דרך חדשה

כרמי אור, מאמנת לכלכלת המשפחה, מסבירה איך להקים עסק מבלי לערער את יציבותו של התא המשפחתי

13/12/2010
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» יציבות כלכלית למשפחה. צילום: flickr-Morristowne

סוף השנה ותחילתה של שנה חדשה מזמנות מחשבות על העתיד שלנו. ברוב המקרים, כשאנחנו לא מאושרים בתחום העבודה, המעבר מלהיות שכירים ל’לעשות את זה בתור עצמאי’ נראה קוסם במיוחד. כולנו קוראים בשקיקה את הסיפורים הרבים על אנשים שהפכו ליזמים מצליחים והקימו בעשר אצבעות עסקים משגשגים, אבל האמת היא שאף פעם לא מראיינים את הרוב הדומם של האנשים שניסו להקים עסק ונכשלו באופן טרגי.

נקודות לכלכלת המשפחה

הכוונה בדברי ההקדמה האלה היא בהחלט לא לרפות את ידיהם של מי שהחליטו להקים עסק, אלא רק להזכיר שיש מציאות שם בחוץ והיא לא תמיד קלה או פשוטה. למעשה, חשוב להזכיר שיש גם לא מעט ארגונים היום שישמחו להושיט יד ולעזור בשלבים הראשונים של פתיחת עסק עצמאי. אמ"א שפ"ע – מרחב התפתחות עסקית לנשים הוא, למשל, אחד כזה וב- 16/12 הוא עורך כנס ייחודי (בתשלום) בשם ‘הכסף שלי’ בבית שחם בפתח תקווה. אחת ההרצאות המעניינות שתתקיים במסגרת הכנס עוסקת בשאלה הקריטית - איך להקים עסק מבלי לערער את יציבותו של התא המשפחתי בפן הכלכלי. ביקשנו מכרמי אור, נושאת ההרצאה, מייעצת ומאמנת לכלכלת המשפחה, לתת לנו כמה טיפים בנושא. הנה 5 נקודות קצרות למחשבה, לאלה שמתכננים לצאת בקרוב לדרך חדשה ועצמאית:

צפו את הלא צפוי

דווקא כשמדובר בהתנהלות כלכלית, מסתבר שאפשר להיערך בצורה טובה לקראת הבלתי נודע, ובעיקר כשפותחים עסק. לדברי אור, בתקופות אי וודאות יש להעלות את ההפרשה החודשית בגין הוצאות בלתי צפויות מרמה של כ-5% מהכנסות המשפחה לרמה של בין 7%-10%.

שימרו על גמישות תקציבית

זה הזמן לוותר על לקיחת התחייבויות לטווח קצר לתקופות של שנה עד שנה וחצי. הסיבה: מכיוון שישנו צורך בגמישות תקציבית, חשוב לא להעמיס הוצאות קבועות נוספות. אז אם תכננתם להחליף סלון בתשלומים - נא להמתין, כי זה ממש לא הזמן הנכון.

הקפידו על נזילות כספית

מכיוון שאנו לא יודעים עדיין כיצד תשפיע המציאות הכלכלית המתהווה של הקמת עסק חדש, חשוב שתהיה רמה מסוימת של נזילות כספים, שתוכל לשמש כרשת ביטחון בפני כל תרחיש. מהי לרוב רשת הביטחון המומלצת? לפחות 5 פעמים ההכנסות החודשיות הממוצעות של המשפחה בתקופה שלפני פתיחת העסק.

ביטולים והקפאות שאפשר לקחת בחשבון

חשוב לזכור שניתן, לתקופה מסוימת, להקפיא חסכונות, או אפילו תשלומי משכנתא, וגם לפרוס החזרי הלוואות ומשכנתאות. אבל בשום אופן לא לבטל ביטוחים לפני שעושים בדיקות קפדניות באשר לתוצאות ביטולם.

הישמרו מפיתויי האשראי הקל

אחת ההשפעות הניכרות של המשבר הכלכלי האחרון מגיעה מכיוון הבנקים, אשר מקשיחים משמעותית את הקריטריונים בקבלת אשראי (ולפעמים לאו דווקא באופן שרירותי). במקרים כאלה ישנם גופים (בעיקר חוץ בנקאיים) אשר מציעים אשראי אקספרס "ללא ערבים ובטחונות". אשראי מסוג זה יתברר בדרך כלל כיקר מאוד (הריביות מגיעות לעיתים לרמות של 18% לשנה!!!) ודווקא הוא זה שמעמיס על משק הבית גיבנת משמעותית. קחו זאת לתשומת ליבכם.

דרך צלחה!
צילום:

http://www.flickr.com/photos/morristowne/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה