שרה נתניהו תחת השפעת אלכוהול

האם אנחנו יודעים עם מי ראש הממשלה שלנו הולך לישון? איפה הוא ישן? האם גם הוא חוטף נעל מידי פעם? האם העובדה שאשתו הופכת אגרסיבית אחרי שתיית אלכוהול בכמות מופרזת היא רק עניין של שלום בית?

26/01/2015
נעמה תורן קבלו עדכונים מנעמה
  • RSS

שרה נתניהו (Photo by David Silverman/Getty Images)

חייבים לדבר על שרה. חייבים לדבר על הדיווחים על שרה. חייבים לדבר על אתר וואלה שהוריד את הידיעה שפורסמה אתמול והביאה ציטוטים מתצהירים של אב הבית לשעבר בבית משפחת נתניהו, מני נפתלי, ושל עובדים אחרים, תצהירים שהוגשו לבית המשפט ובהם עדויות על ההתנהגות האגרסיבית של שרה נתניהו במיוחד אחרי שהיא שותה אלכוהול. חייבים לדבר על זה, כי היא אשת ראש הממשלה המכהן ואולי גם הבא.

זו לא רק רכילות מרושעת שנועדה לתקוע מקל בגלגלי ה"אנחנו או הם" של מרכבת נתניהו, כפי שטוענים מקורביו. כזכור, העדויות האלה - על נעליים מעופפות או ביצים שיש לעטוף (?) אחת אחת -  צצות מידי פעם, ללא קשר ללו"ז הבחירות ההפכפך בישראל. חייבים להודות: משהו קורה במעון ראש הממשלה ואף אחד לא מדבר על זה.

האם אנחנו יודעים עם מי ראש הממשלה שלנו הולך לישון? איפה הוא ישן? האם גם הוא חוטף נעל מידי פעם? האם העובדה שאשתו הופכת אגרסיבית אחרי שתיית אלכוהול בכמות מופרזת היא רק עניין של שלום בית? הרבה אנשים מגיבים לאלכוהול בכל מיני צורות, אחדות מהן בהחלט לא נעימות, אלוהים יודע כמה שטויות אני אומרת אחרי התייחדות עם וודקה - אבל אני לא חיה עם ראש ממשלה.

אם זו היתה סדרת טלוויזיה, בוודאי היו עיתונאי או עתונאית שהיו מקבלים על עצמם לחקור את השמועות העקשניות האלה. בכל זאת, כמה כבר אפשר לסתיר סודות במדינה קטנה כמו שלנו? מסתבר שאפשר. מתחילים בללחוץ על אתר כמו וואלה! להוריד את הידיעה. איך זה באמת שאף אחד עוד לא חשף מה קורה שם, במעון של הראש?

אבל החיים שלנו כאן הם לא סדרת טלוויזיה. בטלוויזיה זה הרבה יותר פשוט - פוליטיקאית היא סך כל הפנטזיות התסריטאיות של מי שברא אותה, וגם אם היא תוצר של כתיבה משובחת, היא עדיין פנטזיה על נושא רומנטי - אשה שמגנ'גלת בין קריירה ומשפחה, כשבמקרה שלה ענייני הבית משפיעים על מדינה שלמה.

בירגיטה נייבורג של "בורגן" היא פנטזיה אפילו בעיני הדנים, על אף שהקדימה את המציאות (הסדרה עלתה שנה לפני שהלן ת'ורנינג שמידט נבחרה לראש הממשלה בדנמרק) וכשהבעיות בבית הפריעו לתפקוד של ראש הממשלה הפיקטיבית, היא הכריזה על נבצרות והלכה לטפל בהן. "איני יכול עוד" של בגין - אבל בתחילת הקריירה. ומה קורה לנתניהו כשהוא אינו יכול עוד?

גם אלישיה פלורק של "האישה הטובה" רחוקה מרחק אלפי הזרקות בוטוקס מהמציאות. המעבר שלה ממעמד אשת פוליטיקאי לפוליטיקאית שמתחיל עם יושרה מפלדה, הוא צעד תסריטאי חכם. גם היא לא נראית כמו אישה אמיתית כשהיא צועדת בקור של שיקגו, בשיער מתוקתק, פנים קפואות מתחת למסיכת שלושה טונות איפור ועקבי משחית. את הנשים האלה קל לאהוב. הן גורמות לנו לחשוב שנשים יכולות לעשות טוב בכל מקום שבו יתנו להן לפרוח, גם בפוליטיקה. אחחח... כמה טוב אילו הנשים היו שולטות בעולם. באמת? תזכירו לי, זאת לא נשיאה שם, בארגנטינה?

הייתי רוצה לחשוב שכמו ב"ליזיסטרטה" של אריסטופנס נשים ידעו לא לעשות מלחמה וגם ידעו לגרום לגברים להבין את זה, אם לא דרך השכל אז באמצעות כאב ביצים. אבל גם זו פנטזיה על נושא רומנטי. הפוליטיקאית הישרה, שנאמנה לעצמה, אשת ברזל עם לב רחב ושכל רב. ההיפך מקלייר אנדרווד של "בית הקלפים". האופציה האימהית הזאת, שמשלבת בין השכל ללב.

אבל האמת היא שנשים, כמו גברים, בפוליטיקה, כמו בכל מקום אחר, באות בכל מיני צורות ומכל הצדדים של המפה הפוליטית - וכבר היתה לנו ראשת ממשלה אחת. צריך להזכיר לאיזו מלחמה היא היתה אחראית? אז נכון, בחירות 2015 הן בסימן נשים. אבל אילו נשים היינו רוצים לראות שם? גם אורית סטרוק היא אשה, גם איילת שקד וגם מירי רגב (על אף שלפעמים אני מוכנה להישבע שהיא יובל סמו).

יכול להיות שהן חושבות שהן פמיניסטיות, אבל פמיניזם לא מתיישב עם חדוות הכיבוש, שנאת האחר והזר, רמיסת זכויות וסתימת פיות. זה שוביניזם, גם אם צועקת אותו אישה ויכול להיות באמת שמישהי כאן מנהלת כאן את העניינים והיא לא מופת פמיניסטי, ואולי היא כן - אבל לעולם לא נדע, כי אסור לנו לדעת איך בדיוק היא מנהלת את העניינים בבית של הראש ועד כמה זה משפיע על החיים של כולנו. כי כשזה קורה במציאות ולא בסדרת טלוויזיה והשלט הוא אצלה, זה יותר מדי דרמטי מכדי להשאיר אותנו במתח עד הפרק הבא.

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה