10 טיפים להורים עייפים

דורית הלפרין, אמא לשלישיה ועוד אחת, מדברת על החיים בבית, שוברת כמה מיתוסים ונותנת עצות שיעניינו כל הורה, לא משנה לכמה ילדים. הכירו את האישה שבשבילה 3 + 1 זה ממש לא מבצע בסופר

25/01/2015
טליה ברשטיין קבלו עדכונים מטליה
  • RSS
מטרנה שלישיה. צילום: דורית הלפריןאדם, דניאל ונטלי משתחררים מהפגיה - 14.9.2009. צילום: אלבום משפחתי


זה היה ההיריון הראשון של דורית ואייל, והוא הגיע בול בזמן. באותה התקופה קיוו השניים להפוך מסתם זוג לזוג עם הילד, והשמחה היתה רבה כשהבדיקה הראשונה אישרה שהבחילות הקשות מהן סבלה דורית לא נגרמו בעקבות וירוס, אלא מבשרות על ימים ראשונים של היריון עם תאומים.

אלא שכאן היתה הטעות שלהם. בבדיקה הבאה התגלה שלא שני עוברים מתפתחים להם לתפארת ברחמה של דורית, אלא שלושה. השניים החליטו לשמור את ההיריון, אף על פי שחלק מהרופאים הטילו ספק ביכולתם של העוברים להגיע אל קו הגמר של הלידה כשהם שלמים ובריאים.

מה היתה התגובה שלכם כשידעתם שיש לכם שלישיה?

"קודם כל, השמחה היתה גדולה", מספרת דורית - אישה יפה שנראית כאילו השתחררה אתמול מהצבא, "ולמרות מה שחשבו הרופאים, דילול לא בא בחשבון מבחינתנו, אלא אם כן היתה מתעוררת סכנה רפואית שתדרוש אותו".

ואיך הסתדרתם עם שלישיה?

"מה שלמדנו קודם כל היה שצריך לבקש עזרה" ממשיכה דורית. "מי שעזרו לנו ללמוד איך מבקשים עזרה, כמה ומתי, היו בעצם אדם, דניאל ונטלי - להלן השלישיה. בעזרתם הגענו לתובנה החשובה שעזרה בתשלום היא בסופו של דבר יעילה ונוחה יותר לתפעול מאשר עזרה בהתנדבות. יועצת השינה שהגיעה אלינו הביתה כשהשלושה היו פצפונים החזירה את סדרי העולם לחיינו, היום חזר להיות יום, והלילה חזר להיות לילה".

מטרנה שלישיה. צילום: דורית הלפרין
מימין: דניאל, אדם ונטלי בגיל שנה וחצי

ואז הגיעה גאיה

ההחלטה להביא עוד ילד לעולם הגיעה, במפתיע, מיד אחרי בשורת השלישיה שבבטן. וכך, כשהיו אדם, נטלי ודניאל בני 3, הגיעה לעולם אחותם גאיה.

בניגוד למשפחות רבות, בהן הילד הראשון שרגיל לחלק חתימות למעריצים כמי שמתפקד ככוכב על במשפחה, מקבל לעיתים באי שביעות רצון את אחיו או אחותו שהצטרפו אליו לבמה, כאן קיבלו אדם, נטלי ודניאל את גאיה בקלות רבה יותר. אחרי הכל כבר כשהיו ברחם למדו לחלוק מרחב וזמן אחד עם השני.

מטרנה שלישיה. צילום: דורית הלפריןגאיה הקטנה (מימין) עם שתי האחיות והאח. השלישיה קיבלה את האחות באהבה והבנה 

10 עצות להורים ולהורים לעתיד מאחת שיודעת

1. אין דבר כזה תשומת לב שווה לכולם. כל אחד מקבל את מה שהוא זקוק לו. אתם צפויים להבין מהר מאוד שאין דבר כזה לתת לשני אחים (או שלושה) שווה בשווה. לימדו את אופיים של הילדים ותנו לפי צורכם. אם אחד רגוע עכשיו יגיע תורו להצטרך יותר. תאומים ושלישיות זו קרוסלה א-סימטרית, וככל שמפנימים זאת מהר יותר, רגשות האשם פוחתים, ולו במעט.

2. דברו על הכל עוד לפני הלידה. כל דבר שתתכוננו לקראתו יעבור בקלות רבה יותר אם לא יתפוס אתכם לא מוכנים.

3. נסו לארגן מראש את העזרה שתרצו לקבל. בין אם מדובר בסבא-סבתא ובין אם באופר או כל פתרון אחר.

4. למרות האמור לעיל בסעיף 3, קחו בחשבון שהמציאות עשויה להראות מעט אחרת, זה חלק ממהות גידול תאומים ושלישיות.

5. תכננו מראש איך לשלב את הילדים שיוולדו בשגרת חייכם. אם אתם משפחה שאוהבת טיולים, אתם לא עומדים עכשיו מול שנים בלי לצאת מהבית. אם תתכננו איך הילדים ישתלבו בכל פעולה שאתם אוהבים לעשות, יהיה לכם קל יותר לאהוב את השינוי שהם מביאים איתם.

6. חשיבה כלכלית. מטפלת לתאומים עולה 6500-8000 שח לחודש וזאת לפני חישוב תנאים סוציאליים. מטפלת לשלישיה תעלה סכום דומה, וזאת על אף שאחד מכם יהיה איתה בבית. קחו בחשבון את ההוצאה הגדולה הזו, נסו להתארגן לקראתה ולתכנן האם לחזור לעבודה ומתי.

7. תאומים ושלישיות רבים נולדים פגים. דברו על מה תעשו אם יהיו בפגייה, שחרור לפני הזמן וכל מה שכרוך בכך. הקפידו לעשות סיור פגיות בבתי החולים בהם אתם שוקלים ללדת. תהיו מוכנים נפשית לפגייה וזה יחסוך לכם לפחות חצי מהתקפי הלב והשערות הלבנות שיהיו בתקופה לא פשוטה זו.

8. בכי הוא אמצעי תקשורת. תינוק בוכה (או שניים, או שלושה), זה משהו שתהיו חייבים לדעת להתמודד איתו.

9. אי אפשר לעשות כמה דברים בו זמנית. כמו בכל תחום בחיים ברוב המקרים עדיף לעשות דבר דבר לפי הדחיפות ולא הכל יחד.

10. תמיד יהיו כל הדברים שלא הספקתם ולא הצלחתם לעשות "כמו שצריך". סיימו כל יום במילה טובה לעצמכם ולבן הזוג על מה שהצלחתם לעשות וגרם לכם להרגיש טוב לגביו.

**דורית הלפרין היא יועצת שינה להורים עייפים, המתמחה בתאומים ושלישיות**

**לבלוג של דורית בסלונה**

הורים לתאומים ושלישיות זכאים למחיר מוזל ברכישת מוצרי מטרנה, עם שליח עד הבית.

  מטרנה שלישיה. צילום: דורית הלפרין

השלישיה בגיל שנתיים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה