האם התגלתה פריצת דרך בטיפול באוטיזם?

מחקר ישראלי חדש: ניתן לשפר את מצבם של הסובלים מאוטיזם בעזרת תרופה הניתנת דווקא למבוגרים חולי אלצהיימר, וזאת בשילוב עם תוסף המזון כולין

05/02/2015
ד''ר אירנה חייטוביץ' קבלו עדכונים מד''ר אירנה חייטוביץ'
  • RSS

אוטיזם. צילום: שאטרסטוק

מחקר ישראלי חדש מצא כי דווקא תרופה למבוגרים החולים באלצהיימר, תרופה הנקראת “דונפזיל”, לצד תוסף מזון מסוג “כולין” – מסייעים יחד לטיפול בילדים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי.

המחקר בודק את יעילות התרופה באוכלוסיית ילדים עם הפרעה על הספקטרום האוטיסטי. זאת בעקבות הצורך הטיפולי למצוא תרופה שיכולה לשפר את התפקודים התקשורתיים עצמם, ולא תטפל בסימפטומים "הנלווים" של ההפרעה. מחקר חדשני זה נמצא כעת בפיתוח, ונערך בקרב 50 ילדים אוטיסטים בין גילאי 5 עד 18. במידה והמחקר יוכיח שיפור אצל הילדים הנבדקים – הוא יהווה פריצת דרך בטיפול בילדים הלוקים באוטיזם, וכן בפרוגנוזה שלהם.

אוטיזם הוא תסמונת מולדת ותורשתית המסמנת לקות התפתחותית ותקשורתית ודורשת התמודדות רבה מול כל תחומי החיים, הן של הלוקים באוטיזם והן של הסובבים אותם. בעשור האחרון, בכל העולם, השכיחות של מחלת האוטיזם עולה - והסיבה לכך איננה ידועה. כיום השכיחות של המחלה היא אחת ל-500 לידות: בנים לוקים באוטיזם פי ארבע יותר מאשר בנות. הסיבה לעלייה בשכיחות של המחלה איננה קשורה באופן ישיר ליכולת האיתור שלה בקרב האוכלוסייה - וכאמור, הסיבה טרם נמצאה.

כיצד מאבחנים אוטיזם?

אבחון מחלת האוטיזם נעשה על פי תצפית קלינית, בשילוב עם כלי אבחון פסיכיאטריים נוספים הקיימים בעולם. על פי המקובל בישראל, לפחות שני מומחים - רופא וכן פסיכולוג - חייבים לאבחן את הילד יחדיו, על מנת לקבוע סופית את קיומה של המחלה.

הקריטריונים (הסימנים) באבחון מחלת האוטיזם מוגדרים תחת סיווג של הפרעות נפשיות והתפתחותיות במסגרת DSM-V. חשוב לציין כי קיימת חשיבות עליונה לאבחון ולאיתור מוקדם של ילדים עם חשד לאוטיזם, מכיוון שקיים קשר ישיר בין אבחון מוקדם של המחלה, לבין היכולת לשפר את מצב הילד המאובחן, על ידי טיפול נכון בו.

האם הטיפול התרופתי במחלת האוטיזם אכן מסייע ללוקים בה?

הטיפולים התרופתיים המקובלים כיום הם טיפולים המטפלים בסימפטומים "הנלווים" של ההפרעה בלבד: טיפול בבעיות התנהגות, באגרסיביות, בהתנהגות חזרתית, בחרדה, בקשיי קשב ועוד. אך למעשה, טרם נמצאה תרופה אשר הוכחה כיעילה לטיפול בסימנים של הפרעת התקשורת עצמה. מכאן שטרם נמצאה תרופה היכולה לשפר את סימפטומי "הליבה" של מחלת האוטיזם, או שיכולה לטפל בהפרעה עצמה.

איזה שיטות נוספות קיימות כיום לטיפול באוטיזם?

כיום קיימות שיטות טיפול התנהגותיות רבות לילדים הלוקים באוטיזם. הנפוצה שבהם היא שיטת טיפול התנהגותית בשם ABA, שנמצאה יעילה בטיפול בסימני "הליבה" של המחלה, דהיינו: בבעיות התקשורת שלהם - זאת במצב שבו האבחון של המחלה והטיפול בה מתחילים בגיל מוקדם, ונעשים באופן אינטנסיבי.

*****

ד"ר אירנה חייטוביץ' היא פסיכיאטרית המתמחה בטיפול באוטיזם וממומחי אתר zap doctors.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה