כך תמנעו מהילדים משקאות ממותקים

איך גורמים לדור הצעיר לשתות רק מים? מה עושים כשהם הולכים למסיבה? ואיזה הסבר אף פעם לא עוזר? כל השיטות של ההורים למען בריאות הילדים

18/01/2015
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

 ויסוצקידס. למנוע מהילדים משאות ממותקים. צילום: שאטרסטוק

כשהפכתי לאמא היה לי ברור שאצלי בבית ישתו רק מים. הרי זה הכל עניין של הרגל ודוגמה אישית. כשהבנות שלי היו קטנות לא היתה שום בעיה אבל כשהן קצת גדלו פתאום הן שמו לב שאבא שלהן שותה בהנאה משקה בצבע שחור ורצו גם. מהר מאוד החלטנו שעל השולחן בכל ארוחה, כולל בסופי שבוע, יהיו רק מים ובעצם פתרנו את הדילמות סביב עניין המשקאות הממותקים, לפחות בבית ובמקומות שבהם העניינים בשליטתנו.

גם הורים חזקים ונחושים צריכים להתמודד עם השפעות חיצוניות של ימי הולדת, פרסומות ובתים של חברים. כידוע, כמויות הסוכר הגדולות שמכילים המשקאות הממותקים מזיקים לשיני הילדים ועלולים לגרום להשמנה ולנזקים בריאותיים נוספים, ולכן כדאי להרגיל כבר מגיל צעיר את הילדים לצרוך אותם כמה שפחות. אבל איך עושים את זה?

"אצלנו בבית יש שתיה ממותקת המיועדת לשבת", אומרת ליאת נוב, יועצת תקשורת, אמא ליערה (5) ואדוה (2.5). "אני שותה בעיקר מים", היא מדגישה. "הבנות שותות מים, ובשבתות כשאנחנו מתפנקים בשתיה מתוקה גם הן מקבלות. אנחנו מנסים להגביל לחצי כוס לאחת בכל ארוחה".

יש ויכוחים בבית סביב הנושא?

"אכן, יש הרבה ויכוחים בנושא. אדוה מאוד אוהבת קולה והיא לא מסתפקת בחצי הכוס שאנחנו מקצים לה. זה קשה מאוד כשהפיתוי עומד מול העיניים במרכז השולחן. היא מאוד חכמה ומבקשת מהדודות שלה שימזגו לה ואנחנו מצידנו מעלימים את הבקבוקים מתחת לשולחן".

ליאת מציינת שאין לה בעיה שיתכבדו בשתיה מתוקה אצל חברים ובמסיבות, כל עוד היא יודעת שבבית הבסיס טוב והן אוהבות מים, וגם נותנת שלושה טיפים מנצחים:

1. להרגיל עוד כשהם תינוקות. אין שום סיבה לתת לפעוט שתיה ממותקת בבקבוק. גם כשמכינים שתיה חמה כמו תה, אין צורך להוסיף סוכר. הכל עניין של הרגל.

2. להגביל - כמו כל דבר ולהודיע מראש "אני מוכנה למזוג חצי כוס ולאחר מכן שותים רק מים".

3. לעבור לשתיה עם צבע כמו חליטת פירות לילדים או מים עם נענע ולימון ולשלוט על כמות הסוכר.

העיתונאית שגית פסטמן, אמא לארי (10), יובל (8) ושירי (3) מקפידה שהילדים ישתו בבית רק מים ובחוץ היא מוותרת. "בזמן האחרון, אם הם לא רוצים מים, אני עושה להם חליטת פירות עם מעט סוכר", היא מספרת. "בחורף זה מצליח לי למרות שבהתחלה הם כמובן רוצים שוקו. בקולנוע אני מרשה רק מים בטעמים או שאני מדללת משקאות. נגיד קונה מיץ ענבים אחד ומים מינרלים ומדללת למורת רוחם".

והם מקבלים את זה בהבנה?

"את האמת? לא. כל זה קורה רק בצעקות ובאיומים, אבל לצד הצעקות תמיד מגיע הסבר אמיתי וכן על כמה שהמשקאות האלה אינם בריאים עבורם, עד שהסיסמא 'קולה זה רעל' נהפכה למעין ציטוט שהם משתמשים בו כדי לצחוק עלי. הרבה פעמים, נגיד בימי הולדת, אני מרשה כוס ראשונה של קולה או מיץ ממותק ואז רק מים, אבל הם כל הזמן מנסים לתחמן אותי.

בעצם, זה הכל עניין של הרגל", מוסיפה שגית. "עם הקטנה כבר הייתי יותר מודעת לעניין של המשקאות הקלים, אז הרגלתי אותה גם בבית שיש לה בקבוק של מים מינרליים בהישג ידה והיא שותה רק ממנו. עם הבן גדול זה הרבה יותר קשה כי השתיה הממותקת הפכה לעניין חברתי והוא די מכור. אז איתו זה רק ללכת ראש בראש. מצד שני, הצלחתי להרגיל אותו באופן יחסי למים, שהוא טען בהתחלה שעושים לו בחילה. אני מקפידה שלפחות בבית יהיה רק מים לשתות אז אין להם ברירה. כמובן שהם רואים שאנחנו ההורים שותים רק מים וזה עוזר".

רינת ארם מאירמן, עובדת סוציאלית, בעלת הבלוג מנדרינה ובוגרת לימודי תזונה הוליסטית, אמא לשלושה בנים בגילאי 8.5, 3.5 ו-1.5 מכירה את הדילמות סביב השתיה הממותקת אך משתדלת להימנע מהן. "אצלנו בבית הילדים וההורים שותים רק מים", היא אומרת. "בבית אין בעיה כי תמיד שתינו מים והם רגילים, אבל בחוץ כשהפיתויים קורצים יש דיון. למשל אצל סבא וסבתא יש תמיד דיאט קולה על השולחן, והבן הגדול רוצה לשתות. בימי הולדת או כשאוכלים בחוץ, הגדולים יותר מבקשים מיץ ענבים".

מה את עושה במקרים כאלו?

"מחוץ לבית אני נוהגת להתגמש. הם שותים כוס מיץ והגדול לפעמים שותה רק מיץ (לפעמים גם אין מים בכלל בימי הולדת) ולאמצעי אני מרשה לשתות אם הוא מבקש. גם במסעדה הם יכולים להזמין כוס מיץ. הקטנצ'יק שותה רק מים. לבן הגדול אני מסבירה על הנזקים של הקולה ומשקאות הדיאט, ולאמצעי אני מסבירה על הסוכר שנמצא בכמות גדולה במיץ ענבים למשל, משווה לכמות סוכר שנמצאת בשוקולד למשל שיבינו את ההשוואה. בגן של הבן שלי הסבירו להם שכשקר כדאי לשתות מים חמים עם נענע, והם שתו אחרי ארוחת הבוקר והתלהבו מאוד. הוא חזר וביקש בערב מים עם נענע".

וזה עובד?

"הכי חשוב להחליט שאנחנו שותים מים, אחרי שהחלטנו הכל יותר קל – כמו כל גבול ששמים לילדינו, לא תמיד פשוט לעמוד בו אבל כשאנחנו יודעים שהחלטנו, מוצאים דרכים יצירתיות לפתור את החיכוכים סביבו".

ולסיכום - יש עוד פתרונות

לפעמים אפשר לפתור את ההתנגשות עם רצון הילדים בעזרת מעט גיוון. נסו לתת להם לטעום חליטות פירות בטעמים שמותאמות לילדים - הן צבעוניות וטעימות ומאפשרות לילד לשתות בעצם כוס מים (קרים או חמים) בתוספת תמציות טבעיות וללא תוספת סוכר או קפאין.

אפשרויות נוספות הן כאמור לעשות הפרדה בין היומיום הביתי ובין אירועים מיוחדים בחוץ, דילול המיצים בכמויות כמה שיותר גדולות של מים ובעיקר - דוגמא אישית. מדהים עד כמה הזאטוטים שלכם מחקים את ההתנהגות שהם רואים בבית, אז אל תשכחו להוות דוגמא טובה ולשתות הרבה מים.

בהצלחה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה