סתיו שפיר: אני בטוחה שבקרוב יתגלו שחיתויות נוספות

הבוקר ערכנו לראשונה ראיון בלעדי לסלונה בוואטסאפ עם ח"כ סתיו שפיר. פספסתם את ההרשמה לקבוצה הסגורה? לא נורא, ההיי-לייטס מחכים לכם כאן

03/02/2015
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS

 Tal Schneider: שלום, למי שלא מכיר/ה אני עיתונאית ובלוגרית שמכסה את התחום הפוליטי ומחר בבוקר אני אנהל פה את הראיון.

ראיון וואטסאפ. טל שניידר

אני אעלה פה עכשיו את הכללים ואשתדל במהלך הערב לחזור עליהם שוב ושוב:

 מחר בבוקר בשעה 09:00 נערוך כאן ראיון מטעם אתר סלונה עם ח״כ סתיו שפיר ממפלגת העבודה. כדי שזה יעבוד כמו שצריך אלה הן ההנחיות:

1) אני אצרף את שפיר ואת הדוברת שלה סיון שור לקבוצה.

2) אני אפתח ואעלה שאלת היכרות והסבר על הכללים.

3) לאחר מכן אשאל שאלה נוספת ואז אפתח לכולם/ן.

4) מי שרוצה לשאול מצביע כך: שימו לכם את האייקון הזה ב״אייקונים בהם השתמשתי לאחרונה״.

5) תכתבו מראש את השאלה במקום אחר ותעשו קופי פייסט

6) שאלה טובה היא ממוקדת ולא כללית מדי.

7) אפשר לעשות שאלת פולו-אפ שזה אומר לחזור לאותו הנושא, שנשאל אבל לפתח את זה. אבל זה לא חובה.

8) כדאי שהשאלות יתמקדו במה שהיא עסקה, לדוגמא ועדת הכספים אבל כמובן רצוי שאלות מקשות.

9) לא יהיה פה זמן ליותר מכמות שאלות מוגבלת. קחו בחשבון שלא כולם יוכלו לשאול.

10)  אחרי שנשאלה השאלה - דממה, או במינימום רק אני ברקע - עד שהיא עונה. סבבה? לא מתפרצים באמצע דבריה, כי אחרת יהיה קשה לנהל את זה.

11) עשר דק לפני הראיון, החל מ- 08:50 דממה בקבוצה כדי שנדע שכולם מודעים לכללים.

12) אם יהיו התפרצויות או הפרעות לתוך השיח העורכות של סלונה יאלצו להוציא משתתפים מן הקבוצה (בטוחה שלא נגיע לזה).

03/02/15, 09:00:14

Tal Schneider: סתיו שלום. ותודה על ההשתתפות בראיון של קבוצת הווטסאפ של סלונה. הבנתי שאת מתראיינת דרך הנייד של היועצת הפרלמנטרית שלך, סיון שור - אז כדי שנראה שזו באמת את, שלחי לנו סלפי שלך ממקום הימצאך עכשיו?

ראיון וואטסאפ עם סתיו שפיר

Tal Schneider: הי! בוקר טוב. קודם כל תודה על הראיון לקבוצת הוואטסאפ של סלונה. אני אשאל שתי שאלות ראשונות ואז נפתח לקבוצה לשאול באמצעות הנפת אצבע כך  

Tal Schneider - שאלה ראשונה:

יאיר לפיד מנהל היום קמפיין שלם על נושא השחיתות אבל ממך וממפלגת העבודה לא שומעים דברים נחרצים בנוגע למה שמתחולל בחקירות נגד ישראל ביתנו ולמעשה גם עד היום, לא התבטאת בנוגע לתמיכה בבן-אליעזר. בדיעבד זו היתה טעות לתמוך בו לנשיאות?

וכמובן שאבקש מכולם לתת לחכ שפיר לענות ולהמתין. לעיתים לוקח זמן להקליד...

ראיון וואטסאפ עם סתיו שפיר - פואד

סיון - דוברת סתיו שפיר: אני שמחה שלפיד הצטרף למאבק שלי בשחיתות, שאותו אני מנהלת כבר שנתיים, יום יום, בעיקר בוועדת הכספים שהיא המקום שממנו מתחילה פרשת ישראל ביתנו, ומאפשרת שחיתות בחסות המדינה. להזכירכן, כל העברות הכספים בוועדה - בסך עשרות מיליארדי שקלים - מתבצעות וחותמות על ידי שר האוצר. במהלך השנתיים האחרונות פניתי אליו בבקשה לשתף פעולה ולסגור את הצינור הלא חוקי הזה. הוא לצערי סירב ונאלצנו להיפגש בבית המשפט אחרי שהגשתי עתירה בנושא. לגבי פואד, ברגע שהוזמן לחקירה הסרתי את תמיכתי בו מיידית.

Tal Schneider: בדיעבד זו היתה טעות לתמוך בו? הרי הדברים היו ידועים גם קודם לכן? זה לגבי פואד כמובן.

סיון - דוברת סתיו שפיר: אגב, אני בטוחה שפרשת ישראל ביתנו בקרוב מאוד תתרחב למפלגות נוספות בקואליציה.

Tal Schneider: גם אליכם? או אולי תצייני לאן.

סיון - דוברת סתיו שפיר: לגבי פואד, אם הייתי מתבססת על שמועות לא הייתי יכולה לדבר עם כל ה-119 ח"כים. ברגע שהובהר כי תתקיים חקירה - הסרתי את תמיכתי מיידית

לגבי פרשת ישראל ביתנו, בפעם האחרונה שבדקתי אנחנו לא בקואליציה

Tal Schneider - שאלה שנייה:

אני חושבת שבמהלך הקדנציה בכנסת ה- 19 התאמצת להראות לציבור/לחשוף איפה הכסף. אך מעבר להעדר השקיפות בהעברות התקציביות, האם הגילוי שכ״כ הרבה כסף זורם לשם, ישנה דבר מה בנוגע לקידום פתרון עם הפלסטינים? את מאמינה היום שניתן בכלל לפנות התנחלויות?

סיון - דוברת סתיו שפיר: בתקופת האחים לפיד-בנט הוזרמו 1.2 מיליארד שקלים להתנחלויות כבונוס נוסף על התקציב הרגיל שקיבלו. אני בראש ובראשונה מאמינה כי תקציבי המדינה צריכים להיות מחולקים בצורה שווה, ולגליל והנגב מגיע לקבל לא שקל אחד פחות. לממשלת נתניהו יש רצון חסר שליטה להשוויץ בפני העולם ולהתפאר בכל אבן פינה שמונחת על גבעה מבודדת בשטחים, מצב שכמובן פוגע שוב ושוב במאמצי המו״מ, מגביר את הבידוד הבינלאומי של ישראל וחושף את כוונותיה האמיתיות של הממשלה. בכל הסדר שעומד על הפרק ישראל תמשיך להחזיק בגושים הגדולים ומובן שצריך לצמצם את הפינוי ככל האפשר.

Tal Schneider: פינוי אפשרי בכלל? במצב בו נמצאת החברה הישראלית? את מאמינה שזה אפשרי?

סיון - דוברת סתיו שפיר: ולהקים מדינה במזרח התיכון אחרי השואה ותחת איומים מכל כיוון זה אפשרי? עובדה שכן. ברור שלא יהיה קל, אבל מעולם לא היינו מדינה של פחדנים ועלינו לגלות גם כאן אומץ, יצירתיות ויכולת לגייס את הקהילה הבינלאומית לצידנו ולהגיע להסדר שיעמיד את האינטרסים הבטחוניים של ישראל בראש סדר העדיפויות ויבטיח שנשמור על רוב יהודי במדינת ישראל לעתיד הרחוק.

 

יערה:

בוקר טוב, סתיו. האם נכון בעיניך לוותר על רפורמת לימודי הליב"ה או קריטריון הוותק בנישואים ברכישת דירה כתנאי לקואליציה עם החרדים?

Tal Schneider: חכ שפיר אני אחדד. יערה מתכוונת לשאול על התנאים לכניסת מפלגות חרדיות לקואליציה בראשותכם, אם וכאשר. באופן ספציפי - תסכימו להיכנע לשני תנאים לעיל, כדוגמא?

סיון - דוברת שפיר: לאיזה מפלגות חרדיות את מתכוונת? המפלגה החרדית ביותר בכנסת היא הבית היהודי. לא סתם חרדית אלא גם מיסיונרית, למרות הכיפה הקטנה והסרטונים בשדרות רוטשילד. עפ אנשי הבית היהודי נשים לא צריכות להתגייס לצבא ובשנים האחרונות הם החדירו את האמונות המשיחיות שלהם לבתי הספר של הילדים שלכם באמצעות עמותות פרטיות וממומנות מכספי מדינה. דבר אחד ברור - איתם לא נשב בקואליציה. כל מפלגה שתצטרף לקואליציה של הרצוג תצטרך להסכים לתנאים שלנו, שידאגו שנמשיך להתקדם ולא לחזור אחורה בזמן.

אלעד:

שלום סתו, אמנם היה הרבה באזז תקשורתי בהיותך חברה בוועדת הכספים אך האם את יכולה לספר על תקציב אחד שעצרת באופן ממשי שלא הגיעה ליעדו המתוכנן, לפי הידוע לי הכל עבר גם אם לא באופן מיידי.

סיון - דוברת סתיו שפיר: רק לפני חודש עצרתי העברה של 13 מיליון שקלים לפיתוח תיירותי בהתנחלות ברקן. העברה שביקש ראש הממשלה בכבודו ובעצמו. כמו כן, חשפתי בוועדת הכספים את מענק הקפאת הבנייה שניתן למועצות האיזוריות ביהודה ושומרון מדי שנה וגיליתי שלא רק שמדובר בפיצוי על הקפאת בנייה של 9 חודשים בלבד, אלא שהכסף עבר בניגוד לחוק לעמותת מועצת יש״ע. בעקבות הגילוי, המענק לא נכלל בתקציב הבא.

נוסף על אלה, הצלחתי לאורך השנה לעצור קיצוצים בתקציבים חברתיים שהגיעו לוועדה במחטף, וכל זה כחברה באופוזיציה.

מירית:

בוקר טוב ח"כ שפיר, המאבק המבורך שלך בשחיתות בועדת הכספים הרגיש לא פעם כמאבק ממוקד במתנחלים עצמם, על איזה מהשניים שמת באמת את הדגש, השחיתות בכלל או הצ'ופרים להתנחלויות?

סיון - דוברת סתיו שפיר: המאבק שלי הוא מאבק לשקיפות. אני פועלת עפ כלל פשוט: איפה שאין שקיפות, יש שחיתות. מי שעקב מקרוב אחר המאבק שלי ראה שתחקרתי את פקידי האוצר במשך שעות ארוכות בכל ישיבת ועדה ועל כל העברה תקציבית, בניסיון להבין לאן באמת עובר הכסף שלנו. לצערי, במקרים רבים מדי, גיליתי שכספי המיסים שלנו מועברים לטובת האינטרסים האישיים של פוליטיקאים מסוימים. לעמותות הפרטיות הקשורות למפלגות הקואליציה תוך שימוש בצינורות לא חוקיים, ולא פעם על חשבון תקציבים חברתיים. במהלך השנה חשפתי בין היתר קיצוץ של מיליארד וחצי שקלים בביטוח הלאומי, שמשרד האוצר ניסה לבצע בחשאי. 

Tal Schneider: אבל שפיר - זה מצטייר כמאבק אישי במתנחלים. זו למעשה היתה השאלה.

סיון - דוברת סתיו שפיר: אני לא מנהלת מאבק אישי נגד אף אחד. מאמינה בשוויון תקציבי לכל אזרח במדינת ישראל. צריך גם להגיד, לפעמים מפעל ההתנחלויות מונח בקדמת המאבק ע״י מפלגות הליכוד והבית היהודי שעושות בו ניצול ציני - ומתעטפות במעטה האידיאולוגי כדי בעצם להעביר עוד כספים למקורבים.

קדמי:

שלום ח"כ שפיר ותודה שבאת להתראיין. במידה והמו''מ עם הפלסטינים יגיע למבוי סתום, האם תשקלו לבצע היפרדות חד צדדית? ואם לא, כיצד תמנעו מצב של מדינה דו לאומית וחרמות?

סיון - דוברת סתיו שפיר: תחת נתניהו מעולם לא היה סיכוי להתקדם ברצינות עם מו״מ. לפני שאנחנו מחסלים את המו״מ הבא בואו ניתן לו הזדמנות. מובן שממשלה אמיצה תצטרך לשקול בכל עת גם את האלטרנטיבות, אבל לא לפני שננסה ברצינות את האופציה הטובה ביותר בשבילנו.

Tal Schneider: סתיו אני ממש רוצה להודות לך על הזמן והתשובות. המשך יום עמוס!

ותודה מכל העורכות והצוות של סלונה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה