וירוס הפפילומה: האם החיסון מסוכן?

חיסון וירוס הפפילומה מעורר בכל פעם מחדש שאלות לגבי בטיחותו. בעקבות הפרסום אמש בחדשות ערוץ 2 על לוטם בת ה-14 שחוסנה ונותרה משותקת - ד"ר נדב משען על החיסון השנוי במחלוקת

19/01/2016
ד''ר נדב משען קבלו עדכונים מד''ר נדב משען
  • RSS

חיסון וירוס הפפילומה. צילום: שאטרסטוק

לפני מספר שבועות פנתה אלי אם מודאגת עם בתה בת ה-15 שמסרבת בתוקף להתחסן כנגד וירוס הפפילומה. כאשר שאלתי את הבת הצעירה מדוע היא מסרבת להתחסן ענתה כי שמעה מחברות שהחיסון עלול לגרום לתופעות לוואי נוראיות והיא אינה מבינה מדוע עליה להתחסן. מנסיוני הרב עם החיסון נראה שנוצרה לו מערכת יחסי ציבור לא טובה וקיים חשש רב בציבור מפניו.

כל מה שצריך לדעת על הוירוס ועל החיסון:

מהו וירוס הפפילומה? וירוס ממשפחת ה-papillomaviridae. קיימים מעל 150 זנים של וירוס הפפילומה. חלק מזני הוירוס גורמים להופעת יבלות (קונדילומות או פפילומות) שפירות שאינן בעלות פוטנציאל ממאיר וזנים אחרים עלולים לגרום להופעת נגעים טרום ממאירים ואף ממאירים.

כיצד נדבקים בוירוס? הדבקה בוירוס מתרחשת בעיקר ביחסי מין. מרבית מקרי ההדבקה אינם גורמים לתסמינים כלל וחולפים מעצמם ללא צורך בטיפול כלשהו. במקרים חריגים ההדבקה יכולה להפוך לכרונית ולאורך זמן לגרום לשינויים טרום ממאירים עד הופעה של ממאירות ממש.

אילו סוגי סרטן נגרמים על ידי וירוס הפפילומה? וירוס הפפילומה הוא הגורם הכמעט בלעדי לסרטן צוואר הרחם. אזורים אחרים בהם עלול להתפתח סרטן כתוצאה מוירוס הפפילומה כוללים את אזור פי הטבעת, העריה והנרתיק בנוסף אזור חלל הלוע והגרון.

כיצד ניתן למנוע הדבקה בוירוס הפיפלומה? יחסי מין בטוחים הם הדרך היעילה למניעת הדבקה. ריבוי בני זוג מעלה את הסיכון להדבקה. שימוש בקונדום מוריד אך לא מונע את הסיכוי להדבקה.

מהו החיסון כנגד וירוס הפפילומה? לפני מספר שנים אושרו לשימוש שני סוגי חיסון כנגד וירוס הפפילומה (גרדסיל וצרבריקס). שני סוגי החיסון מספקים הגנה כנגד הדבקה בזנים העיקריים של הוירוס שעלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם, זנים 16 ו-18. אחד החיסונים מספק הגנה גם כנגד זנים 6 ו-11 שהם הזנים שגורמים להופעת יבלות שפירות באזור העריה. החיסון, כמו חיסונים אחרים, מעודד את מערכת החיסון ליצר נוגדנים כנגד הוירוס. במחקרים שנעשו עם מעקב של כמעט 9 שנים נמצא כי שני סוגי החיסון מספקים הגנה יעילה ביותר כנגד זיהום ממושך בזנים 16 ו-18 של וירוס הפפילומה. בנוסף נמצא כי קיימת הגנה מסויימת גם כנגד זנים אחרים שעלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם.

כיצד ניתן החיסון? שני סוגי החיסון ניתנים בשלוש זריקות על פני 6 חודשים. למרות שאין סכנה להדבקה בוירוס מהחיסון עצמו, חל איסור לחסן נשים הרות. החיסון מאושר כיום למתן מגיל 9 ועד גיל 45.

האם החיסון בטוח? לפני מספר שנים יצאו מספר דיווחים על התפרצות מחלות של מערכת החיסון כתוצאה מהחיסון עצמו (מחלות אוטואימוניות). אולם, חשוב להדגיש, טרם כניסת החיסון לשימוש נרחב הוא נבדק בצורה קפדנית. במחקרים שכללו עשרות אלפי נשים לא נמצא שיעור יתר של תופעות לוואי מסוכנות. תופעות לוואי שמדווחות כוללת רגישות באזור הזריקה, בחילה, סחרחורת, כאב ראש ומקרים חריגים התעלפות. עם מספר המתחסנים הגדל שמגיע למליונים ברחבי העולם נבנה נסיון רב והחיסון נחשב לבטוח ביותר.

האם לאחר קבלת החיסון אין צורך לבצע מעקב PAP? מכיוון שהחיסון אינו מספק הגנה מושלמת כנגד כל הזנים שעלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם יש להמשיך בביצוע בדיקות PAP שיגרתיות.

כיצד מקבלים את החיסון? משרד הבריאות הכניס את החיסון לתוכנית החיסונים הלאומית וכיום כל הבנות בכיתה ח' במדינת ישראל מחוסנות. לנשים שלא חוסנו, יש לפנות לגינקולוג המטפל לצורך קבלת מידע נוסף ומרשם לחיסון.

*****

ד”ר נדב משען הוא מומחה במיילדות, גינקולוגיה ופריון, רופא בכיר ביחידה לגינקואונקולוגיה בבית החולים ליס ליולדות, המרכז הרפואי תל אביב.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה