כמעט סופי: 32 נשים מועמדות לכנסת ה-20

בכנסת ה- 19 עלה מספר הח״כיות מ-23 ל-27 ועל פי תחזית המנדטים הקיימת כיום (וזה נכתב בזהירות כי הסקרים בעייתיים מאוד השנה) מספר הנשים המכהנות בכנסת עשוי אף לעבור את ה- 30

29/01/2015
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS

מימין: תמר זנדברג, אורית סטרוק, מרב מיכאלי (צילום: רון קדמי, צילם מסך, רון קדמי)

בפעם השנייה תוך זמן קצר צפויה עלייה במספר הנשים שייכנסו לכנסת, תהליך שעשוי לשנות את המפה הפוליטית המגדרית במשך תקופה של ארבע שנים בלבד. בכנסת ה- 19 עלה מספר הח״כיות מ- 23 ל- 27 ועל פי תחזית המנדטים הקיימת כיום (וזה נכתב בזהירות כי הסקרים בעייתיים מאוד השנה) מספר הנשים המכהנות בכנסת עשוי אף לעבור את ה- 30.

הדבר כמובן אינו ודאי. העלאת אחוז החסימה מ- 2% ל- 3.25% יכולה להותיר אותנו ב- 18 במארס עם מפה פוליטית שונה מזו שמדובר בה כעת, כשאפילו מפלגות כמו 'מרצ' או 'ישראל ביתנו', שבהן משולבות נשים במקומות גבוהים, נמצאות בסכנה מסוימת שלא לעבור את אחוז החסימה. יחד עם זאת, תהליך הפריימריז והשריונים שעומד להיות מושלם היום בלילה סופית עם הגשת הרשימות לועדת הבחירות, ובליווי לחץ ציבורי ותקשורתי גדול מן הרגיל, העמיד את ראשי המפלגות ומחליטי השריונים למיניהם (יועצים אסטרטגים, דוברים, ופוליטקאים) תחת זכוכית מגדלת בנושא.

אם כך הדבר, יהיה מעניין בכנסת ה- 20 לראות את שיתופי הפעולה ואת היכולת של קבוצת ח״כיות, יחד עם ח״כים גברים שמאמינים ביעדים מגדריים (ויש לא מעט כאלה כבר, ביניהם אפשר למנות את חברי הכנסת דב חנין מחד״ש, גלעד ארדן מ'הליכוד', אראל מרגלית מהעבודה ויאיר לפיד מ'יש עתיד'), להוביל עוד שינויים משמעותיים בתחום - בין השאר, התמודדות חברתית עם קבוצה של כ- 22 מנדטים בכנסת (היוצאת) שחסומים בהגדרה בפני נשים, רק כיוון שהן נשים (יהדות התורה, ש״ס, רעם-תעל).

בהקשר הזה, יש משהו משמח בזה שאלי ישי עומד שלא לעבור את אחוז החסימה, כיוון שחלק מן המגעים הפוליטיים שניהל בשבועות האחרונים כללו את הדרישה הברורה להדיר נשים. קשה לקבל את העובדה שבשנת 2015 תוקם מפלגה פוליטית חדשה ותתחיל מסע ציבורי באופן שכזה וזאת במקביל לשיח הציבורי הנחוץ בנושא הפוליטיקה החרדית הותיקה.

שלי יחימוביץ וציפי לבני. צילום: אוריאל סיני, Getty Images סתיו שפיר: צילום: חגי הירשפלד

ברשימת המחנה הציוני, שהיא שילוב של העבודה והתנועה, משובצות 9 נשים ב- 25 המקומות הראשונים (כ- 40%), בליכוד, כמה שעות לפני הדדליין להגשת הרשימה, טרם פורסם המידע אך עושה רושם שהקשיבו שם לביקורת הציבורית על העדר נשים ברשימה; עם הצלחתה של ח״כ חוטובלי להשתבץ במקום ה- 20, שיבוצה של הח״כית החדשה נאוה בוקר במקום ה- 25, ובתוספת שימוש בשני השריונים העומדים לראשות נתניהו כדי להוסיף נשים - ד״ר ענת ברקו וד״ר לימור סמימיאן-דרש, הצליחו בליכוד לצמצם פערים ולהגיע ל-6 נשים (24%).

אספקט מעניין לגבי רשימת הליכוד הוא, שבאופן די מיוחד, כל שש הנשים: רגב, גמליאל, ברקו, חוטובלי, סמימיאן דרש ובוקר - הן ממוצא מזרחי. במרצ, שהובילה את התחום המגדרי לפני כל המפלגות, משובצות 50% וכאמור בישראל ביתנו, אם אכן תכניס המפלגה הזו חמישה ח״כים לכנסת, יש 2 נשים בצמרת הרשימה. הבית היהודי מוביל מהפך במגזר הדתי בנושא הזה ועל אף שזו רק פעם שנייה שהמפלגה הזו עורכת פריימריז, ועם פיאסקו השריונים שם, מסתמן שברשימה לכנסת ישובצו 4 נשים במקומות ריאליים (שקד, מועלם, סטרוק ורוט).

>> האם איילת שקד טובה לנו?

גם ברשימת חד״ש, שמשולבת ברשימה המשותפת, שולבה אישה - עאידה תומא סלמא - במקום גבוה ויחד עם ח״כ חנין זועבי בבל״ד, הם ישלבו שתי נשים בכנסת הבאה. מאז ח״כ תמר גוזנסקי, זו תהיה פעם ראשונה שאישה תיכנס לכנסת ברשימת חד״ש. במפלגות ׳כולנו׳ ו׳יש עתיד׳- הרשימות כוללות לפחות שלוש נשים בעשירייה הראשונה, אך כיוון שהסקרים במפלגות המרכז נוטים להיות בעייתים יותר מ- 50 לפני הבחירות, הרי שגם שם מספר הנשים שייכנסו בסופו של דבר עשוי להיות גבוה מכך.

.

* טל שניידר היא עיתונאית ובעלת הבלוג הפוליטי “הפלוג
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך