10 סיבות להקשיב לאינטואיציה שלכם

האינטואיציה יכולה לעזור לנו להבין רגשות עדינים שלפעמים קשה להסביר. מתי כדאי להשתמש בה? במה היא עוזרת? ואיך היא מחלצת מרגעי משבר?

15/02/2015
שרון שלהב קבלו עדכונים משרון שלהב
  • RSS

אינטואציה. צילום: שאטרסטוק

אינטואיציה היא משהו שקיים בכל אדם אך קשה מאוד להסביר אותה, את חשיבותה ואת חלקנו במימושה ובקיומה. אינטואיציה היא משהו שאסור לזלזל בו והחיינו יכולים להשתנות אם רק נפעל בהתאם לאינטואיציות שלנו.

1. כי אנחנו יודעים הכי טוב

אינטואיציה היא תוכן תת מודע שעולה למודעות שלנו. אם נממש אותה במציאות יהיה זה מימוש הרצון הנכון ביותר עבורנו מאחר ומקורו הוא בנבכי נשמתנו. לא משנה כמה אדם אחר מכיר אותנו, כאשר עולה תוכן כזה מן הלא מודע זו האמת המדויקת ביותר שנוכל למצוא בעבורנו וכמה זה מרגיש טוב שאנחנו עושים בדיוק את מה שנכון לנו.

2. מעוררת אהבה עצמית

אינטואיציה היא אמת בסיסית שאינה נלמדת, משהו מסתורי שאנו חווים אך למרות המסתוריות שבה יש בנו את הידיעה שזוהי האמת, שמה שאנו מרגישים זה נכון. כאשר אנחנו מקיימים תחושה זו במציאות אנו למעשה מקשיבים לעצמנו וכאשר אנחנו מקשיבים לעצמנו נרקמת מערכת יחסים של אמון בנינו לבין עצמנו אשר מובילה אותנו לסמוך על עצמנו לעתים קרובות יותר. כאשר יש אמון יש אהבה ולכן הקשבה לאינטואיציות מעוררת גם תחושה של אהבה עצמית.

3. שומרת עלינו מפגיעה ומביאה אותנו לשינויים חיוביים בחיים

לאינטואיציה יש תכונה לעתים לראות את הנולד. הרבה פעמים אנחנו שומעים סיפורים על אסונות שנמנעו ברגע האחרון בזכות הקשבה לאינטואיציה. בכולם מספרים האנשים איך ברגע האחרון הרגישו כי עליהם להימנע מהגעה לאזור שבו התרחש אסון כזה או אחר או להיפך, אדם שהגיע למקום מסוים שאינו נוהג לבקר בו רק בגלל הרגשה שהובילה אותו לשם או איזושהי מקריות ושם קיבל את הצעה ששינתה את חייו. כך שהקשבה לאינטואיציה יכולה להגן עלינו ולהביל אותנו למקומות שישנו את חיינו.

4. מחדדת את החושים

אינטואיציה היא כמו שריר, כאשר אנחנו מפסיקים להפעיל אותו הוא מתנוון. ברגע שאנו מתעלמים מאינטואיציה באופן עקבי היא פשוט מתכהה ונעלמת ובכך אנחנו עלולים להפוך את האינסטינקטים שלנו לאדישות. כאשר אנחנו מקשיבים לאינטואיציה באופן תכוף או לפחות מודעים אליה, חושינו מתחדדים ובכך אנו קולטים טוב יותר את רצונותינו וסביבתנו. הקול הפנימי שלנו ברור יותר ולנו קל להקשיב לו ולבצע בחיינו את מה שנכון ומדויק לנו בקלות.

5. הבנה של המצב

מה שיוצר סיטואציה זה טבע האדם והתנהגותו, חלק מאינטואיציה זה היכולת להסתכל על כל סיטואציה בצורה רחבה יותר ומכך להגיע לפרספקטיבה גבוהה יותר לגבי טבע האדם והתנהגותו. יהיה לנו קל יותר להתנהל בעולם שאותו אנו מבינים לעומק וטוב יותר.

6. מחלצת מרגעי משבר

הרבה פעמים אנחנו מוצאים יציבות בחיינו על ידי פרשנות שלנו לדברים מסוימים כמביאים יציבות; עבודה קבועה, זוגיות, חברים ותיקים. אך פרשנויות אנושיות הן חסרות משמעות משום שהן משתנות מאדם לאדם ומתקופה לתקופה ולכן אינן יציבות או מהוות אמת מוחלטת. כך גם אנו עלולים למצוא את עצמנו בעבודה שכבר אינה טובה לנו, עם חברויות שאינן מפתחות אותנו ובזוגיות שבה אין כבר זכר לרגש. אם נביא שינוי לחיינו ונעזוב את המוכר והבטוח אנו עלולים למצוא את עצמו באפילה, ברגעי החושך - שם צצה לרוב האינטואיציה ובמידה ואותו אדם יפעל על פיה הכול יתבהר.

7. יכולה לתרום לתחושת הרמוניה בחיים

ההיגיון תמיד נחשב לדבר הגבוה והמכובד ביותר אבל בסופו של דבר מה שקובע זו המשמעות שהאדם נותן לניסיון חייו. כאשר אינדיבידואל אינו מכוונן עם חייו שלו הוא יחווה דיסהרמוניה ביסודם של הדברים ואל מול ערכים חברתיים, כתוצאה מכך יחווה קושי להרגיש מסופק בחייו.

8. מה שאתם מרגישים זה מה שאתה מקרינים החוצה, ומה שאתה מקרינים החוצה זה מה שאתה מקבלים בחזרה

אם אדם אינו חווה אושר בחייו אלא חוסר סיפוק ודיסהרמוניה גם יציאתו אל העולם תהיה כרוכה במרמור, כעס, לחץ וחוסר סבלנות. בכך נפתח מעגל משום שמה שאתה נותן זה גם מה שתקבל ולכן נתון זה גם ישפיע על מערכות יחסיך וכל האינטראקציה שלך עם סביבתך. כל זאת רק משום שאינך קשוב לעצמך ואינך הולך אחר צו ליבך אולי אפילו באופן פרדוקסלי על מנת לרצות את סביבתך, אך התוצאה היא הפוכה והסביבה מגיבה באנטגוניזם.

9. יצירת קשר בין גוף לנפש

לאינטואיציה קיימים גם אספקטים פיזיולוגיים שמדברים על להוציא לפועל הלכה למעשה את האינטואיציה בעצם העשייה שלה. הנפש מבקשת דבר מה והגוף מבצע זאת בהתאם, בכך נוצר קשר ישיר בין גוף לנפש. ניתן להסיק מכך שאדם שאינו מבצע את שנפשו מבקשת יכול גם לגרום לתקיעויות וחסימות בגוף שעלולות להביא למחלות בהמשך. כמו למשל רצון לעשות ספורט וקיומו אכן יכול למנוע מחלות או אי קיומו יכול למקם אתכם בקבוצת סיכון למחלות, הרצון לשנות עבודה ובכך להוריד את הלחץ בחייכם. ידוע כי לחץ הוא גורם סיכון קריטי במחלות, רצון לרדת במשקל, להפסיק לעשן וכן הלאה. ההקשבה לגוף ולנפש אחד הם. שניהם, הגוף והנפש ממוקמים באותו במקום, בכם ולכן הפרדה בין השניים היא אבסורד מוחלט.

10. ולסיום, קצת רוחניות או במילים אחרות אנרגיה

על ידי מהלכים והחלטות שאנו נוקטים בחיינו נקבעת כל הסביבה הרוחנית שלנו, זהו דבר שיכול לשמש כקריטריון מוביל בחיים. אנו קובעים את האווירה שסביבנו ומיהם האנשים שאנו רוצים בקרבתנו. קביעות אלא מאוד חשובות משום שלכל דבר בעולם יש אנרגיה, כל אחד יכול להרגיש אנרגיה כשם שכל אדם שייכנס לחדר שכרגע היה בו ריב, ירגיש את אי הנעימות באוויר. אנרגיה היא עדינה מאוד ולעתים אינה יכולה להיות מוסברת אך האינטואיציה מבינה היטב אנרגיה ומגיבה אליה בהתאם.

האינטואיציה יכולה לעזור לנו להבין רגשות עדינים שלפעמים קשה להרגישם או להסבירם אך מעצם ההקשבה לאינטואיציה נשים את עצמנו במקום שנכון לנו יותר מבחינה אנרגטית מבלי שאפילו נדע להסביר למה. אנרגיה היא מדבקת ולכן סביבה אנרגטית רגועה יכולה לתרום לרוגע ולשלווה שנרגיש.

לסיכום, נסו להקשיב לאינטואיציות שלכם, קחו אותן ברצינות הראויה. הידיעה שאתם חשים היא אינה מחשבה חולפת חסרת משמעות אלא יכולה לדייק את רצונותיכם, החלטותיכם ובכך לתרום לאושר ולשלווה שבחייכם. כל שעליכם לעשות הוא להאמין שאתם יודעים יותר טוב מכולם ולהתחיל להקשיב למתת האל שמצויה בכולנו, האינטואיציה, אותו קול פנימי מכוון שיודע בתוככם. אם כבר שכחתם איך זה מרגיש תרגלו עם עצמכם; שבו בשקט עשר דקות ביום ותשאלו את עצמכם מה אתם מרגישים ופשוט תהיו עם כל מה שעולה לראש ולרגש, לאט חדדו את הקול הפנימי שלכם, הוא קיים שם ורק מחכה שתזכרו בו. עשו דבר אחד ביום שתואם את האינטואיציה שלכם, אם אי אפשר כל יום נסו פעם בכמה ימים או פעם בשבוע. אם אינכם מצליחים לבד בקשו עזרה, גשו לטיפול אך אל תחדלו להאמין בעצמכם.

*****

שרון שלהב היא פסיכותרפיסטית טרנס פרסונלית ורפלקסולוגית בכירה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה