כל מה שרציתם לדעת על הריון תאומים

למה יש יותר סיבוכים? איך מונעים לידה מוקדמת? מה השכיחות של תאומים זהים? ד"ר אלמוג, רופאת נשים בכירה ב"ליס", עם כל מה שרציתם לדעת על הריון מרובה עוברים

18/02/2015
המרכז הרפואי ת"א (איכילוב) קבלו עדכונים מהמרכז הרפואי ת"א (איכילוב)
  • RSS

מאת: ד"ר רונית אלמוג, רופאת נשים בכירה בביה"ח ליס ליולדות

הריון מרובה עוברים הוא הריון של יותר מעובר אחד. השכיח מבין הריונות מרובי עוברים הוא הריון תאומים. בעבר היתה שכיחותם של הריונות מרובי עוברים 1% מההריונות. לאחרונה קיימת עליה בשעור הריונות אלה בעיקר בשל עליה בשכיחות טיפולי פריון והיא מגיעה ל - 2%.

תאומים לא זהים הוא המצב השכיח ביותר, המהווה שני שליש מכלל הריונות התאומים. במצב טבעי ביצית אחת מופרית ע"י זרעון אחד. בהריון של תאומים לא זהים – שתי ביציות שונות מופרות ע"י שני זרעונים שונים כך שלמעשה מדובר על שני אחים שונים לכל דבר שחולקים את הרחם באותו זמן ויכולים להיות ממינים שונים. תאומים זהים הם ביצית אחת המופרית ע"י זרעון אחד ואחרי ההפריה היתה חלוקה לשני עוברים שהם זהים לחלוטין מבחינה גנטית ותמיד יהיו בעלי אותו מין.

איך מאבחנים הריון תאומים?

חשד הראשוני לקיום שני עוברים ברחם יכול להתעורר כבר בשלבים המוקדמים להריון בדיקת אולטרה סאונד ע"י הרופא המטפל. האישור הוודאי בדבר קיום הריון תאומים מתבצע על ידי בדיקת אולטרה סאונד שבאמצעותו ניתן לזהות את מספר שקי ההריון, העוברים בכל שק, שליות וכן את הקרומים המפרידים בין העוברים.
האיתור חשוב מאוד, כיוון שהריון מסוג זה מצריך ברוב המקרים מעקב הדוק, אשר נועד למנוע סיבוכים. כאמור, הריון תאומים יוגדר בדרך כלל כהריון בסיכון והאם תתבקש להקפיד הקפדה יתרה על תזונה נכונה ועל מנוחה. לעתים ימליץ הרופא על הקדמת חופשת הלידה ובמקרים מסוימים אפילו על אשפוז. כל אלה נועדו למנוע ככל האפשר סיבוכים אפשריים.

 מה הסיבוכים בהריון תאומים?
כשמדובר על הריון מרובה עוברים, שכיחות סיבוכי ההריון גבוהה משמעותית מהריון עם עובר יחיד. יש יותר בחילות, יותר עייפות, יותר בצקות . הסיבוך העיקרי ממנו אנו חוששים בהריון זה – הוא לידה מוקדמת. בהריון יחיד שבוע הלידה הממוצע הוא 40. בתאומים השבוע הממוצע הוא 36 שבועות ובפועל מרבית הלידות יתרחשו אפילו קודם.

סיבוכים נוספים הם: נטייה לרעלת הריון, סכרת, זיהומים בדרכי השתן וסיבוכים שהם ספציפיים לתאומים זהים שחולקים את אותה שליה.

לצפייה:

.

האם ניתן למנוע לידה מוקדמת?
מנגנון תחילת הלידה אינו ברור לחלוטין, ועד כה לא נמצא טיפול המאריך משמעותית את משך ההריון. יש הנוהגים להמליץ על מנוחה מוחלטת בחלק מההריונות מרובי העוברים כדי להאריך את משכם. מאחר שהריון מרובה עוברים הוא אחד הגורמים המשמעותיים ללידה מוקדמת, נעשים ניסיונות להקטין את שיעורה

המלצות ספציפיות למעקב הריון
למרות ששעור הסיבוכים גבוה יותר, אם מבצעים מעקב סדיר וקפדני מרבית ההריונות מסתיימים בלידת תאומים בריאים. המעקב כולל: מעקב צמוד אחר אפשרות של לידה מוקדמת כלומר – מעקב אחר אורך צוואר הרחם. הקפדה על מנוחה, שתיה, תרבית שתן.

איך מתבצעת לידת תאומים?
במידה ולא התפתחה לידה ספונטנית, מילדים תאומים בשבוע 38 באמצעות זרוז. במידה והילוד הראשון נמצא במצג ראש, ניתן לאפשר לידה נרתיקית. שכיחות הניתוחים הקיסריים בהריונות תאומים עומד על כחמישים אחוז.

.
בהריון עם תאומים? בואי לקורס הכנה מיוחד להריון תאומים במועדון מאמי ליס.
כל הפרטים כאן

 

.

.

.

.

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה