10 הרגלים שמרוקנים אותך מאנרגיה

האם את מרגישה עייפה, חסרת אנרגיה ומותשת כשהיום עוד לא נגמר? יתכן שכמה מההרגלים "הבריאים" שלך פשוט מרוקנים אותך מאנרגיה

10/02/2015
רעות חוצה קבלו עדכונים מרעות
  • RSS

להרגלי האכילה שלך, שעות השינה ואיכותה ואפילו לאופן שבו את חושבת, יש השפעה על האנרגיה והחיוניות שלך במהלך היום. יתכן אפילו שכמה מהמנהגים "הבריאים" שסיגלת לעצמך שואבים ממך אנרגיה מיותרת. הנה 10 הרגלים זוללי אנרגיה שמומלץ לשנות כבר עכשיו:

1. את מתנזרת מפחמימות

להתנזר מפחמימות זה מעייף (צילום: שאטרסטוק)

אי שם בדרך למשקל האידיאלי, יש מאיתנו שמסמנות את הפחמימות כאויב מספר אחד. כשפסטות, לחמים, אורז, תפוחי אדמה ואפילו בטטות יוצאים מהתפריט לחלוטין - התוצאה עלולה להתבטא בהאטה באנרגיה ובחיוניות. "פחמימות הופכות בגוף לסוג של מולקולת סוכר הנקראת גליקוגן, והיא האנרגיה הזמינה ביותר עבור הגוף", מסבירה אסנת בוברוב, דיאטנית לייף מבית סופר-פארם. "הגוף אכן יכול להפיק אנרגיה גם ממאגרי השומן שבו, ומחקרים מוכיחים שאנשים שנמנעים מפחמימות לתקופה מוגבלת אכן מצליחים להוריד במשקל, אבל חשוב לדעת שפחמימות תורמות לייצור ההורמון סרוטונין - הגורם לנו להרגיש שמחים ושבעי רצון. לכן, מחסור ממושך בפחמימות עלול להשפיע על החיוניות ועל מצב הרוח לרעה".

2. את מרווחת יותר מדי בין הארוחות

פעם חשבו שכדאי לאכול רק שלוש ארוחות ביום, אבל היום יש הממליצים לחלק את האכילה לחמש ארוחות קטנות ביום - 3 ארוחות עיקריות ועוד שתי מנות ביניים. "אנשים שלא אוכלים כי הם שוכחים, או כי הם נותנים ליום שלהם לנהל אותם, יגיעו למצב שבו בשעה 5 אחר הצהריים הם כל כך רעבים, עד שהם מרשים לעצמם לאכול כמויות גדולות בבת אחת". אכילה בכל כמה שעות ובכמות מדודה יותר, מונעת מאיתנו להגיע למצבים של רעב קיצוני, ולתחושה של סחרחורת וחולשה.

3. את גולשת בנייד מהמיטה

העיניים כבר נעצמות, אבל את חייבת הצצה קטנה במייל, שיטוט מסכם בפייסבוק וגלילה אחרונה באינסטגרם? כשאנחנו גולשות בטלפון הנייד מהמיטה, אנחנו עלולות לפגוע באיכות השינה מכיוון שהאור הנפלט מהסמארטפונים עלול לשבש את ייצור ההורמון מלוטונין, האחראי על מחזורי הערות והשינה. "המחקרים לגבי השפעת הקרינה של הסלולר על השינה הם עדיין ראשוניים", אומרת דיאנה היינריך, רוקחת סופר-פארם, "אולם חלקם גילו כי השדה המגנטי של הקרינה פוגע בתאי העצב ובשל כך נפגעת תפוקת המלוטונין". התוצאה היא שביום למחרת, אתן עשויות לחוש עייפות וחסרות אנרגיה בשל הפגיעה באיכות השינה. אגב, זה נכון לא רק לגבי הנייד שלכם, אלא גם לגבי טלוויזיה, שעון דיגיטלי וכל מכשיר חשמלי שפולט קרינה היוצרת שדה מגנטי. את אלו כדאי להרחיק מחדר השינה.

4. את לא עוסקת בקביעות בפעילות אירובית

יותר מדי ספורט (צילום: שאטרסטוק)

למרות שהדבר האחרון שמתחשק לך לעשות על הבוקר או אחרי יום עבודה ארוך הוא להיכנס לנעלי ספורט ולקפוץ על הסטפר, חשוב לדעת שדווקא ספורט מעורר ומשפר תחושה של עייפות. בזמן פעילות אירובית, הגוף משחרר מגוון רחב של חומרים מעוררים כמו אדרנלין, סרוטונין ואפילו אנדרופינים (משככי הכאבים הטבעיים של הגוף). בנוסף, פעילות גופנית אירובית סדירה משפרת את לחץ הדם וואת סיבולת הלב-ריאה, ואלו לבדם מסייעים לגוף להיות חזק ועירני לאורך שעות רבות.

5. את עושה יותר מדי ספורט

ויש גם את הצד השני של הכושר: אם את משקיעה שעות רבות מדי בהתעמלות גופנית, ללא תמיכה תזונתית מתאימה ובלי להקשיב לגוף (שלפעמים זקוק למנוחה בין אימון אחד למשנו) - את עלולה לגרום לעצמך נזק בטווח הארוך. כאשר אנחנו מתאמנות מבלי לתת לשרירים זמן להשתקם ומבלי להזין את הגוף באנרגיה - הגוף ינסה גם לחסוך באנרגיה ויאותת לנו שהוא זקוק יותר למנוחה.

6. את שותה הרבה אלכוהול בלילה

לשתות הרבה אלכוהול (צילום: שאטרסטוק)

שתיית אלכוהול בכמות גבוהה לפני השינה (יותר מאשר כוס יין אחת עם ארוחת הערב) תשפיע על האנרגיות שלך למחרת. אם אי פעם התעוררת בבוקר עם הנגאובר, את בוודאי זוכרת שהוא מלווה בעייפות קשה. אלכוהול פוגע בתפקודי מערכת העצבים המרכזית - הוא מרדים בטווח הקצר, אולם למעשה פוגע במחזורי הערות והשינה כך שאת עלולה לסבול משנת לילה לא איכותית.

"מצב של שינה עמוקה נקרא בשפה המקצועית שנת REM", מסבירה הרוקחת היינריך. "במצב נורמלי, אדם זקוק ל-6-7 מחזורי שינה כאלה בלילה כדי להרגיש רענן למחרת. כשאלכוהול משבש את המנגנון שאחראי על שינה, האדם יחווה רק 2-3 מחזורי REM ויקום עייף ותשוש. בנוסף, אלכוהול מרפה את השרירים ולכן הפרעות נשימה ונחירות עלולים להתגבר, מה שמביא, שוב, להפרעות בשינה".

7. את מתעלמת מחסר בברזל בגוף

אין ברזל זה מעייף (צילום: שאטרסטוק)

תפקידו של הברזל בגוף הוא לסייע בבניית כדוריות הדם האדומות המובילות את החמצן ברחבי הגוף ולשמור על תפקודו התקין. "כאשר הגוף צורך יותר ברזל מאשר מקבל אותו, נוצר חוסר איזון בדם. כמות החמצן בדם יורדת והתיפקוד הופך איטי והאדם מתעייף מהר יותר", מסבירה היינריך. בקבוצת הסיכון נמצאים צמחונים, טבעונים, נשים בהריון וקשישים, שיסבלו יותר ממחסור בברזל. "אם מדובר במחסור זניח, שינוי תזונתי יכול לסייע, אבל אם מדובר במחסור משמעותי, יש להשלים אותו באמצעות כדורי ברזל, טיפות או זריקות במקרה הקיצוני", ממליצה היינריך.

8. אין לך מושג שחסר לך ויטמין בי12

ויטמין B12 שותף גם הוא בייצור תקין של כדוריות הדם האדומות. חסר בו עלול להוביל לאנמיה, "ואז מגיעה תחושה של עייפות ותשישות ובמקרים קיצוניים במיוחד אפילו תחושת נימול או דיכאון", אומרת היינריך. גם חסר בויטמין B12 נפוץ יותר בקבוצות סיכון מסוימות, למשל, אצל צמחונים וטבעונים שמתנזרים מאכילת מזונות מהחי. "בנוסף, מחקרים מראים שאצל זקנים שסובלים מאלצהיימר או דימנציה, תסמיני המחלה החמירו בעקבות מחסור בויטמין זה", מציינת היינריך. במידה והתגלה בבדיקות הדם חסר בויטמין זה, שינוי תזונתי ככל הנראה לא יספיק ויהיה צורך להשלים את הויטמין באמצעות תוסף תזונה.

9. את מסתחררת במחשבות שליליות

מחשבות מסחררות (צילום: שאטרסטוק)

"בטוח יפטרו אותי", "זה לא מספיק טוב", "הוא בטח לא יסכים", "אנחנו נריב" - האם מחשבות שליליות משפיעות על התחושה הפיזית שלנו? כשאנחנו עסוקות בחשיבה שלילית, פוחתים הסיכויים שנרגיש טוב. אבל יותר מכך - לדפוס חשיבה שלילי יש נטייה להיתקע ולחזור על עצמו - והמשמעות המיידית היא הרגשה של תשישות ותחושה כללית מדכדכת - בדיוק ההפך מהאנרגיה הטובה אליה אנחנו שואפות.

10. את משקיעה אנרגיה בהעמדת פנים שהכל בסדר

מגיל צעיר חונכנו לחשוב שכדאי להפגין איפוק, לא להתלונן יותר מדי ותמיד לשדר שהכל בסדר. אבל מה קורה כשלא הכל בסדר? כמה פעמים, למשל, "נתפסת" בוכה ועצובה, אבל התעקשת לציין "שהכל בסדר!" מבלי לפרט ונמנעת מלשתף? העמדת פנים שכזאת רק מעמיסה עלייך ועלולה להביא אותך למצב של סטרס, בניסיון "לצאת בסדר" עם כולם. בתקופות קשות, בימים עמוסים או כשאת מרגישה לא טוב (פיזית / נפשית), חשוב לשתף את הקרובים אלייך כדי להקל על התחושות הללו ולא ליצור עוד עומס היכן שלא צריך.

 

>> יש לך שאלות נוספות בעניין עייפות ואנרגיה?

S-TEAM, צוות המומחים של סופר-פארם, יענה על כל שאלה ישירות למייל שלך.

לחצ/י על הלינק כדי להגיש שאלה >> http://bit.ly/1lu4Vau

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה