מפלגת העבודה: 60% נשים בצמרת

מהפך בייצוג הנשים בפוליטיקה: 3 נשים בחמישייה הראשונה, 4 נשים בעשירייה הראשונה - העבודה תתייצב לבחירות עם 7 נשים בשתי העשיריות הראשונות

14/01/2015
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS

סתיו שפיר ואיציק שמולי. צילום: טל שניידר

בפעם הראשונה בתולדות מפלגת העבודה ואולי בתולדות המפלגות בישראל נמצאות שלוש נשים פוליטיקאיות מובילות בצמרת מפלגה. חברות הכנסת ציפי לבני, שלי יחימוביץ וסתיו שפיר הן הפנים המאוד נשיות של מפלגת השמאל ששואפת להחליף את השלטון. מירב מיכאלי התברגה גם היא לעשירייה הראשונה, שכוללת 40% נשים. מיכאלי, עד לפני שנתיים עיתונאית, נשאה מאז ומתמיד את הדגל הפמיניסטי. במקום ה- 11, ח״כ אראל מרגלית, שבשבועות האחרונים הטיף מעל כל במה אפשרית לנושא קידום נשים. אם ציפי לבני תשתמש בשריונים המוקצים לה לשבץ עוד אישה באחד מן המקומות 11 או 16 (בנוסף לשריוני עמיר פרץ במקום השמיני ומנואל טרכטנברג, שימלא ככל הנראה את 11 או 16), הרי שהעבודה מתייצבת לבחירות עם שבע נשים בשתי העשיריות הראשונות. בנוסף לארבע שצוינו לעיל, נכנסו גם עו״ד רויטל סוויד למקום ה- 14 וח״כ מיכל בירן למקום ה- 19.

המהלכים המגדריים בתוך המפלגה הזו בשנים האחרונות, לרבות מהלך שהובילה יחימוביץ׳ לפני שנתיים בו נקבע שבמוסדות הפנימיים של המפלגה יכהנו לפחות 40% נשים - נשאו פרי. הרי גם שיפור מגדרי הוא עניין של תהליך ואי אפשר לצפות באף מפלגה דמוקרטית, כולל לא בליכוד, לדלג ביום אחד ממיעוט מצומצם של נשים לכיוון של ייצוג הוגן. אך בעבודה, לכל פחות, המתפקדים והשטח דרשו וקיימו. בליכוד, למרבה הצער, הלכו לאחור.

סתיו שפיר בפריימריז. צילום: טל שניידר

אחד הדברים המעניינים, שהועלו לשיח הציבורי בחודשים האחרונים על ידי חוקרות מגדר והתנהגות בוחרים (פרופ׳ מיכל שמיר, פרופ׳ חנה הרצוג ועד), הוא העובדה שבמערכות הבחירות בישראל בשנים 2009 ו- 2013 נמצא שמבין שיעור המתלבטים של הרגע האחרון, יש מספר גבוה של מתלבטות. המידע הנ״ל סייע לציפי לבני ב 2009 להשיג סחף בהצבעה כלפיה בשלהי הקמפיין (כזכור היא גרפה 28 מנדטים לעומת 27 של הליכוד אך לא הצליחה להרכיב ממשלה). גם ב- 2013 שיעור המתלבטות של הרגע האחרון נהה באופן מובהק אחרי הרשימה המאוד מגדרית של יאיר לפיד.

המידע הזה לא נעלם מעיני ראשי העבודה. ההנחות הללו, בצירוף המידע ההולך ומצטבר שנשים (לא רק בישראל, זו תופעה גלובלית), מצביעות יותר שמאל מימין, מסייעים למפלגת העבודה.

.

* טל שניידר היא עיתונאית ובעלת הבלוג הפוליטי “הפלוג
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה