ישראל בשלה לראשת ממשלה

רוב רובו של הציבור הישראלי, על גווניו וסוגיו השונים, אומר כן לנשים. מעדיף נשים. בוחר בנשים והוא בהחלט מוכן לראשת ממשלה בקדנציה הבאה

18/01/2015
לימור בר און קבלו עדכונים מלימור
  • RSS

ישראל בשלה לראשת ממשלה. צילומי ארכיון: איילת פנחסי, ניר אריאלי, אימג' בנק

אם ניתן ללמוד משהו מהרכבת הרשימות לכנסת, במפלגות בהן נערכים פריימריז וגם באלה שלא, זה על יכולת ההיבחרות הגבוהה של נשים בפוליטיקה הישראלית העכשווית. הניצחון המשמעותי רשום על שמן של נשים בכל המפלגות. שלי יחימוביץ' הייתה המנצחת הגדולה של הפריימריס במפלגת העבודה, ולצידה נרשמה הצלחה יוצאת דופן לסתיו שפיר הצעירה ולעו"ד רויטל סוויד שהתמודדה לראשונה.

עשרות אלפי המתפקדים הדתיים לאומיים של הבית היהודי הציבו את איילת שקד החילונית בראש הרשימה. באופן די נדיר (מאז נעמי בלומנטל בשנות ה- 90) ולאחר מאבק לא פשוט, נבחרה מירי רגב למקום הרביעי ברשימת הליכוד. השמועות מספרות שאביגדור ליברמן ישיב לאורלי לוי כגמולה ויציב אותה במקום השני ברשימת ישראל ביתנו, ועוד לא אמרנו מילה על החמישייה הראשונה במרצ, שיככבו בה לפחות שלוש נשים.

דווקא על רקע האחוז הקטן מאוד של נשים בפוליטיקה (מספר שיא של 27 נשים בלבד כיהנו בכנסת האחרונה) ועל רקע תת-הייצוג הכרוני שאנו סובלות ממנו, מדובר בלא פחות ממהפכה. אם ממש נכנסים למתמטיקה גבוהה ומוציאים מהחשבון את המפלגות החרדות מנשים - אחוז הנשים שנבחרו במקומות הראשונים מתוך סך הנשים המכהנות והמתמודדות הוא פשוט מטורף.
מהפכה כבר אמרתי?

ואם זה לא מספיק אז תקדים נוסף נרשם בימים האחרונים בשיח הפוליטי הישראלי. הוא החל, רחמנא ליצלן, ביוזמתו של לא אחר מהגנרל המיוחס בדימוס עומר בר לב ומי שנבחר למקום החמישי ברשימת העבודה לכנסת. כשזה נשאל באשר להתאמתו שלו לתפקיד שר הביטחון בממשלתו האפשרית של יצחק הרצוג, ענה שהוא לא מוצא סיבה שלא למנות את ציפי לבני לתפקיד, ואף הפליא למנות את יתרונותיה וכישוריה לתפקיד של המפקדת העליונה של צה"ל. לשמוע ולא להאמין.
מהפכה כבר אמרתי?

אז נכון שהנבואה ניתנה לשוטים, ובכל זאת. אם ללמוד מהמספר הגבוה של נשים שנבחרו בפריימריז האחרונים, ובצורך שבוער בראשי המפלגות להציב נשים בראש רשימותיהם לכנסת שנבעו, בין היתר, מהעבודה הנשית המשובחת בקדנציה האחרונה - ברור שמתחולל כאן שינוי.

רוב רובו של הציבור הישראלי, על גווניו וסוגיו השונים, אומר כן לנשים. מעדיף נשים. בוחר בנשים והוא בהחלט מוכן לראשת ממשלה בקדנציה הבאה. הנביאים באקדמיה ללשון עברית פרגנו לנו כבר לפני שנתיים לשון נקבה רשמית לתפקיד של ראש ממשלה אישה - "ראשת ממשלה" (ותודה למרים נאור, נשיאת בית המשפט העליון החדשה שפנתה לאקדמיה בעניין זה).

בקיצור, בנות, בניגוד לסיטואציה הפוליטית והציבורית שהביאה למינויה של ראשת הממשלה הרביעית שלנו, גולדה מאיר, שנקלעה, כאקט פשרה של ועדה מסדרת, לתפקיד הרם ולמלחמה קשה וטראומתית, הפעם אנחנו במצב לגמרי אחר. הפעם בשלו התנאים. יש סיכוי אמיתי וממשי שהציבור הישראלי ממש יבחר ראשת ממשלה. אישה.

.

* הכותבת היא יועצת אסטרטגית ומומחית לניהול קמפיינים, מרצה בבית הספר לממשל וחברה במכללת הדסה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה