10 טעויות קלאסיות של נשים גרושות

עוצמת הרגשות שעלולים להתפרץ תוך הליך הגירושים והטלטלות שחווה אורח החיים גורמים לעתים להתנהגות בלתי רציונלית בקרב נשים וגברים כאחד. מהן המלכודות הנפוצות שנשים נוטות ליפול אליהן בהליכים כאלו וכיצד ניתן להימנע מהן?

03/02/2015
עו''ד רות דיין-וולפנר קבלו עדכונים מעו''ד רות דיין-וולפנר
  • RSS

מגדל טעויות של גרושות. צילום: שאטרסטוק

בגירושין, כמו בחיים, משלמים על טעויות, ולפעמים משלמים עליהן ביוקר. גם אם נדמה שאתן נמצאות בעיצומה של מלחמה מול בן הזוג לשעבר, וגם אם יש בינכם חילוקי דעות משמעותיים, חשוב לזכור כי גם מאבקים כאלה רצוי לנהל בקור רוח, תוך שאתן לוקחות בחשבון את רווחתכן האישית ורווחתם של הילדים המשותפים אם יש. מניסיון עשיר שלי כעורכת דין לענייני משפחה, ראיתי כבר די והותר מקרים כדי להבין חד משמעית שפעולות נקמניות, נסיון ליצור דמוניזציה לבן זוגך לשעבר או חלוקת רכוש רווחית יותר עבורך בצורה שאינה ישרה ומונעת ממניעים של נקמה, עלולים לעלות לך ביוקר וכדאי מאוד להימנע מהן, גם אם בזמן אמיתי התחושה היא קשה ופגיעה ביותר.

ריכזנו עבורכן את 10 הטעויות הגדולות ביותר, ויותר חשוב, הוספנו גם עצה על הדרך להימנע מהן:

1. אל תהיי בת יענה: אם היחסים ביניכם נשחקים, בן זוגך ואת כבר לא אוהבים ונמשכים אחד לשניה, ובעיקר – אם המילה גירושין התחילה להישמע יותר ויותר במריבות שלכם, אל תטמני ראשך בחול ותחשבי שהמשבר יחלוף לבדו. הוא לא יחלוף ולא ייעלם ואת צריכה לפעול בעניין. בתור התחלה, ליזום טיפול זוגי, ואם הטיפולד נכשל, חשוב להכין את עצמך מראש להליך הגירושים. ככל שתבואי מוכנה יותר, כך המצב יהיה יותר לטובתך.

2. הזהרי מחטא היוהרה: גם אם בן זוגך היה כרוך אחרייך בכל תקופת הנישואין, ואת בטוחה שהוא הדבר הכי בטוח בחיים שלך, זכרי שבהליך גירושין (ולא משנה מי יזם אותו), אנשים משתנים. המהפך הוא חד וכואב, ואת חייבת להיות מוכנה מראש לכך שגירושייך לא יראו כמו שנראו חיי הנישואים. אחת הטעויות המרכזיות היא הביטחון שאם תתגרשו בן זוגך ייעתר לכל דרישותייך. בין היתר חשוב להבין מראש את ההשלכות המשפטיות של הגירושין, ומה זכויותיו של בן זוגך, כי הוא ללא ספק ידרוש אותן, ויש סיכוי גדול שבית המשפט או בית הדין הרבני ייעתר לדרישתו.

3. אל תפחדי ליזום: אם את סבורה שהגירושים בפתח, אל תחששי ליזום הליך משפטי. מירוץ הסמכויות במדינת ישראל אינו מאפשר לך להיות פאסיבית או לחשוש מ"מה יגידו". אם בן זוגך יגיש נגדך תביעת גירושין הכרוכה בבית הדין הרבני, הליך הגירושין שלך עלול להיראות לגמרי אחרת.

4. אל תעזבי את מקום עבודתך על מנת להשיג מזונות גבוהים יותר: אחת הטעויות הגדולות שנשים עלולות לעשות, לעתים מתוך אי ידיעה של החוק, היא להתפטר או להימנע מלצאת לעבוד כדי להשיג מזונות גבוהים יותר. התפטרות מהעבודה בסמוך להליך הגירושין לא תתקבל באהדה על ידי בית המשפט והסיכוי לקבל מזונות לא יהיה גבוה במקרה כזה, לכן הציפיה ממך תהיה לחזור לעבוד בהקדם, וגם כך התוספת השולית למזונות הילדים אינה מצדיקה הפסד משכורת עבורך.

5. הבטיחי את כספך: אם כל הכסף שלכם נמצא בחשבון משותף, קחי בחשבון שבן זוגך עלול למנוע ממך כל גישה לחשבון על ידי מתן הוראה פשוטה לבנק שלא לכבד כל חיוב בחשבון אלא בשתי חתימות, על כן חשוב להתארגן מראש - פתחי חשבון נפרד השייך רק לך, ובטרם התחלת הליך כלשהו, משכי לעצמך סכום שיאפשר לך לשרוד את התקופה הראשונה של ההליך. אם אינך יכולה למשוך את הכסף מהחשבון, תוכלי למנוע מבן זוגך לעשות זאת על ידי מתן הוראה דומה לבנק.

6. השתדלי לפתח ציפיות ריאליות: את רוצה גם את הבית, גם את הכסף בבנק וגם סכום מזונות יפה, אבל אם זה כל מה שיש לכם, לא רק שבן זוגך לא יסכים לוותר על הכל, אלא גם בית המשפט לא יאשר הסכם שמותיר את אחד מבני הזוג חסר כל, וכל חשיבה כזאת מנותקת בדרך כלל מהמציאות. הציפיה שבן הזוג ינושל מכל הרכוש, גם אם הוא בגד בך או התעלל, אינה ציפיה סבירה, והסיכוי להשיגה נמוך. לכן מאוד חשוב להציב, יחד עם עוה"ד שלך, ציפיות ריאליות מהליך הגירושין ולפעול להשיגן.

7. אל תסיתי את הילדים ואל תפעלי לניתוקם מהאב: בתי המשפט רואים בחומרה רבה הסתת הילדים נגד האב ונסיון למנוע את הקשר או לפגוע בו. מעבר לעובדה שאת פוגעת מאוד בילדייך, אין ספק שהמתכון הבטוח ליצור מאבק על המשמורת, כאשר ניתן היה למנוע אותו לחלוטין, הוא לנסות לפגוע באבהותו של בן זוגך. מעבר לפגיעה בילדים עצמם, הצבת קשיים בענייני משמורת עלולה לפגוע בזכויות שלך. שימי רגע את עצמך במקום הזה - האם היית רוצה שמישהו יטיל ספק בכישורי ההורות שלך וימנע ממך קשר עם ילדייך? אני מניחה שאת יודעת את התשובה בעצמך.

8. אל תהפכי את הילדים לכותל: על אף שלפעמים הפיתוי הוא גדול והצדק הוא אתך, בשום פנים ואופן אל תספרי לילדים כמה אבא שלהם נורא, אל תהפכי אותם לצד למריבה ואל תשעני עליהם. קשה ככל שיהיה לך, עבור הילדים את חייבת להיות דמות חזקה ומשענת תומכת ולא דמות חלשה שנשענת עליהם. זכרי כי ילדייך עוברים בעצמם משבר - פירוק המשפחה, לעיתים מעבר דירה ועזיבת אחד מההורים את הבית. הם זקוקים לתמיכה ואמפתיה גם ממך וגם מאבא שלהם. ובכלל, חשוב להגדיר כבר בהתחלה: הילדים המשותפים הם מחוץ למשחק.

9. הצטיידי בעורך/ת דין מומחית/ה לענייני משפחה: גם אם את חושבת שאת יודעת הכל, וקראת כל מה שאפשר על גירושין ברשת, בספרים ובמאמרים – את הליך הגירושין שלך את לא יכולה לנהל בעצמך. קשה להפריז בגודל הטעות שעושה מי שמנהלת לעצמה את הגירושין בלי ליווי משפטי צמוד. כאשר ההסכם שהורדתם מהרשת כבר חתום ומאושר בבית המשפט, היכולת שלך לתקן את הטעויות שעשית כמעט ואינה קיימת.

10. נקמה היא לא הדרך: אל תתקשרי לבוס שלו, לקולגות שלו, למס הכנסה, ולכל החברים שלו, בשביל לומר להם מה דעתך עליו ועל מעשיו. כל נקמה תחזור אליך כבומרנג. אם תפגעי במקום עבודתו – יכולתו הכלכלית לשלם לך מזונות תפחת; אם תלשיני עליו למס הכנסה – תהיי חייבת במחצית החובות; אם תבודדי אותו מחבריו – הנכונות שלו להתפשר איתך תקטן, ובסופה של הדרך תהיי גם את בצד המפסיד.

לאתר של עו"ד רות דיין וולפנר 

**

התגרשת? רוצה להבטיח את עתיד הילדים? לחצי כאן לפרטים על ביטוח מזונות וליצירת קשר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך