהעיסוק בזוטות ועסוק בטיפול בעניינים הבוערים באמת, כמו הניסיון העלוב לעצור את הדפסת השער של "את".

השער הזה הוא המטאפורה הכי מדויקת לשנות שלטונו של מר נתניהו ולתרבות שהוא הצליח להשריש כאן. כולם נגדו ונגד האשה שלצידו, בדיוק כמו שכל העולם נגדנו. הגזרה והפריזורה שלה ושלו, כמו גם איכות החיים שלהם, חשובים מאיכות החיים שלנו.

מנהיג אמיתי היה יודע למנף את השער המדובר ולנצל את ההזדמנות כדי לעסוק במהות ולדבר ישירות עם 51% מהבוחרים. עלינו, הנשים, מוטלת האחריות לא להיגרר, לא לתת לו להסיט אותנו ממה שבאמת חשוב לנו.

 .
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה