האם אתם חיוביים או שליליים?

על כל סיטואציה בחיים אפשר להסתכל בשתי דרכים – הדרך שרואה מה אפשר להרוויח מהסיטואציה וזאת שדואגת ממה שאפשר להפסיד. ד''ר צביה גרנות מסבירה איך משנים את הפוקוס משלילי לחיובי

17/02/2015
ד"ר צביה גרנות קבלו עדכונים מד"ר צביה
  • RSS

האם אתם חיוביים או שליליים? צילום: שאטרסטוק

אפשר לחלק את בני האדם בגדול לשני סוגי טיפוסים – אלה עם הפוקוס החיובי ואלה עם הפוקוס השלילי. כלומר פוקוס על מה שיכול להצליח ופוקוס על מה שיכול להיכשל.

בעלי הפוקוס החיובי ובעלי הפוקוס השלילי חיים באותה מציאות, אבל רואים מציאות שונה לגמרי. אז מי צודק ומי טועה?

התשובה היא שאף אחד מהם לא צודק ואף אחד מהם לא טועה. המציאות מורכבת גם מהיבטים חיוביים וגם מהיבטים שליליים, ולכן זאת אף פעם לא שאלה של מי צודק ומי טועה. השאלה היא רק מהם ההיבטים שמושכים את הפוקוס של כל אחד מאיתנו.

בעלי הפוקוס החיובי רואים תמיד את האפשרויות שבמצב, את ההזדמנויות ואת הסיכויים. הם רוצים להרוויח תועלת כלשהי מהמצב, להפיק ממנו הנאה כלשהי, ללמוד ממנו משהו. ואם הפוקוס שלנו נמשך אל הצדדים האלה שמצב, תמיד נמצא אותם. לכן לבעלי פוקוס חיובי אין "מצבים רעים".

בעלי הפוקוס השלילי רואים באותו מצב עצמו משהו אחר: האם אני עלול להפסיד כאן משהו? האם משהו יאבד לי? האם אני מסתכן בטעות או בכישלון? האם אני מוגן ובטוח או חשוף לפגיעה ולדחייה? ואם הפוקוס שלנו נמשך אל הצדדים האלה שבכל מצב, תמיד נמצא אותם. לכן לבעלי פוקוס שלילי אין כמעט "מצבים חיוביים".

מובן מאליו ששניים כאלה גם יזכרו דברים שונים מכל מצב. בעל הפוקוס החיובי יזכור כמה האירוע היה מעניין או מצחיק או מהנה או מועיל, ובעל הפוקוס השלילי יזכור כמה המקום היה צפוף ורועש ואיזה בזבוז זמן זה היה.

אתם יכולים ללמוד הרבה מאוד על בן זוגכם על פי הדברים שהוא רואה בכל מצב. האם הוא רואה שהמסעדה הזאת מציעה שירות יעיל ואווירה נעימה, או האם הוא רואה רק שהמרק פושר?

ומה שיותר חשוב: בהזדמנות זאת אתם יכולים ללמוד הרבה מאוד גם על עצמכם: האם אתם עצמכם בעלי פוקוס חיובי או בעלי פוקוס שלילי? אם תגלו שהפוקוס שלכם שלילי, ואם גם תרצו לעשות משהו בעניין, הנה שלושת השלבים לשינוי הפוקוס:

שלב ראשון: הבחינו בסוג הדברים שמושכים את תשומת הלב שלכם. האם אתם שמים לב בעיקר לדברים המוצלחים או לדברים המעצבנים?

שלב שני: זכרו שזה לא כל מה שיש במצב הזה, כי כאמור בכל מצב יש גם היבטים חיוביים שאתם לא רואים בדרך כלל.

שלב שלישי: עשו מאמץ לראות מה שאתם לא רואים בדרך כלל באופן טבעי. ואם זיהיתם שאתם מאלה שרואים את "המרק הפושר", התחילו לאמן את תשומת הלב שלכם להבחין גם באווירה, בשירות, ובדברים הטעימים שעל בצלחת.

זכרו שאנחנו תמיד מתמקדים במה שמתאים לפוקוס שלנו. זה אוטומטי לגמרי. אבל אנחנו יכולים לאמן את תשומת הלב שלנו לצאת מהאוטומט ולהתמקד מתוך כוונה בדברים שהם לא טבעיים לפוקוס שלנו, וכך להתחיל להיפתח הרבה יותר גם לחלק המואר של החיים.

ד"ר צביה גרנות, טיפול זוגיות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה