היום ערבים, מחר נשים

היום הרבנים אוסרים השכרת דירות לערבים ומחר-בעצם כבר היום- הם דורשים להפריד בין נשים וגברים ברחוב ובאוטובוס

12/12/2010
שדולת הנשים קבלו עדכונים משדולת
  • RSS
» נורית צור, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל. צילום: יח"צ
>> מאת נורית צור

חתימתם של עשרות רבני ערים על פסק הלכה האוסר על השכרת או מכירת בתים לערבים הוא מעשה מזעזע מבחינות רבות. למעשה, גם בפסק ההלכה וגם בניסיונות הנואלים של אותם רבנים להסביר את מעשיהם עולה פעם אחר פעם הטענה כי זוהי אינה גזענות אלא הוראה שקיימת בתורה.

כאישה חילונית וכמי שהידע שלה בתורה אינו רב, אני מרשה לעצמי לומר כי אני לא מסכימה לפסיקתם מן הטעם שישנם רבנים אחרים המפרשים את התורה בצורה אחרת. ובכלל, המסורת היהודית כולה מתבססת על פולמוס וויכוח הנוגעים לפרשנות הניתנת לדברים הכתובים. לכן, אני טוענת שהסתמכותם של אותם רבנים על התורה היא מוטלת בספק בלשון המעטה. חיזוק לטענתי זו ניתן לראות בעמדתם של מרבית רבני צוהר ועוד אחרים שיצאו כנגד פסיקה זו.

כיצד מכתב כזה מרעיש משפיע על החיים שלנו כנשים בחברה הישראלית? ובכן יש קשר הדוק. ראשית, ישראל הדמוקרטית עדיין נכנעת לתכתיב החוק הדתי בכל הנוגע להסדרת הנישואין והגירושין והיחסים בתוך המשפחה.

ויותר מזה, ישראל לא רק נכנעת לתכתיב הדתי ולא מתירה נישואין אזרחיים לכל החפצים בהם, אלא גם נכנעת פעם אחר פעם לתכתיב הזרמים היותר קיצונים ביהדות ומנטרלת את כוחם של זרמים פחות קיצונים. גם מקרה זה מוכיח כי הכוחות הרדיקלים הם בעלי השפעה גדולה על החברה הישראלית ולכן עלינו לפעול לקבלתם הלגיטימית של קולות אחרים ביהדות לצד הזרם הקיצוני המקובל בארץ. לא פחות חשוב, עלינו לגלות סולידריות עם אוכלוסיות שהגזענות והאפליה מכוונות אליהם בצורה כה בוטה ובמיוחד לאור היסטוריה שלנו כעם אשר חווה רדיפה גזענית במשך אלפי שנים.

היום הרבנים אוסרים השכרת דירות לערבים ומחר - בעצם כבר היום-  הם דורשים להפריד בין נשים וגברים באוטובוסים ובמדרכות. העניין הוא ברור – צריך להציב את הגבול עכשיו ומוקדם ככל האפשר!

שדולת הנשים בישראל פועלת במסגרות שונות כדי להבטיח שוויון וחופש, גם חופש דת וחופש מדת, לנשים בחברה הישראלית. הסכמה שקטה לפסיקת הרבנים לגבי ערבים, כמוה כשיתוף פעולה עם כח מדכא שבסופו של דבר יופנה כלפי גורמים אחרים בחברה.

לסיכום ברצוני להדגיש כי אני אישה יהודיה שמעריכה מאוד את הדת והלאום שאני משתייכת אליהם, אך אין ברצוני לשתף פעולה עם כוחות דיכוי ממסדיים או אחרים, המתנגדים לערכי השוויון והחופש, המגדירים את אופי המדינה הדמוקרטית בה אנו חיים. גילוי גזענות כזה חד וברור אסור לו לעבור בשקט ועל המדינה לפעול מול רבנים אלו.

>> נורית צור היא מנכ"לית שדולת הנשים בישראל
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • מירי שרגאי 14/12/2010

    אין דבר כזה לדעתי, שכתוב בתורה שאסור להשכיר דירה לערבי. אולי הלכות מאוחרות יותר ופירושים של רבנים שכך רצו לראות את פני הדברים. עובדה. הרב עובדיה לא הסכים לחתום על זה! הטיעון היה מאוד צודק, תארו לעצמכם שבמדינות העולם לא ירצו להשכיר ליהודים דירות בגלל שהם יהודים.. אז מה נאמר? אנטישמיות גוואלד!
    כשזה מדובר בנו, זה לא צודק! כשזה מדובר בזרים, זה צודק מאוד! לזה יש הלכות ופירושים דתיים. אלה פירושים של אנשים שלא מבינים את הדבר הכי חשוב בתורה, “ואהבת לרעיך כמוך” כלל ראשון בתורה! את הכלל הראשון הזה הם מפרים ביד אכזרית ולכן המצב שלנו הוא רע.
    ועד שלא נפנים את הכלל הזה, עוד רעות וחולות יבואו עלינו בגללם.
    שיקראו קצת את ספר הזוהר… ויבינו כמה הם חוטאים לאמת.

בחזרה למעלה