נשות החינוך והתרבות שלנו

הן יוצאות מגדרן כדי לשפר ולקדם שני תחומים שלא נמצאים בסדר עדיפיות גבוה במדינה. קבלו את נשות החינוך והתרבות שלנו לכנסת הבאה

18/01/2015
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS

אווה אילוז. צילום מתוך יוטיוב

מי?
פרופ' אווה אילוז

מה?
קשה עד בלתי אפשרי לסכם את פועלה והשפעתה הרבה של אילוז בכמה משפטים. נסתפק בלהזכיר שהיא מנהלת קריירה אקדמאית מעורכת בישראל ובחו"ל ופרסמה שלל ספרי מחקר שזכו להערכה רבה ברחבי העולם. כך, לדוגמא, על ספרה 'האוטופיה הרומנטית: בין אהבה לצרכנות'  זכתה בפרס התרומה המשמעותית שביותר לשנת 2000 מטעם האגודה הסוציולוגית האמריקנית. ספרה 'אופרה וינפרי וזוהר האומללות:חיבור על תרבות פופולרית'  זכה בפרס הספר הטוב ביותר מטעם האגודה הסוציולוגית האמריקנית בשנת 2003. בהמשך, ספרה "מדוע האהבה כואבת" זכה בפרס הספר הטוב ביותר מטעם אגודת אלפין לפילוסופיה בצרפת בשנת 2013, וכן בפרס 2014 Sociology of Emotions Outstanding Recent Contribution. בין היתר, היא נבחרה על ידי העתון הגרמני די צייט כאחת מתריסר ההוגים שיעצבו את "עולם המחר".

לאיזה תפקיד?
שרת התרבות

סילביה פוגל ביז'אווי. צילום מתוך יוטיוב

מי?
פרופ' סילביה פוגל ביז'אווי

מה?
היא סוציולוגית פוליטית רבת פעלים ופרסומיה עוסקים בחקר המגדר ביישוב ובחברה הישראלית וכן בסוציולוגיה של הקיבוץ, המשפחה והאזרחות. בשנת 1994 הקימה במכללה האקדמית בית ברל את המרכז היהודי-ערבי-פמיניסטי ועמדה בראשו מהקמתו ועד שנת 2002. בשנת 2009 הקימה במסגרת האגודה הסוציולוגית הישראלית את קהילת המשפחה, בראשה היא עומדת גם כיום. ב-2007 ייסדה את תכנית המ.א. בלימודי משפחה בבית הספר למדעי ההתנהגות וכיהנה עד לשנת 2011 כראש התכנית. ב-2014 נבחרה  לוועד המנהל בתחום סוציולוגיה של משפחה באגודה הסוציולוגית העולמית ( ISA ).

לאיזה תפקיד?
יו"ר הועדה לחינוך ותרבות בכנסת

 

קארן טל. צילום מתוך יוטיוב

מי?
קארן טל

מה?
בעלת M.A במנהל חינוכי ציבורי מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, יועצת ארגונית, בוגרת בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית. וחברה בוועד המנהל של מכון "אבני ראשה". טל התבלטה לפני שנים אחדות במסגרת תפקידה כמנהלת ביאליק רוגוזין, כאשר פיתחה מודל הוליסטי לטיפול בתלמידים במסגרת בית ספר. במהותו היווה המודל עוגן מרכזי בחיי התלמידים והעניק להם מענה חינוכי, רגשי וחברתי. בעקבות פעילותה החינוכית זכתה טל ב- 2011  בפרס צ'ארלס ברונפמן, על מעורבות חברתית שתרמה לשינויי פניה של האנושות.

לאיזה תפקיד?
שרת החינוך

חנה מוניץ. צילום מתוך יוטיוב

מי?
חנה מוניץ

מה?
המנכ"לית הותיקה של האופרה הישראלית. היא החלה את דרכה בעולם האמנות בתיאטרון הלאומי הבימה, בצוותא, ובהמשך הצטרפה לתיאטרון הקאמרי בתל-אביב, שם עבדה כמנהלת שיווק, פרסום, יחסי ציבור ופרוייקטים מיוחדים. לפני כעשרים שנה הצטרפה לאופרה הישראלית עם היווסדה (1985) ומילאה שם מספר תפקידים בכירים עד שב- 1995 מונתה לתפקיד המנכ"לית. ב- 2006 הוענק לה אות אשת העיר תל-אביב על פועלה ותרומתה לעיר.

לאיזה תפקיד?
ראש מינהל התרבות במשרד התרבות

מיכל כרמלי. צילום: אלון מצקין

מי?
מיכל כרמלי

מה?
מנהלת את בית הספר ניצנים בתל אביב זו השנה השביעית. תחת שרביטה שולבו בבית הספר תלמידים עם צרכים מיוחדים: שיתוק מוחין, לקויות ראייה, אוטיזם וכו׳ לטובת חינוך לקבלת השונה והכלתו. בנוסף, בית הספר מקפיד לשלב תכנים מיוחדים כמו לימודי סינית, דיבייט, לימודי ימאות, נגינה בכלי נשיפה, לימודי השפה העברית דרך השירה העברית לצד לימודי הליבה. כרמלי יזמה קשרי שותפות מול בית ספר בלוס אנג'לס ודאגה לחילופי משלחות בין שני מוסדות החינוך. היא פועלת לפי החזון שאומר כי בית הספר צריך להתפתח, להשתנות ולהתגמש כל הזמן בעידן שבו ההשכלה והיכולות האישיות הן תנאי להשתלבות בחברה ולהתקדמות כלכלית.

לאיזה תפקיד?
מנכ"לית משרד החינוך

דינה דיין

מי?
דינה דיין

מה?
חרדית, דוקטורנטית למגדר, עוסקת בגישור על פערים בין חילונים לחרדים בכל שכבות הגיל. מאמינה כי "ילדים צריכים ללמוד כלים שיאפשרו להם להתפתח ולגדול להיות אנשים מצליחים בעולם התעסוקה התחרותי- מתמטיקה, אנגלית ועברית (כפי שאורתודוסים רבים בארצות הברית מבינים) זאת באמצעות בניית תוכניות לימוד מותאמות לציבור החרדי". מנכ"לית ארגון ייחודי בנוף הישראלי בשם נטיעות - רשת קהילות משימתיות של בעלי תשובה. הרשת הוקמה בתחילת שנת 2010 במטרה הקמת לעזור לבעלי תשובה בתהליכי ארגון בעולם החרדי, ומתוך כוונה ליצור בציבור זה גיבוש רוחני וחזון משותפים למען הנעת תהליכי התחדשות בעולם היהודי כולו.

לאיזה תפקיד?
מנכ"לית משרד הדתות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה