מה צריך לדעת לפני שמתחילים שיפוץ?

לא משנה כמה אנחנו חזקות ועצמאיות, כשזה מגיע לשיפוצים רובנו עדיין חוששות. אלעד כהן, בעל חברה שמתמחה בשיפוצים, נותן כמה טיפים חשובים שיהפכו את השיפוץ לפחות כאב ראש

29/01/2015
אלעד כהן קבלו עדכונים מאלעד
  • RSS

מה צריך לדעת לפני שמתחילים שיפוץ?

שיפוצים. מי לא מפחדת מהמילה הזאת? הרי, בעצם, למי יש כח לבלגן, לכלוך, לריב עם בעלי מקצוע, להוצאות, לזמן היקר המבוזבז ובקצרה - לכאב ראש?

ואם כבר החלטתן להתחיל בשיפוץ ואחרי שהשלמתן עם העובדה שקבוצה של בעלי מקצוע ישהו בביתכן (בתקווה) לתקופה קצרה, הרי שאז מתחילה סאגה שלמה של שאלות ולבטים – כמו, איך לא יעבדו עלינו, מה הדברים ההכרחיים שיש לשפץ, איך לא נחרוג בתקציב, האם באמת נקבל את הדירה בזמן ומה יקרה עם הילדים בזמן השיפוץ? איפה מתחילים ואיפה מסיימים?

במסגרת עבודתי שמתי לב כי השיקולים הופכים להיות כבדים יותר כשמדובר בנשים שחיות לבד, עם או בלי ילדים - כמו נשים רווקות, גרושות או אמהות חד הוריות. לפי סקרים ובדיקות שערכתי, נשים אלו, חזקות ככל שאפשר, שמתמודדות עם החיים על שלל היבטיהם בצורה מרשימה ומעוררת השראה, עדיין נרתעות מלבצע שיפוץ בעצמן והרבה מהן משהות את ההחלטה לתיקונים ושיפוצים במשך שנים ארוכות.

לשם כך ולקראת עונת השיפוצים שבפתח, החלטתי לעשות לכן קצת סדר בבלגן עם רשימה קצרה שמבהירה מה הסיכונים שצריך להביא בחשבון לפני שנכנסים לשיפוץ, למה צריך לשים לב ומה החידושים הקיימים בענף.

בראש ובראשונה חשוב לבחור איש מקצוע אמין, מקצועי שיכול להציג עבודות קודם שביצע ורשימת ממליצים תפחית את הדאגות ב-50% לפחות.

כמובן שאני ממליץ מאוד ללכת ולהיווכח בעצמכן בפרויקטים שביצע בעל המקצוע הפוטנציאלי. חובה לבקש מבעל המקצוע לפחות 3 טלפונים של לקוחות מהחודש האחרון, וזאת כמובן כדי שאיש המקצוע לא יעביר רק שמות של ממליצים שנוחים לו.

כדאי לקרוא שוב ושוב את חוזה העבודה שנחתם מול בעל המקצוע והאם הוא הוגן כלפי מזמין העבודה. בהקשר זה חשוב מאוד לשים דגש על תנאי התשלום. אני ממליץ לא לשלם אף לא שקל אחד ללא התקדמות בשטח על פי שלבים. בנוסף, בסיום כל שלב כמו חשמל, בניה ואינסטלצי,ה אני ממליץ לכן לשלם רק אחרי שראיתן ובדקתן את העבודה והאם היא בוצעה לשביעות רצונכן.

מאחר ובעלי מקצוע ידועים כמשתהים בביצוע וסיום העבודות, אני ממליץ להוסיף בהסכם העבודה סעיף של קנס על ימי איחור.

כדאי לדרוש מהקבלן להצהיר כי הוא בדק את הנכס ואת העבודות הנדרשות בו, וכי היקף העבודה הנדרשת יהיה כפי שהעריך קודם לביצוע תחילת העבודה.

כדאי לשאול ולברר מול בעל המקצוע מה הכרחי לשיפוץ ומה נלווה לו. בנוסף יש להביא בחשבון שיש עבודות רבות שלא ניתן לבצען, אלא אם מחליפים ומתקנים מערכות נוספות שקשורות אליהן או שצריך להזמין את שירותיו של בעל מקצוע נוסף לעבודה הנלווית. כך משל - אם החלפתם מערכת אינסטלציה חדשה בבית, לא יתכן שלא נעשה איטום כמו שצריך לחדרי רחצה. אם החלפתן מערכת חשמל חדשה, לא יתכן שלא יבדוק אותה מהנדס חשמל כדי לוודא שהחלוקה המעגלית תקינה שבוצעה הארקה והכי חשוב - שהחשמלאי מוסמך לבצע את העבודות.

חובה לברר באילו חומרים איש המקצוע משתמש, שכן יש לכך השלכות על איכות העבודה וכמובן גם על העלויות. כך למשל כדאי לבדוק האם בעל המקצוע משתמש בדבק קרמיקה, רובה, צבע, צנרת מים, חיפויים ועוד.

מעבר לשיפוץ כדאי ורצוי לשכור את שירותיה של מעצבת פנים, שתחבר בין כל החומרים והצבעים, הכל כדי שנוכל לקבל תוצאה טובה שמתמזגת למראה הנכון.

חשוב לבדוק את איכות המוצרים שיסופקו. כך למשל כדאי לבדוק את איכות העץ למטבח, את סוג הקרמיקה לבית ולחדרי הרחצה, מהו החומר ממנו עשוי הפרקט הנבחר, האם האלומיניום מספיק אוטם ומה רמת הגימור שלו.

לסיום, אציין כי חובה לדרוש מינימום 12 חודשי אחריות על העבודות שבוצעו.

* הכותב הוא הבעלים של חברת מייקאובר (make over) המתמחה בשיפוץ, תכנון ועיצוב בתים, מסחר ומשרדים ומציעה חבילות שיפוץ מגוונות.תגיות:

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה