טיפול בהפרעות שינה ברפואה הסינית

ארבע לפנות בוקר ואת לא נרדמת? יכול להיות שהכבד שלך סובל מ"אש" או ש"ליחה חמה" מערפלת את הנפש שלך. הרפואה הסינית מציעה אבחון מעמיק להפרעת השינה וטיפול מותאם

15/01/2015
ליאת זומר קיעביץ קבלו עדכונים מליאת זומר קיעביץ
  • RSS

שינה היא מצרך חשוב עבור גופינו. השינה היא  חלק כל כך אינטגרלי בחיינו, עד שלפעמים לא נקדיש לה תשומת לב מיוחדת, אלא אם השתבשה. 20% מהאוכלוסייה סובלת מעייפות, כשמדובר בעיקר בנשים, מבוגרים ואנשים שעובדים אל תוך הלילה. הפרעות שינה הן מקבץ תופעות המשפיעות על ההירדמות, איכות השינה, משך השינה, הרציפות שלה וזמני היקיצה. בין הפרעות השינה החמורות תוכלו למצוא הפרעות של אינסומניה, סהרוריות, נרקולפסיה והיפרסומניה.

אז למה אנחנו לא ישנים?

הסיבה העיקרית להפרעות שינה טמונה כל הנראה באורח חיינו - עבודה מרובה, לחץ, חרדה ומטענים רגשיים, תזונה לקויה (בעיקר לפני השינה), צריכת אלכוהול וקפאין, נטילת תרופות וכן הגיל. מחקרים מראים כי מבוגרים ישנים פחות וכמחציתם סובלים מהפרעות שינה.

הרפואה הסינית רואה את הפרעות השינה קצת אחרת. בניגוד לרפואה הקונבנציונאלית, שמתמקדת ב"מחלה" ובתסמיניה, הרפואה הסינית נוקטת גישה כלל מערכתית ומתייחסת אל המטופל כישות שלמה - על פיה, כל פעולה בגופנו מונעת על ידי אנרגיית הצ'י שזורמת ב-12 ערוצי אנרגיה (מרידיאנים) הפרוסים לאורך גופינו. כאשר מצטברת חסימה באחד המרידיאנים, חוסר איזון בכוחות היין והיאנג נוצר ואנחנו נחוש בכאב או בהפרעה.

הפרעות שינה. צילום: שאטרסטוק

הפרעות שינה עשויות לנבוע ממספר מצבים נפוצים. הנה כמה דוגמאות:

"אש בכבד" – פגיעה באנרגיה החלקה של הצ'י והדם

על פי הרפואה הסינית לכל איבר יש תפקיד אנרגטי ונפשי בגוף. הכבר אחראי על הזרימה החלקה של אנרגיית הצ'י והדם. עודף חום בגוף יגרום להתפרצות "אש בכבד" - מה שיביא לשינה לא רגועה, חלומות וסיוטים, טעם מר בפה, כאבי ראש וסחרחורות, דופק מהיר, חוסר סבלנות ואף שתן כהה ולשון אדומה עם חיפוי צהוב.

"אש בלב" –  חוסר באנרגיה המקררת

"אש בלב" היא תופעה שתיווצר כתוצאה מחום שנתקע בגוף או החמרה של חום "מדומה" - כלומר חוסר ביין (חוסר באנרגיה המקררת יביא לעליה של אנרגיה חמה).

התסמינים הנפוצים של תופעה זו הם:  שינה קטועה במשך הלילה, חוסר שקט נפשי שיתבטא בביעותים וחלומות על מעוף. גם סימנים פיזיים כמו טעם מר בפה, צמא ודופק מהיר עשויים להופיע. כמו בתופעת "אש בכבד", גם כאן עשויה להתפתח לשון אדומה עם קצה אדום, נקודות אדומות וחיפוי צהוב.

"ליחה חמה" שמערפלת את הנפש – בעיה בהנעת הנוזלים בגוף

כאשר ישנה בעיה בהנעת הנוזלים בגוף, הם מצטברים והופכים לליחה. הליחה שמערפלת את הנפש היא אל-חומרית, כלומר לא ניתן לראותה והיא עלולה לגרום לבעיות בשינה רצופה. במקביל לפגיעה באיכות השינה, עשויים להופיע חלומות לא נעימים, חוסר שקט ודופק מהיר, סחרחורות ובחילה, חוסר תאבון, תחושת כבדות ותקיעות בחזה וכן לשון אדומה עם חיפוי צהוב דביק.

"חוסר הרמוניה" בין הלב לכליות – פגיעה בקירור הלב

בין הלב לכליות מתקיים קשר אש-מים. כאשר ישנו חוסר הרמוניה בין שני האיברים, המים מהכליות אינם זורמים מעלה ומקררים את אש הלב – מה שיגרום להופעת סימפטומים של  "אש" על רקע של חוסר, כמו: פגיעה באיכות השינה, גרון יבש, הזעות לילה, פגיעה בזיכרון, סחרחורות, חוסר שקט נפשי, טיניטוס וכאבי גב. במקרה זה הלשון תהיה אדומה עם חיפוי ויבשה עם קצה אדום.

איזה טיפול מציעה הרפואה הסינית?

במסגרת הטיפול המשלים, יחפש המטפל המוסמך את מקור הבעיה, כאשר המטרה העיקרית היא לעזור לגוף לטפל ולשקם את עצמו. על מנת לאבחן נדודי שינה, על המטפל להעריך את דפוסי השינה של המטופל בעזרת תשאול ואבחנת דופק ולשון.

הטיפול ברפואה הסינית עשוי לארוך כחודשיים לפחות, כאשר זה ישלב דיקור סיני להנעת תנועת הצ'י והדם בגוף ושימוש בצמחי מרפא בצורת טינקטורה (נוזל) או אבקה, בכדי להביא לטיפול "פנימי" ולעידוד תהליך הריפוי העצמי. צמחי המרפא יותאמו על פי הטמפרטורה שלהם, טעמם  והאיברים בהם מטפלים. בנוסף, יערך שינוי משמעותי בהרגליי התזונה של המטופל – הקפה או התה לפני השינה יוחלפו בדייסת שיבולת שועל עם מעט חלב ותיאסר צריכת סוכר לפני השינה. כמובן ששאר הנחיות התזונה יינתנו בהתאם למצבו הבריאותי של המטופל.

אם כך, לפני שאתם מרימים ידיים ופונים לכדורי שינה דעו  שיש תשובה לבעיות השינה שלכם – בעזרת שינוי אורח חיים, דיקור סיני וצמחי מרפא תוכלו לשפר את איכות השינה ולהפסיק לפהק.

*****

ליאת זומר קיעביץ, מומחית ברפואה סינית ומטפלת מוסמכת בפורטל קליניקה.

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה