10 הנשים החרדיות שלנו לכנסת ה-20

הן מגדלות משפחות ברוכות ילדים לצד עשייה משמעותית בתחומי החברה, הפוליטיקה, היזמות ועוד, חלקן גם מנהלות בתפקידים בכירים. קבלו את 10 הנשים החרדיות שלנו לכנסת ה-20

15/01/2015
רחלי איבנבוים קבלו עדכונים מרחלי
  • RSS

הזירה הפוליטית החרדית סוערת, קלטות מערערות, דרמות, התפטרויות, אוהלים מהם יוצאים קריאות זעם ונאצה. אי הבהירות שולטת. המפלגות החרדיות שתמיד ניהלו מערכת בחירות יציבה, כמעט משעממת, נתונות בסחרור גדול. מגוון קהלים מרגישים נפגעים מהמצב הקיים החל מהחרדים העובדים, דרך הפלג הליטאי הירושלמי ועד אלינו, הנשים, אלה שמותר להן כיום רק לבחור אבל לא להיבחר.

המציאות הזו גוררת הרבה תגובות שמביעות תקווה לפוליטיקה חרדית קצת אחרת, שמביאה רוח רעננה שאין בה מאבקי כח מוקצנים, תרגילים מלוכלכים והטחת האשמות אין סופית. מסתבר שנשים מביאות איתן, מלבד גיוון וייצוג הולם, גם רוח רעננה, נקיה ומכבדת יותר.

אז למקרה שאחת המפלגות החרדיות שוקלת לצרף אישה או שתיים לרשימה - הכנו במטה "לא נבחרות לא בוחרות" את רשימת עשרת הח"כיות המומלצות שלנו, רובן לא הגישו מועמדות או הצהירו על כוונות פוליטיות בעבר, אך הן נבחרו לרשימה זו בעקבות כישוריהן או קשריהן והממשקים שהן מקיימות ממילא עם העולמות הפוליטיים והציבוריים... בין עשרת הנשים המוצעות חמש מתאימות ליהדות התורה (אשכנזיות) וחמש מזרחיות כהמלצה לש"ס או אולי למפלגת "העם איתנו" של אלי ישי (כן, אנחנו בעד ייצוג שוויוני והולם גם בהיבט העדתי). כולן נשים בעלות רקורד של עשייה לטובת המגזר, אמהות במשפחות ברוכות ילדים, נשים בעלות נסיון חיים ועם יכולת מוכחת.

אהה, ולכל מי שהעריך והאשים כי המחאה כולה נוצרה כדי להשיג לעצמינו ג'וב נחשק, מפתיע -  אפילו לא אחד מהשמות שלנו, הנשים החרדיות שזוהו עם המחאה, נמצא כאן.

עדינה בר-שלום. צילום מתוך יוטיוב

מי?
הרבנית עדינה בר שלום
(70, נשואה + 3, ירושלים)

מה?
מנהיגה ואשת ציבור, כלת פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה לשנת ה'תשע"ד, בתו הבכורה של מרן הרב עובדיה יוסף. בעבר לימדה תפירה ופתחה סלון לכלות שניהלה במשך שנים. מחלוצות העוסקות בהשכלה גבוהה למגזר החרדי. בשנת 2000 ייסדה את "המכללה החרדית ירושלים" בתמיכת אביה. חברה ביוזמת ז'נבה, עומדת בראש מועצת הנשים של ש"ס לצד יפה דרעי. בעלה הוא הרב עזרא בר-שלום, הוא דיין בבית הדין הרבני הגדול וכיהן בעבר כאב בית הדין של תל אביב.

הדסה רלב"ג. צילום מתוך יוטיוב 

מי?
הדסה רלב"ג
(68, נשואה + 3, ירושלים)

מה?
אשת ציבור, נשואה לרב יצחק רלב"ג, חבר מועצת הרבנות הראשית ולשעבר יו"ר המועצה הדתית ירושלים. הקימה את המכון להנדסה רפואית ומכשור רפואי בבית החולים הדסה עין כרם. רלב"ג משמשת כחברת הנהלה בקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה ומשתייכת לחבר הנאמנים של המכללה להנדסה בירושלים. היא שימשה שתי קדנציות כחברה במועצת הכבלים והלוויין. בעבר יוחסו לה מספר לא קטן של הישגים פוליטים מרשימים למרות פעילותה מאחורי הקלעים. בתה ציפורה נשואה לרב דוד לאו, הרב הראשי לישראל ולשעבר רב העיר מודיעין. בנה הרב מרדכי הוא דיין ובנה הרב אהרן הוא משיב בישיבת חברון וישיבת דרך חכמה.

יהודית יוסף. צילום מתוך יוטיוב

מי?
יהודית יוסף
(43, נשואה + 7, ירושלים)

מה?
מהנשים החזקות בסביבתו של הרב עובדיה, אשתו של הרב משה, בן הזקונים של הרב עובדיה יוסף. הרבנית יוסף ניהלה את משק ביתו של מרן הרב עובדיה. היתה אחראית ללוח הזמנים והפגישות של הרב. את דרכה החלה כאשר עבדה כמנהלת לשכתו של מזכ"ל תנועת ש"ס דאז, אלי ישי, והמשיכה עמו ללשכת שר העבודה ושר הפנים. לאחר פטירת אשת הרב מרגלית יוסף, עברה עם בעלה וילדיה להתגורר בבית הרב בשכונת הר נוף בירושלים.

.

מי?
רבקה רביץ
(38, נשואה + 11, ביתר עילית)

מה?
בעלת וותק של 20 שנות עשייה פרלמנטרית, החלה את דרכה כעוזרת פרלמנטרית וכמנהלת הלשכה של נשיא המדינה ראובן ריבלין בהיותו ח"כ, יושב ראש הכנסת, והפכה לראש הסגל בבית הנשיא. רעייתו של יצחק רביץ סגן ראש עיריית ביתר ויו"ר דגל התורה בעיר. בראיון שהעניקה לידיעות אחרונות לפני 3 חודשים הביעה את נכונותה להיות חברת כנסת והעריכה כי אשה תשולב ברשימה חרדית בהחלטת גדולי ישראל רק כאשר יעבור חוק מימון מפלגות המחייב זאת.

ליבי אפין. צילום: אייל טואג

מי?
ליבי אפין
(59, נשואה + 6, ירושלים)

מה?
אשת היי-טק, סמנכ"לית תפעול במטריקס גלובל, מעסיקה מעל 900 נשים חרדיות ופועלת רבות לטובת ורווחת הנשים החרדיות. מחלוצות תחום שילוב המגזר החרדי בהייטק. בעבר עבדה כמנהלת מכשור במשרד החוץ בירושלים. את עיסוקה בשילוב נשים חרדיות החלה כמתנדבת בשעות הערב בניהול פרויקט תלפיות. אפין מתגוררת בשכונת הר נוף בבירה, בעלה הוא ראש "כולל" במודיעין עלית.

.

מי?
יעל מזרחי
(37 , נשואה + 11, ירושלים)

מה?
פעילה פוליטית, מקורבת לאריה דרעי. כתבת טורים בכיכר השבת. בעקבות פעילות "מטה לא נבחרות לא בוחרות" הכריזה אצל מוטי לביא בקול ברמה על רצונה להיות חברת כנסת מטעם ש"ס, במידה ומועצת החכמים תאפשר זאת.

 רבקה פאלוך. צילום מתוך יוטיוב

מי?
רבקה פאלוך
(58, נשואה +7, בני ברק)

מה?
אשת תקשורת ויועצת פוליטית. חסידת גור. החלה בקריירה של עיתונאית מגזרית ככתבת מדינית. בין כלי התקשורת שפעלה בהם: בעיתון "השבוע" ברדיו קול חי וברדיו לב המדינה. ב- 2001 מונתה על ידי אריאל שרון ליועצת ראש הממשלה לענייני חרדים, בתפקיד זה החזיקה כחמש שנים. כיום בעלת משרד ייעוץ אסטרטגי, פעילה גם בקרב הקהילה החרדית בארה"ב ומקורבת להילארי קלינטון.

מי?
יהודית אינטרקט
(44, ירושלים)

מה?
מנהלת ארגוני מגזר שלישי, שימשה במשך שנים רבות כמנכ"ל עמותת "יד שרה", בעלת נסיון רב בארגוני סיוע וניהול. עומדת בראש צוות הליווי הכלכלי לניצנה. הקימה וייסדה את המיזם לחיזוק תשתיות פיננסיות-ניהוליות בעמותות.

מזל עמר. צילום: דבורה ברנע 

מי?
הרבנית מזל עמר
(67, נשואה + 12, ירושלים)

מה?
אשת חינוך, רעייתו של רבה הספרדי הראשון של ירושלים והרב הראשי לשעבר, הרב שלמה משה עמר, בשנים הראשונות לאחר נישואיה שימשה כמורה, עם גדילתה של המשפחה שימשה כעקרת בית ורעיה מסורה, לאחר שילדיה בגרו הקימה סמינר, כיום עומדת בראש מערך הליווי והפיקוח התורניים של המכללה החרדית בירושלים. מרצה בכירה בענייני הבית היהודי.

 

הח"כית העשירית - זו שפועלת בצנעה

זו יכולה להיות כל אחת מסביב, כזו שחדות הלשון, הרצינות, האכפתיות ותחושת השליחות כבר ניכרים בה אך הכישורים הפוליטים עדיין חבויים בה, עדיין לא קיבלו במה. הרי לא את כל חברי הכנסת החרדים המכהנים  הכרנו לפני כניסתם לכנסת, לא כולם קיבלו את המינוי רק בזכות קורות חייהם המרשימים עד אז.

יש עוד הרבה מאד נשים שיכולות להועיל למגזר כולו, להצליח ולתקן חוקים בעייתים, להשיב ולטפל בפניות הציבור היטב ולשבור את הסטראוטיפים הנתלים לשווא במגזר החרדי. צריך רק לתת לחברת הכנסת הזו, המוכשרת והאלמונית, הזדמנות לעזור לנו. בואו וננסה את זה.

והן לא לבד, יש עוד הרבה מאד נשים ראויות, מוכשרות ובעלות קבלות שיכולות לקחת את המגזר שלנו הלאה. היכן שלא הסתכלנו, ראינו כאלה. ראינו את יערית אלבז, עיתונאית מוכשרת, ומקימת עמותה לטובת ילדים סכרתיים, שרה שטרית, עובדת סוציאלית מוכשרת, ורדית רוזנבלום, טוענת רבנית ואשת הגות, טייבי גלבשטיין, עוזרת פרלמנטרית מבריקה, ריקי טאובר, מנהלת בחסד של מוסד חינוכי, רחל אברהם ממובילות איגוד מטפלות המשפחתונים, רבקה שוורץ עורכת דין מבריקה ודירקטורית מוצלחת, וברוח הימים האחרונים אפילו עיתונאיות בולטות כמו סיון רהב-מאיר ושרי רוט שמהמקום שבו הן נמצאות ניתן ללמוד המון על איך באמת ניתן לסייע ולפעול.

לכולן יש מקום לתת מעצמן גם בזירה הציבורית. לכולן מגיע צ'אנס להוכיח. לא בטוח שכולן רוצות או שלכל מי שהזכרנו כאן זה מתאים. אבל בואו נשאיר להן את הבחירה, את ההחלטה. בואו רק לא נבחר בשבילהן. במקומן.

ועז אז - אם הן לא נבחרות, אנחנו לא בוחרות.

לעמוד הפייסבוק "לא נבחרות, לא בוחרות"

 לאתר של "לא נבחרות, לא בוחרות"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה